Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

θελω να αγιασω κ δεν με αφηνουνε -Η αποφαση χρησικτησιας με μετεγγραφη  πως γινεται ? ειναι η περιπτωση με τους 2 μαρτυρες ?

καλησπερες κ σε σας 

δεν ειναι ουτε   "αυτη"  η περιπτωση

 

ουτε η "αλλη"

 

θες συμβολαιο  ή δικαστικη αποφαση...

δεν   εχεις

δεν  προχωρας

 

τερμα

παμε για άλλα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ξεχνάς το ....500άρικο!!!!! Αξίζει να του τη φέρεις του κουτοπόνηρου!!!! Αυτός ήρθε πρώτος να σε "κοροϊδέψει"!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι  η αποθηκη δειχνεται στο ε9 του γιου ως 60 τμ ενω βγηκαν 64 και πως θα καταλαβω  στο ε9 οτι αναφερεται στην συγκεκριμενη αποθηκη  κ οχι σε καποια αλλη ?

 

pavlos: τα  πονηρα μυαλα  πισω απο ολα αυτα ειναι οι συζυγοι των αδελφιων 

letom: Πριν 20 χρονια   σε διπλανο απο το σπιτι μου οικοπεδο που ανηκει σε καποιους γνωστους μου που βρισκονται σκορπισμενοι σε ολη την Ελλαδα  ηρθε καποιος μια μερα εβαλε ενα καρεκλακι κ εκατσε.Μετα απο λιγο ηρθε ενα  αυτοκινητο με ενα παλικαρι τους γονεις του κ την κορη αυτου με το καρεκλακι.Αγκαλιες φιλια και του εταξε του γαμπρου το οικοπεδο αυτο.Απο τοτε παλι το οικοπεδακι εμεινε μονο μεχρι που  αρχισε να μου λεει ο αλλος γειτονας μου οτι το πηρε με χρησικτησια .... 

Link to comment
Share on other sites

...και εσυ θες να βρεθεις σε καυγά ....αναμεσα σε...συνυφαδες... :smile: :-)

 

 

βρε ...μπας και ειναι αυτος που θα σε πληρωνε το...Πασχα...

με το κατσικι

 

[και ηθελε να κρατησει και  την ...συκωταρια???]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πριν 20 χρονια   σε διπλανο απο το σπιτι μου οικοπεδο που ανηκει σε καποιους γνωστους μου που βρισκονται σκορπισμενοι σε ολη την Ελλαδα  ηρθε καποιος μια μερα εβαλε ενα καρεκλακι κ εκατσε.Μετα απο λιγο ηρθε ενα  αυτοκινητο με ενα παλικαρι τους γονεις του κ την κορη αυτου με το καρεκλακι.Αγκαλιες φιλια και του εταξε του γαμπρου το οικοπεδο αυτο.Απο τοτε παλι το οικοπεδακι εμεινε μονο μεχρι που  αρχισε να μου λεει ο αλλος γειτονας μου οτι το πηρε με χρησικτησια .... 

 

Θέλω να πιστεύω ότι πρόκειται για ράδιο αρβύλα του άλλου γείτονα αυτό με τη χρησικτησία. :shock:  Δεν γνωρίζω τι και πως γίνεται αυτό αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι έτσι απλά και εύκολα παίρνει κάποιος το -παρατημένο έστω- οικόπεδο κάποιου άλλου. Χωρίς μάλιστα να χτίσει κάτι, χωρίς να κάνει κάποια χρήση τέλος πάντων.

 

Link to comment
Share on other sites

Dimitris το καταλαβες !!!!!!!!!!!

letom: ναι ετσι μπαλωθιες εκ του ασφαλους  για να  περναει η ωρα 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

και περιεργο και ανεξηγητο...

 

δλδ... εννοεις οτι πηγαν στον συμβ/φο  8-10 αγοραστες

 

[δλδλ αγοραστης-πωλητης-συμβ/φος-δικηγοροι  και εκαναν συμβολαια]

και εγραψαν για "παρακολουθημα μια αποθηκη"

και δεν ειχε ουτε ενας την περιεργεια να ρωτησει

 

"ποια ειναι η  αποθηκη"???

 

Δες ξανα τα συμβολαια   ...δες αν υπαρχει κανονισμος

 

 

Πραγματι..."περιεργο"

 

οπως ειπε και ο ιασονας

Οι αποθήκες βρίσκονται στην ταράτσα της πολυκατοικίας η οποία χτίστηκε το 1965. Αυτή τη στιγμή έχουν εικόνα εγκατάλειψης. Ίσως να αναγράφεται κάτι σε προγενέστερα συμβόλαια.

 

Η ακριβής περιγραφή στο συμβόλαιο που έχω αναφέρει " ....μετά δικαιώματος χρήσης μιας αποθήκης εν τω δώμται της οικοδομής...."

 

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συναδελφοι! Εκανα μεταφορά δηλωσης από τον 4014 (οριστική ), στον Ν.4178/13 για να εκδωσω βεβαίωση για σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιων.

Η συμβολαιογραφος ζηταει στα σχεδια και στην εκθεση , όπου κάνω αναφορά στον νομο να αναγράφεται " Ν.4178/13 "  ( και στις πινακίδες των σχεδίων ).

Πώς καλύπτεται όμως ο μηχανικός, οταν οι αυθαιρεσίες δηλώθηκαν με τον 4014 δηλαδη  πριν τον Ν.Ο.Κ.?

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ομορφάντρας θέλει να κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών:
Η αγχωμένη συμβολαιογράφος του, ζητά από μένα ξεχωριστές βεβαιώσεις για κάθε ιδιοκτησία, πριν γίνει η σύσταση, ώστε να την κάνει βασιζόμενη σ'αυτές.
Εγώ, το παίζω ζόρικος και της αντιπροτείνω την κουρτίνα 2 με μια βεβαίωση για όλο το ακίνητο ώστε να γίνει η σύσταση και μετά ξεχωριστή κουρτίνα για τη μάνα της και τον πατέρα της αν θέλει, αφού όμως πρώτα η σύσταση μεταγραφεί.

Να επιμείνω ή έχει δίκιο η αγχωμένη οπότε αλλάζω κουρτίνα και δίνω εξαρχής ξεχωριστές;

Edited by Makiaveli
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ως άλλος ομορφάντρας βάζω +1 έτσι απλώς διότι το χρώσταγα!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.