Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

τα προ του ΄88 ή μετα του ΄88 αφορουν τα μετρα πυρ/ας  κ οχι την αναγκη συνταξης μελετης πυρ/σιας που θελει με την ΕΕΜΚ (νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη πυροπροστασίας είναι για το σπίτι της συνένωσης δηλαδή για αυτό που θα κατασκευασθεί.

Μην μπλεκόμαστε με τις νομιμοποιήσεις που ελέγχουμε τι ίσχυε όταν κατασκευαζόταν, εδώ έχουμε έκδοση νέας άδειας. Για να εκδοθεί πρέπει να ισχύουν αυτά που ορίζει ο νόμος σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι χαιρετω απο την ομορφη Αιγινα.

Μολις επεσε δουλεια στο γραφειο και δεν ξερω τι να απαντησω.Ειναι ενα συνεργειο αυτοκινητων και εχει εγκριθει απο το ΕΣΠΑ επιχορηγηση για διαφορες εργασιες μεταξυ των οποιων και την διαστρωση με γκρο μπετον περιπου 300 μ2 επι του εδαφους, καθως και να σοβαντιστουν καποια υφισταμενα τοιχεια. Μου ζητησαν να εχουν το οκ της πολεοδομιας για αυτο. Ψαχνω λοιπον την νομοθεσια και προσπαθω να καταλειξω τι ειναι καλυτερο να κανω. Με ενημερωση απ οτι βλεπω δεν καλυπτεται, αλλα και με αδεια μικρης κλιμακας παλι δεν το βλεπω.Αν πρεπει να βγαλω αδεια δομησης για αυτο δεν θελω να το πιστευω.Παρακαλω συναδελφοι τα φωτα σας. Υπ οψιν οτι ειναι η πρωτη "δουλεια" στο γραφειο μετα απο 2 χρονια εκτος απο 4178. Και απο οτι βλεπω σωθηκαμε!!! Περνω τηλ. στην πολεοδομια και μου κλεινουν το τηλ. στα μουτρα. Ημαρτον!

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη στην πραγματοποιουμενη διαμορφωση ακαλυπτων χωρων θελει αδεια δομησης και νεο διαγραμμα δομησης. Προσεχε να δεις αν παραβιαζεις την υποχρεωτικη φυτευση.Το σοβαντισμα θα επρεπε προφανως ηδη να ειχε γινει. Γιατι σε τρομαζει μια αδειουλα? Η αδεια ειναι σε ισχυ? Αν ναι, κανε αναθεωρηση, αν και τα ιδια θα σου ζητησουν 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω συναδελφε. Κι εγω μετα απο το ψαξιμο στην νομοθεσια εκει καταλειγω. Οχι η αδεια δεν ειναι σε ισχυ. Απλα δεν θελω να το πιστεψω.Το θεμα ειναι οτι ντρεπομαι κι ολας να παω να βγαλω τετοια αδεια μετα απο τοσες οικοδομες που εχω φτιαξει. Ντεκαντας!!!! Τι να κανουμε εδω που καταντησαμε και σκαλες θα πλυνουμε. Για φαντασου μετα απο 2 χρονια που εχω να πατησω πολεοδομια να παω με τετοια αδεια! Ερε γλεντια. Α και αληθεια τι να του χρεωσω του ανθρωπου? Στην πολεοδομια επικρατει το χαος και ασε που το τοπογραφικο (ΕΓΣΑ ειναι οικισμος) θα κανει κανα 2 μηνο, αρα για να βγει η αδεια δομησης θα θελει κανα 4μηνο. Παρακαλαω να περασουν τα δυο χρονια που μενουν και να φυγω για συνταξη (1.440 ε απο 2450 ε). Ερε γλεντια......

Τελος παντων λεω και μερικες σκεψεις μου γιατι τα εχω παρει που λεμε, να με συγχωρειται κι ολας. Σε ευχαριστω και παλι tzeno!!

Edited by teo2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομια για να κανει τον ελεγχο! Ασε που θελει και χαρτι δασαρχειου για τους οικισμους κατω των 2.000 Ενα μηνα θελει μονο το δασαρχειο. Η υπαλληλος τρεμει την σκια της οποτε αν τα βαλεις ολα αυτα μαζι να οι 2 μηνες χαλαρα.Ασε που εχουν διαλυσει την υπηρεσια.Εχουν μεινει πεντε ατομα ολοι κι ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομια για να κανει τον ελεγχο! Ασε που θελει και χαρτι δασαρχειου για τους οικισμους κατω των 2.000 Ενα μηνα θελει μονο το δασαρχειο. Η υπαλληλος τρεμει την σκια της οποτε αν τα βαλεις ολα αυτα μαζι να οι 2 μηνες χαλαρα.Ασε που εχουν διαλυσει την υπηρεσια.Εχουν μεινει πεντε ατομα ολοι κι ολοι.

Link to comment
Share on other sites

teo2   Αν ''πάς'' με 48ωρη γνωστοποίηση: 1) Για γκρό μπετό: περ.ζ και για 2) σοβατίσματα: περ. β ( επισκευή όψεων χωρίς ικριώματα) ???????

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

ζ.       Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος.


 


Διαμορφωση εδαφους με μπετα? :smile:  :smile:  :smile: 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.