Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Στις εντάξεις στον 4178 που αφορούν σε περιοχές εκτός σχεδίου μπαίνετε σε διαδικασία πράξης χαρακτηρισμού από το δασαρχείο για να βεβαιωθείτε ότι δεν πρόκειται για δασική έκταση και άρα δεν εξαιρείται της υπαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

κατ'  αρχας,

 

τι τιτλο κυριοτητας εχεις?

 

[εδιτ

και τι δειχνουν οι δασικοι χαρτες???]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και ο κληρονομουμενος..."ποθεν εσχε"

 

[ποιο ειναι το ιστορικο του αγρου?

Ειναι σε καμπο?  σε βουνο?  συνορευει με δασος?]

 

Αφου απαγορευετεαι η τακτοποιηση σε δαση,

"καπως" πρεπει να εισαι βεβαιος περι του μη δασικου χαρακτηρα της εκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχη ισχυει ιδιοκτησιακο καθεστως. Στην αποδοχη κληρονομιας λεει οτι ο κληρονομουμενος το ειχε απο ατυπη δωρεα του πατερα του κατα το ετος 1950. Βρισκεται κοντα σχετικα στον οικοσμο και εχει προσωπο σε αγροτικο δρομο. Βλαστηση η δεντρα δεν υπαρχουν ....υποθετω οτι δεν υπαρχει θεμα δασικου χαρακτηρα. Με καλυπτει ομως απλα η υποθεση η πρεπει να εχω κανονικη πραξη χαρακτηρισμου???η οποια ως γνωστον ειναι και εξαιρετικα χρονοβορα....οφειλουμε να ερετνησουμε τον δασικο χαρακτηρα???

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχη ισχυει ιδιοκτησιακο καθεστως. Στην αποδοχη κληρονομιας λεει οτι ο κληρονομουμενος το ειχε απο ατυπη δωρεα του πατερα του κατα το ετος 1950. Βρισκεται κοντα σχετικα στον οικοσμο και εχει προσωπο σε αγροτικο δρομο. Βλαστηση η δεντρα δεν υπαρχουν ....υποθετω οτι δεν υπαρχει θεμα δασικου χαρακτηρα. Με καλυπτει ομως απλα η υποθεση η πρεπει να εχω κανονικη πραξη χαρακτηρισμου???η οποια ως γνωστον ειναι και εξαιρετικα χρονοβορα....οφειλουμε να ερετνησουμε τον δασικο χαρακτηρα???

Link to comment
Share on other sites

η αποδοχη κληρονομιας ειναι "μονομερης πραξη"

 

δηλωνουμε  οπως  "δηλωνουμε"

 

δξ εάν η περιοχη σας εχει "παρελθον" με δασικα και τι συμβαινει με διπλανα....

παντως,

το θεμα ειναι οτι,

για να χτισεις θελεις πραξη χαρακτηρισμου.[πχ εγω δεν θα αγοραζα χωρις πραξη...]

 

εδιτ

 

δες εδω..στις πραξεις χαρακτηρισμου

 

.δεν βλεπω να αργουν πλεον οι πραξεις χαρακτηρισμου...

 

http://dp.ypeka.gr/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.....παμε τωρα σε κατι αλλο ....υπαρχει αυθαιρετη κτηνοτροφικη εγκατασταση απο το 1950 σε περιοχη οπου σημερα ειναι φυσικα κανονικο χωραφι....ο ιδιοκτητης θελει να εκδωσει αδεια λειτουργειας. φυσικα προυποθετει πραξη χαρακτηρισμου και τακτοποιηση αυθαιρετων... ο δασολογος (εμπλεκεται στην υποθεση) μετ απο επισκεψη στο οικειο δασαρχειο πληροφορηθηκε οτι η εν λογω εκταση στους χαρτες του 1945 φαινεται δασος. εχει ομως τη μορφη που εχει σημερα απο πολυ παλια κι επειδη και το 2007 ειχε τη σημερινη μορφη μπορει . λεει. ο ιδιοκτητης να πληρωσει καποιο αντιτιμο στο πρασινο ταμειο ωστε να καταγαφει επισημα η αλλαγη της εκτασης απο δασος που ηταν το 1945 σε αγροτικη γη που ειναι σημερα......αυτο τι σημαινει?μπορει να τακτοποιηθει κανονικα το αυαθιρετο?η θεωρειται "δασικης προελευσης'' και εξαιρειται της υπαγωγης?θεωρουμε ,ας πουμε. οτι συνεχιζιε να υπαγεται στις δαιταξεις της δασικης νομοθεσιας και αρα δεν μπορει να τακτοποιηθει?σας εχει τυχει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Σε μία περίπτωση δική μου, έχω οικόπεδο μισό εντός μίσό εκτός πόλης, με ρυμοτομούμενο τμήμα τον περιμετρικό που το κόβει. Η ρυμοτόμηση υπάρχει από το 1997. Υπάρχει τοπογραφικό συμβολαίου του 1997 που το δείχνει όλο και τοπογραφικό άδειας νομιμοποίησης του 2006, που δείξανε μόνο το μισό κομμάτι ( το εντός) - δεν υπάρχει τροποποίηση τίτλων, παραχώρηση σε κοινή χρήση, αποποίηση ή απαλλοτρίωση.

Στην νομιμοποίηση δείξανε τα επιπλέον κτίσματα και την διαμόρφωση περιβ. χώρου στο εντός σχεδίου (εκτός από ένα πεζούλι - καναπέ) που κάνανε μετά. Στο εκτός σχεδίου υπήρχαν από τότε αναβαθμοί με αργολιθοδομή, και επιπλέον μια πλακόστρωτη διαδρομή/ σκάλα. Αυτά φαίνονται και στο ΕΚΧΑ και λέει και ο ιδιοκτήτης ότι ήταν από τότε.

Στην πορεία για άλλο λόγο έχει βγει το 2010 πράξη χαρακτηρισμού για το εκτός σχεδίου τμήμα (από το τοπογραφικό ευρύτερης έκτασης), ότι είναι μη δασικό. Οι τίτλοι πάνε πριν το 1950. Τώρα στους δασικούς χάρτες το βγάλανε δασικό (ΧΑ). Επίσης υπάρχει και δικαστική απόφαση που λέει ότι επειδή είναι χορτολιβαδικό σε υψόμετρο κάτω από 100μ. χωρίς δάσος δίπλα, δεν είναι δασικό.

 

'Εχω σήμερα μια αυθαίρεσία που δεν έγινε σε δασική έκταση, με βεβαίωση / πράξη χαρακτηρισμού από δασαρχείο και δικαστική απόφαση και να φαίνεται και στον προσωρινό χάρτη δασικό.

Εκεί γίνεται τακτοποίηση;
 

Κανονικά θα κοίταγα να κυρωθούν οι δασικοί χάρτες πρώτα, γιατί κοντεύουν και έχει λήξει η περίοδος αντιρήσεων και μετά να κοιτάξω να διορθώσω το χάρτη, πριν τακτοποιήσω. Από την άλλη έχω την ΥΔΟΜ να πιέζει να τελειώνω με την ρύθμιση, για να αποφύγει να κάνει πράξη απόδοσης προστίμου (υπάρχει και καταγγελία στο οικόπεδο, εκτός από όλα τα υπόλοιπα στραβά, από δικομανή γείτονα).

 

Ή μπορώ να τακτοποιήσω λόγω ότι οι αυθαιρεσίες γίνανε σε μη δασική έκταση, η οποία δασώθηκε με διοικητική πράξη μετά; Νομίζω τα δασικά δεν είναι σαν τα ρυμοτομούμενα, να τσεκάρεις τι γινόταν όταν έγινε η αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνω ότι ..επείγεσαι αλλά πως γίνεται να υπάρχει πράξη αποχαρακτηρισμού του 2010 ( άρα τελεσίδικη ? ) και στους δασικούς χάρτες να είσαι δασικό ??

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.