Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Dimitri GM, σε ευχαριστώ και για τις δυο απαντήσεις σου, είσαι παντα διαθέσιμος κι ενημερωμένος!

Οταν λέω "όχι επί αυτής" εννοώ πως δεν ειναι στο επίπεδο του ισογείου, του δαπέδου δηλ. της στοάς, αλλα κατω απο αυτη, επέκταση ουσιαστικά του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού και επί επαρχιακής οδού (πρωτεύων επαρχιακό δίκτυο) , έχει εκδοθεί οικ. άδεια για ισόγειο κτίσμα με υπόγειο, η οποία όμως δεν τηρήθηκε ως προς τη θέση της οικοδομής. Συγκεκριμένα το υπόγειο έχει "κολλήσει" στον επαρχιακό δρόμο με αποτέλεσμα να έχω απόσταση (τοίχο υπογείου-άξονας επαρχιακής οδού) περίπου 4,50 μέτρα. Στο ισόγειο δεν έχω πρόβλημα με τις αποστάσεις. (Η κατασκευή έγινε περί το 1970.)

 

 

Μπορεί να ενταχθεί στο Ν.4178/13?

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά. μετά το ΠΔ 209/98 η απόσταση ορίζεται 10 μ από πρωτεύον επαρχιακό δρόμο ο οποίος περνάει μέσα από οικισμό. Ενδέχεται να υπάρχει άλλη απόφαση (άλλοτε απόφαση Νομάρχη) που να έχει ορίσει αποστάσεις μικρότερες των 10 μ και κατ ελάχιστον, 3 μ από το όριο των επαρχιακών οδών που διατρέχουν οικισμούς.

Κάνε επίσης έρευνα για το αν ο δρόμος το 1970 ήταν επαρχιακός και επιπλέον, μήπως ο δρόμος σήμερα έχει υποβιβαστεί σε δευτερεύων επαρχιακό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

;Έχω την εντύπωση οτι η υποχρέωση για αποστάσεις από οδικό δίκτυο δεν ισχύει στα εντός σχεδίου. Εκεί υπάρχουν οικοδομικές και ρυμοτομικές γραμμές που ορίζουν μέχρι που μπορεί να φτάσει το κτίριο. :|

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Παύλο,

-δεν υπάρχει άλλη απόφαση για μικρότερες αποστάσεις

-δεν έχει υποβιβαστεί σε δευτερεύων

-χαρακτηρίστηκε ως επαρχιακός το 1995, πιο πριν ήταν μάλλον (?) δημοτικός.

-η άδεια είναι του 1970.

 

Οπότε;

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Αν υποτεθεί ότι τότε ο δρόμος ήταν κοινοτικός και ο οικισμός προ 23 πρέπει να ψάξεις τις παλιές διατάξεις για να δεις τις αποστάσεις που προβλέπονταν κατά την ανέγερση της κατοικίας και του αυθαιρέτου τμήματος υπογείου.  Αν είναι εκτός του 50% μπορείς να κάνεις υπαγωγή κατόπιν τεκμηρίωσης στην Τ.Ε της δήλωσης. 

Υπήρχε κάποια παλιά διάταξη που όριζε τη θέση των οικοδομών και περιφραγμάτων στην εν τοις πράγμασι διαμορφωμένη γραμμή δόμησης όταν η ανέγερση γινόταν σε προ 23 οικισμούς. 

Αν την βρω θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός οριοθετήθηκε το 1985.

Ο δρόμος χαρακτηρίστηκε επαρχιακός το 1995.

 

Βρίσκω μια διάταξη ΠΔ347/25-8-1993, άρθρο 2, την οποία επισυνάπτω (δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτήν), σύμφωνα με την οποία καταλαβαίνω ότι έπρεπε να έχω 3 μέτρα από την άκρη του δρόμου. 

 

Άρα για την ένταξη αν έχω μέχρι 1,50μ (το 50%) μπορεί να ενταχθεί;

146-A-1993 APOSTASEIS KTIRIOY.pdf

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου δεν έχει καθοριστεί  αιγιαλός μπορεί να γίνει τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.