Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

όπως είπε και ο Παύλος (βλέπε προηγούμενο) ο νόμος δεν λέει αυτό που λες αλλά κάτι άλλο.

ΑΝ ο δρόμος σου είναι υπεραστικός (δηλαδή εκτός σχεδίου) τότε πρέπει να δεις τον χαρακτηρισμό του, 

και την απόσταση ασφαλείας που τίθεται για την κατηγορία του από το ως άνω ΦΕΚ,

και να εξαιρέσεις οτιδήποτε εμπίπτει του 50% της ως άνω απόστασης, 

δηλαδή για την περίπτωσή σου τα πάντα, αφού όπως λες είναι πάνω στο δρόμο.

 

Αν είναι εντός σχεδίου, ισχύουν τα περί πρασιάς κλπ, και δεν έχει καμία σχέση όλο το παραπάνω.

 

Αν είναι σε οικισμό (αναγνωρισμένο / χαρακτηρισμένο) κατά τη γνώμη μου πρέπει να αντιμετωπίζεται ως εντός σχεδίου (ως προς αυτό το θέμα)

με τους ενδεχόμενους περιορισμούς του ΦΕΚ του οικισμού και της σχετικής νομοθεσίας.

Επειδή όμως ΔΕΝ έχω κάνει τέτοια, δεν έχω ιδία άποψη περί της εφαρμογής.

Το κρίνω θεωρητικά, επειδή κατά τη γνώμη μου αντίκειται της λογικής του οικισμού η διατήρηση του χαρακτήρα των οδών (επαρχιακών αλλά και εθνικών) εντός αυτών.

Θα έπρεπε όλοι οι οικισμοί να είναι κατ' ουσίαν αδόμητοι (και μη ρυθμιζόμενοι) και δεν θα είχαν και κανένα νόημα οι παρεκκλίσεις  

 

Ευχαριστώ πολύ! Η υπόθεση που διαπραγματεύομαι αφορά οικόπεδο εντός οικισμού ούτως ή άλλως, με την επιτρεπόμενη απόσταση από τον άξονα να είναι τα 5m. Το θέμα είναι μόνο πως θα στηρίξω νομικώς μια ενδεχόμενη ένταξη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Η υπόθεση που διαπραγματεύομαι αφορά οικόπεδο εντός οικισμού ούτως ή άλλως, με την επιτρεπόμενη απόσταση από τον άξονα να είναι τα 5m. Το θέμα είναι μόνο πως θα στηρίξω νομικώς μια ενδεχόμενη ένταξη...

αυτή η απόσταση που λες είναι από το ΦΕΚ περί συγκοινωνίας (και τα σχετικά του) ή από ΦΕΚ του οικισμού και τα σχετικά του;

Στη δεύτερη περίπτωση, ΔΕΝ έχουν εφαρμογή οι διατάξεις περί απαγόρευσης στο 50% κλπ κλπ

Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε Ελαιοτριβείο με Ο.Α. του 1997, σε εκτός Σχεδίου, διαπιστώθηκαν αυθαίρετες κατασκευές. Το 2009 η περιοχή εντάχθηκε στο ΓΠΣ  που προβλέπει μόνο χρήση κατοικία, με κάλυψη-δόμηση 60 τμ και ύψος 4μ.

 

α/Μπορώ να το εντάξω στο 4178;

 

β/Αν ναι για τον υπολογισμό του προστίμου πως υπολογίζω τις υπερβάσεις σε κάλυψη και δόμηση;

Στο ελειοτριβείο διαπιστώθηκε αυθαιρετη μετατόπισή του  από την προβλεπόμενη στην Ο.Α.και επιπλέον κατασκευές όπως αποθήκη και ημιυπαίθριοι χώροι.

 

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν ολοκληρωθεί αποδεδειγμένα προ την ισχύ του ΓΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σε Ελαιοτριβείο με Ο.Α. του 1997, σε εκτός Σχεδίου, διαπιστώθηκαν αυθαίρετες κατασκευές. Το 2009 η περιοχή εντάχθηκε στο ΓΠΣ  που προβλέπει μόνο χρήση κατοικία, με κάλυψη-δόμηση 60 τμ και ύψος 4μ.

 

α/Μπορώ να το εντάξω στο 4178;

 

β/Αν ναι για τον υπολογισμό του προστίμου πως υπολογίζω τις υπερβάσεις σε κάλυψη και δόμηση;

Στο ελειοτριβείο διαπιστώθηκε αυθαιρετη μετατόπισή του  από την προβλεπόμενη στην Ο.Α.και επιπλέον κατασκευές όπως αποθήκη και ημιυπαίθριοι χώροι.

 

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν ολοκληρωθεί αποδεδειγμένα προ την ισχύ του ΓΠΣ.

για μένα το πρώτο είναι να βεβαιωθείς ότι το τοπογραφικό της άδειας ισχύει.

μετά πρέπει να δεις αν η μετατόπιση επιτρέπει να θεωρείς ισχύουσα την άδεια (είναι σε νόμιμη θέση; ταιριάζει το περίγραμμα; ακουμπάει πουθενά; )

αφού οι αυθαιρεσίες είναι αποδεδειγμένα προ του ΓΠΣ, νομίζω μπορούν να ρυθμιστούν.

(τουλάχιστον πολεοδομικά. χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορεί να βγάλει άδεια λειτουργίας, αν δεν έχει ήδη)

για τον υπολογισμό των συντελεστών προσαύξησης, εγώ προσωπικά θα έβαζα ως επιτρεπόμενα τα της αδείας,

κόντρα στη γενική περίπτωση των σήμερα επιτρεπομένων.

Θεωρώ (αυθαίρετα) ότι δεν έχει λογική στην περίπτωσή σου ο γενικός τρόπος υπολογισμού

(οι ημιυπαίθριοι δεν πάνε με τετραγωνικά αλλά με αναλυτικό) 

Link to comment
Share on other sites

'Αδεια λειτουργίας έχει από το 1998 που λειτουργεί το ελαιοτριβείο. Το θέμα είναι ότι σήμερα θέλει να το μεταβιβάσει στο παιδί του. Από το Υπουργείο του είπαν ότι μεταβιβάζεται η άδεια από τον παλιο ιδιοκτήτη στο νέο.

 

Προσπαθώ  όμως να ξεκαθαρίσω αν μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση Ο.Α. σύμφωνα με το άρθρο 4 παρ.6 του ΝΟΚ: ".....σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής που τηρεί τις ισχύουσες Πολεοδομικές Διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της....,αυτή είναι δυνατό να νομιμοποιηθεί" .

Στους όρους δόμησης που ίσχυαν τότε επιτρεπόταν η χρήση ελαιοτριβείου, άλλοστε έχει εκδοθεί Ο.Α..Άσχετα λοιπόν αν σήμερα απαγορεύεται η χρήση από το ΓΠΣ, εφόσον επιτρεπόταν τότε μπορώ να το νομιμοποιήσω, δηλ. έκδοση Ο.Α;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακίνητο εκτός σχεδίου μέσα στη ζώνη υψηλής τάσης της ΔΕΗ (περίπου στα 17μ από τα 20μ. Μπορώ να νομιμοποιήσω με τον 4178/2013? Ο 4178 απαγορεύει άνω των 150KW. Γιατί λέει KW και όχι KV? Ο δικός μου στύλος πρέπει να είναι 150KV. Άρα αφού είναι ίσος με 150KV και όχι άνω επιτρέπεται?

Υπάρχει καμία διευκρίνηση από το ΥΠΕΚΑ γι' αυτή την περίπτωση?

Edited by grmaster
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση στο παρακάτω ερώτημα μου:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχει κτισμένη από το 1950 ισόγεια κατοικία, κατά τα 3/4 της επιφάνειάς της μέσα στο οικόπεδο και κατά το 1/4 εκτός του οικοπέδου και μέσα σε κοινόχρηστο χώρο (όχθη ποταμού), στατικά ενιαίο. Δεν υπάρχει άδεια. Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία ώστε να μεταβιβαστεί το ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι κάτοικος Θράκης γίνεται κανονικά ρύθμιση με το Ν 4178 (άρθρο 2 παρ 2γ και εγκ 3 και 4)

 

Εγκ 3 Παρ. 2ζ : Για αυθαίρετες κατασκευές στον αιγιαλό γίνεται σχετική αναφορά στην παρ. 8 του άρθρου 23 του ν. 4178/13. (λιθόκτιστα κτίσματα στην παλιά παραλία)

Εγκ 4  Παρ. 2.ζ, η : Στην έννοια των απαγορευτικών περιοχών των παραγράφων αυτών συμπεριλαμβάνονται και η όχθη, η παλαιά όχθη και η παρόχθια ζώνη, όπως ορίζονται στο άρθρο 1 του ν. 2971/01, δεδομένου ότι διέπονται από το αυτό καθεστώς προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση στο παρακάτω ερώτημα μου:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού υπάρχει κτισμένη από το 1950 ισόγεια κατοικία, κατά τα 3/4 της επιφάνειάς της μέσα στο οικόπεδο και κατά το 1/4 εκτός του οικοπέδου και μέσα σε κοινόχρηστο χώρο (όχθη ποταμού), στατικά ενιαίο. Δεν υπάρχει άδεια. Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία ώστε να μεταβιβαστεί το ακίνητο?

να γκρεμιστεί ίσως;

(αστειεύομαι. Ή μήπως όχι; )

Το ποτάμι είναι καθορισμένο; έχει γραμμές; έχει γίνει απαλλοτρίωση; 

Αν υπάρχουν όλα αυτά (που δεν υπάρχουν αλλά λέμε τώρα)

θα μπορούσες να ασχοληθείς μόνο με το εντός οικοπέδου; 

Δεν ξέρω, ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σήμερα!

Ερώτημα: Αυθαίρετη καμινάδα εφαπτόμενη της οικοδομής, η οποία εφάπτεται της Ο.Γ. , οπότε η καμινάδα σε κάτοψη περνάει από το  όμορο οικόπεδο. Μπορεί να τακτοποιηθεί με συναίνεση του γείτονα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.