Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

O μηχανικός μπορεί να κάνει ό,τι θέλει!!!! Και βεβαίως ν' αναφέρει στη δήλωση ό,τι επιθυμεί ο ιδιοκτήτης!!!

Αρκεί στα σχέδια, φωτογραφίες, τεχνικές εκθέσεις κ.λπ που θα υποβληθούν στο σύστημα και θα υπογράφονται κ.λπ. από αυτόν τα ΠΑΝΤΑ να φαίνονται!!!!

Με δεδομένο βεβαίως ότι, ελέγχεται και δηλώνεται μια "ιδιοκτησία" κι όχι απλώς μια "αυθαιρεσία".....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο διάγραμμα κάλυψης θα δείχνει αυθαιρεσίες που ρυθμίζονται και αυθαιρεσίες που δεν ρυθμίζονται και παραμένουν αυθαίρετες.

Όποιος το θεωρεί λογικό (και νόμιμο) προφανώς μπορεί να το κάνει.

Ας σκεφτούμε όμως λίγο, ποια η χρησιμότητα μιας τέτοιας δήλωσης.

Διαγραφή προστίμων δεν μπορεί να κάνει. Οι πολεοδομίες δεν είναι τόσο "ανοιχτόμυαλες"

Βεβαίωση μεταβίβασης δεν μπορεί να πάρει. Μόνοι σας λέτε ότι δεν την δίνετε ούτε εσείς.

Ρεύμα δεν θα μπορεί να πάρει, εκτός αν οι μη δηλωμένες παραβάσεις είναι μόνο κτιριοδομικές.

Άρα πιο το νόημα της δήλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς "....η ικανοποίηση του πελάτη"!

Αυτό ζητάει, αυτό θέλει, αυτός αποφασίζει, αυτό πληρώνει, αυτό παίρνει!

Ο μηχανικός ολοκλήρωσε το έργο που ανέλαβε, νόμιμα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Απιερ.....γιατί κολλάς ? Σου λέμε ούτε καν στο ΔΚ δεν θα δείξεις ό,τι δεν ρυθμίζεται. Υποτίθεται δεν το έχεις δει. Στο ΔΚ, το οποίο είναι της άδειας, αποτυπώνεις ό,τι αυθαίρετο ρυθμίζεις. Δεν κάνεις πλήρη αποτύπωση του οικοπέδου και των κτισμάτων. Μπορεί λοιπόν ο ιδιοκτήτης ο ίδιος να μην θέλει να πληρώσει το πρόστιμο ενός BBQ γιατί του φαίνεται χαζό και γιατί όπως λέει θα το γκρεμίσει....αύριο. Δεν το βάζεις επομένως και δεν το δείχνεις και σε φώτο όπως σωστά λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ. Φυσικά δεν θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να πάρει βεβαίωση αλλά αν του το έχεις εξηγήσει 100 φορές και δεν καταλαβαίνει....ο μηχανικός φταίει ?! 

 

Μπορώ επίσης να σου αναφέρω δεκάδες λόγους μη δυνατότητης πρόσβασης σε σημεία που υπάρχουν αυθαίρετα.

 

Σε κάθε περίπτωση, η τακτοποίηση δεν είναι ανάθεση από το κράτος αυτοψίας στην ιδιοκτησία κάποιου για ρύθμιση όλων των αυθαίρετων κατασκευών του όπως είναι ο έλεγχος δόμησης π.χ. για τα νέα κτίρια. Αν γινόταν σαν τον έλεγχο δόμησης να το συζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε παιδιά. Απλά εμένα μου φαίνεται τρελό.

Για πράγματα που δεν φαίνονται από google earth & street view και δεν έχουν αυτοψία ή άλλη επίσημη καταγραφή

να δεχθώ κι εγώ το "δεν το είδα". Ανεπίσημα.

Όχι όμως για πράγματα που φαίνονται ή είναι καταγεγραμμένα, και σίγουρα όχι επίσημα με σημειώσεις κλπ που λένε κάποιοι συνάδελφοι.

Εγώ δεν μπορώ να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

μισο...για να το καταλαβω

 

εχεις ενα διαμερισμα και εχει δυο κλεισμενους ΥΧ

Τακτοποιεις με  εντολη του πελατη μονον τον εναν..

 

Θεωρεις οτι δεν θα γραψεις τπτ για τον αλλον ΥΧ στις παρατηρησεις???

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το γραψεις,  αλλοιως υπαρχει κινδυνος να θεωρηθει οτι δεν υπηρχε κατα την αρχικη τακτοποιηση...

Και προφανως   δεν  δινεις βεβαιωση...

 

Στο αρχικο ερωτημα, το θεμα ηταν οτι

Εχω μια ολοκληρη οικοδομη χωρις συσταση ΟΙ.

Θελω να τακτοποιησω  μονο  εναν  οροφο και να συστησω ΟΙ σε αυτον...υπαρχει και μια σοφιτα 150 τμ. δλδ. 100 τμ. παραπανω απο την άδειά της...

Μπορω ναδωσω βεβαιωση για τον "εναν"  οροφο???

 

 

Εδω, θα πρεπει να ερωτηθει ο συμβ/φος διοτι, θεωρουν οτι, με την συγκεκριμενη συσταση,  "ολη" η οικοδομη υπαγεται σε καθεστως ΟΙ

αρα ¨ολη" πρεπει  να ειναι τακτοποημενη.

 

[εδω υπαρχει μια αντιθεση με την γνωστη οδηγια του Κτηματολογιου, οτι δλδ. μπορεις να κανεις τμηματικη υπαγωγη.......αρα πρεπει να υπαρξει συννενοηση απο πριν  για να μην εκδοθει  "λαθος" βεβαιωση...]

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μα η σύσταση θα γίνει επί της υφιστάμενης αυτοτελούς που είναι όλη η ανεξάρτητη.

Τι βεβαίωση θα πάρει; Τουλάχιστον για τις βεβαιώσεις είμαστε απολύτως σίγουροι ότι αφορούν ολόκληρες αυτοτελείς και μόνο,

και μάλιστα κατά μόνας.

Κι άντε τώρα κάνε σύσταση ανεξάρτητων ΟΙ με εσωτερικές σκάλες κλπ κλπ 

Της "μπερδεψούρας" πράγματα δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

μισο...για να το καταλαβω

 

εχεις ενα διαμερισμα και εχει δυο κλεισμενους ΥΧ

Τακτοποιεις με  εντολη του πελατη μονον τον εναν..

 

Θεωρεις οτι δεν θα γραψεις τπτ για τον αλλον ΥΧ στις παρατηρησεις???

Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το γραψεις,  αλλοιως υπαρχει κινδυνος να θεωρηθει οτι δεν υπηρχε κατα την αρχικη τακτοποιηση...

Και προφανως   δεν  δινεις βεβαιωση...

αυτό λέω. Αν δεν τον θέλει τον ημιυπαίθριο, δεν τον γράφω πουθενά.

Αν τον πιάσουν, θα πω ότι το έκανε μετά. Και το ξέρει πολύ καλά και ο ίδιος πως "καίγεται" πλέον ότι δεν δηλώνεται. 

(γι' αυτό και στην εξουσιοδότηση τους βάζω και υπογράφουν ότι δεν έχουν άλλες αυθαιρεσίες)

Link to comment
Share on other sites

apier

 

το ιδιο λεμε...

οτι  δλδ.  σε μια οικοδομη χωρις συσταση ΟΙ, μπορεις να κανεις   τμηματικη συσταση για ενα διαμερισμα, δινοντας βεβαιωση για  αυτο και μονον

[θες και μια δευτερη για τα κοινοχρηστα...εξ αρχης.]

τουλαχιστον ετσι λεει το Κτηματολογιο...

 

αλλά, υπαρχουν και αντιθετες "αποψεις" και καλο θα ηταν να γινει απο "πριν" η σχετικη ερωτηση

 

[μην ξεχναμε οτι αν υπαρχει καταληψη σε κοινοχρηστα, τοτε απαιτειται η συναινεση του 51%,  αλλά οι συμβ/φοι και οι υποθηκοφυλακες ζητουν να γινει τροποποιηση της συστασης.

 

Το γιατι ζητανε τροποποηση της συστασης για κατι που   θα   ισχυει   μονον  "30" χρονια  ...[αρα μετα απο 30 χρονια θα "ακυρωθει" ή θα ζητησουν επαναληψη-παραταση της συστασης..].

δεν το ξερω...

 

ετσι "λενε"

 

Και απαιτουν στην βεβαιωση να γραφεται "καθαρα"  το   'πού" ακριβως εγινε η αυθαιρεσια, αλλοιως  δεν μεταγραφουν...

 

δυστυχως,...αυτα :sad:

 

υγ

 

οσο για το "τον βαζω να υπογραψει οτι δεν εχει αλλες  αυθαιρεσιες.. κλπκλπ"

 

εσυ εγραψες την δηλωση ....αυτος υπεγραψε

 

"αυριο" θα λεει ..."Μου ταδωσε γραμμενα αυτος...εγω πού να ξερω απο αυτα"

 

Ακομα και ρητη εντολη να εχεις σε "ξεχωριστο χαρτι"

 

οτι  "σου δινω εντολη  να μην τακτοποιησεις την  ταδε  αυθαιρεσια"   και αυτο δεν ειναι νομιμο....

 

Γνωμη μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτή την τμηματική σύσταση που λες δεν την ξέρω.

Οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα.

Αλλά από τους 10 συμβολαιογράφους που έχω κάνει καμιά 50αριά (και βάλε) συμβόλαια μέχρι τώρα,

κανέναν δεν είδα να το σκέφτεται καν. Τυπικότητα μέχρι θανάτου.

Ούτε καν μία βεβαίωση για το οικόπεδο και το κτίσμα επ' αυτού, αλλά μία βεβαίωση / ΟΙ, ακόμα και υπογείου κλπ. Και μία για τα κοινόχρηστα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.