Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Μιλώντας σήμερα με 2 συμβολαιογράφους για το εν λόγω θέμα πήρα 2 εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις.

 

1η : Βάζεις στην Υ.Δ. τα στοιχεία του πληρεξούσιου και αναγράφεις στην αρχή της δήλωσης ή στο τέλος   

"ενεργωντας κατ'  εντολη και  για λογαριασμο του ιδιοκτητη.........κλπκλπ...δυναμει του υπ' αριθ.   πληρεξουσιου...κλπ]"

 

2η  Βάζεις στην Υ.Δ. τα στοιχεία του Ιδιοκτήτη και αναγράφεις στο τέλος της δήλωσης : " Αντί αυτού υπογράφει ο.................βάσει του υπ. αριθμ . ....../25.05.2012/ Συμβ. ............, πληρεξουσίου.

 

Με βάση την τελευταία σου πρόταση dimitris GM  :

"Η θεωρηση υπογραφης, αφορα τον πληρεξουσιο ...αφου αυτος υπογραφει"  θα πρέπει να ακολουθήσω την κουρτίνα 1 ?

 

¨Οσον αφορά το πληρεξούσιο στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει ήδη πληρεξούσιο απο το 2012, οπου και χρειάστηκε για να γίνει και η αγορά του εν λόγω ακινήτου. Θα αρκεστώ σε αυτο μια και μεταξύ άλλων αναφέρει  "υπευθυνες δηλώσεις του Ν. 1599/1986 με οποιδήποτε περιεχόμενο"

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως και να το γραψεις...ειναι σωστο...

εκεινο που απαιτειται ειναι  να φαινεται ποιος ειναι ο ιδιοκτητης

και ποιος υπογραφει...με ποιο πληρεξουσιο...

 

τι ειδους αγορα εγινε το 2012????

 

κι αν το 2012....εγινε "αγορα"

 

πώς προεκυψαν  σημερα... θεματα τακτοποιησεων?????

 

υποτιθεται οτι το 2012 υπηρχε βεβαιωση περι τακτοποιησης των αυθαιρεσιων....

 

εντιτ

προφανως ενα πληρεξουσιο "αγορας" δεν σε καλυπτει...

 

Η εντολη να υπογραφεις καθε δηλωση του 1599  "με οποιοδηποτε περιεχομενο"

εχει σχεση με την εντολη της αγορας...

 

"δεν ειναι εντολη προς τακτοποιηση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδόμητο το ακίνητο και η βεβαίωση απαιτείται για διορθωση του αρχικού συμβολαίου αγοράς λόγω εσφαλμένου Τ.Δ.

 

Ναι συμφωνώ μαζί σου για το πληρεξούσιο αγοράς, θεωρείς ,όμως, οτι η απάιτηση μου για σύνταξη νέου πληρεξουσίου μήπως θα είναι υπερβολική?

 

Δεν ξέρω ,άλλωστε, επειδή και η διόρθωση του συμβολαίου απο τον ίδιο πληρεξούσιο θα υπογραφεί ,μήπως, και ο συμβολαιογάαφος χρησιμοποιήσει το αρχικό πληρεξούσιο εκτός και αν είναι "υποχρεωμένος" να επανασυντάξει νεο οπότε τότε θα μπορέσει να συμπεριλάβει και την τακτοποίηση μέσα? άρα το ερώτημα είναι αν ο συμβολαιογράφος είναι υποχρεωμένος να συντάξει νέο πληρεξούσιο?

Link to comment
Share on other sites

α] το πληρεξουσιο σε καλυπτει για την αγορα.

β] για να κανεις διορθωση, αρα μαλλον επαναληψη του συμβολαιου...πρεπει να οριζεται στο πληρεξουσιο

 

γ] τι διορθωση θα κανεις???

 

 

δ] και γιατι ψαχνεις εντολη για τακτοποιηση...αφου οταν εγινε το συμβολαιο υπηρχε βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων...???

 

Ο συμβολαιογραφος που εχει το πληρεξουσιο...και το διαβασε...θα σου πει τι πρεπει να γινει

Link to comment
Share on other sites

στο γ) η διόρθωση αφορά σφάλμα στον προσδιορισμό ορίου επι του Τ.Δ. του συμβολαίου. Εμένα μου ανατέθηκε η σύνταξη εκ νέου Τ.Δ. για τον ορθό προσδιοριμό του ορίου.

στο δ) απαιτείται Υ.Δ. ιδιοκτήτη για ανάθεση στον μηχανικό της έκδοσης βεβαίωσης αδόμητου που θα επισυναφθεί στο διορθωτικό συμβόλαιο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν είναι δυνατόν.

 

Έχω αναλάβει τη βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου. Αποδείχθηκε ότι έχει αυθαιρεσίες και πάμε για νομιμοποίηση. Το πρόβλημα είναι ότι το διαμέρισμα έχει παρακολούθημα μια αποθήκη, η οποία δεν ορίζεται πουθενά σαφώς ποια ακριβώς είναι. Συνολικά υπάρχουν 8 αποθήκες (όλες εγκαταλελειμμένες) αλλά δεν υπάρχει ούτε σε σύσταση ούτε σε συμβόλαια σαφής ορισμός για το ποια αποθήκη ανήκει στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.

 

Μπορώ να προχωρήσω, κι αν ναι με ποιον τρόπο; Μπορεί μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (που ισχυρίζεται ότι ξέρει ποια είναι η αποθήκη του) να με καλύψει ή θα βρω το μπελά μου;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περίπτωση δε σε καλύπτει βεβαίωση του ιδιοκτήτη.

Από προγενέστερο έλεγχο τίτλων μήπως προκύπτει κάτι;

Από σύσταση ; 

Στο κτηματολόγιο πως έχει περαστεί;

 

Υ.Γ στην αρχή του μηνύματός σου αναφέρεσαι σε νομιμοποίηση. Υποθέτω ότι εκ παραδρομής το έγραψες εννοώντας υπαγωγή σε ρύθμιση κατά τις διατάξεις του ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

σωστα ειπε ο παυλος

 

και να ρωτησω με την σειρα μου,

υπαρχει προβλεψη στην αδεια για υπογειο με αποθηκες?

Παντως,

ειναι πολυ σπανιο να δινεται χρηση σε αποθηκη και να μην υπαρχει μια περιγραφη...μια κατοψη...καποιο   εμβαδον..εστω ενα στοιχειο που να την προσδιοριζει...

 

 

Και οι αλλοι συνιδιοκτητες εχουν το ιδιο προβλημα???

Θα πρεπει να δειτε  τα συμβολαια...ή μηπως υπαρχει καποιος κανονισμος οπου εκει γινεται "διαχωρισμος" των αποθηκων...

 

Θελει λιγο  ψαξιμο...ακομα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimitris GM. Στα συμβόλαια που έχω δεν αναφέρεται τίποτα. Κάποιους ιδιοκτήτες που έπιασα, δεν είχανε ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.