Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

η αποθηκη ειναι επεκταση στα κοινοχρηστα

αυτο ειναι "αλλο θεμα"

 

οσο για τα υπολοιπα

Εχεις συμβολαιο για 92 τμ.και πραγματικο εμβαδον -και στην αδεια- 108

 

Υπαρχει προβλημα "εμπραγματης φυσης"

 

ας το λυσουν αυτοι που το εκαναν

δεν θα εισαι εσυ που θα δοσεις λυση...με κινδυνο να "μπλεξεις" αυριο

 

πολλοι εχουν μετανοιωσει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως βλέπεται από "νομικής" πλευράς την εξής περίπτωση?

 

Η πραγματική κατάσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, που μεταβιβάζεται, μετράται και αποτυπώνεται με εμβαδόν 100m2.

 

Στη σύσταση δίνεται 101,9m2 (εντός δλδ του αποδεκτού 2%)

 

Ενώ στην πολεοδομία δίνεται 98,1m2 (επίσης εντός του αποδεκτού 2%)

 

Τι γνώμη έχετε? Σε αυτή τη περίπτωση δίνεται βεβαίωση ή προβλέπονται "βραχιολάκια" για τον μηχανικό που υπογράφει τη βεβαίωση??

 

 

Υ.Γ. Φυσικά και οι διαστάσεις των εξωτερικών πλευρών τηρούν την ανοχή του 2%.

 

 

Υ.Γ.Γ.

στην Τεχνική έκθεση σκέφτομαι να αναφέρω ότι το εμβαδόν της σύστασης είναι 101,9m2 και πως το εμβαδόν μετρήθηκε λιγότερο αλλά εντός των αποδεκτών ορίων απόκλισης του νόμου 4178.

(με έχει ξορκίσει ο συμβολαιογράφος να μην δείξω ούτε δεκαδικό διαφορετικό)  ...μπας και καλύψω τον "πισινό" μου, γιατί αν δείξω μόνο το εμβαδόν της σύστασης 

θα δημιουργηθεί ένα ερώτημα γιατί της πολεοδομίας είναι μικρότερο, και δεν ρυθμίζω τα εξτρά τετραγωνικά!!!

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να παραβλεπει ο μηχανικος την καθε ακατ-ανοησια που εκαναν οι προηγουμενοι, "στο όνομα του συμβολαιου"...

 

 

εχεις αδεια για 98,10 και συσταση για 101,9

εχεις διαμερισματωση,  διοτι, αντιστοιχα το "διπλανο" που ηταν στην αδεια 101.9  εγινε   98,10

[αν δεν το βαλεις...χανει το κρατος]...

ή εχεις κατι άλλο....δεν μας ειπες  το "γιατι"...

 

και

 διαπιστωνεις και  γραφεις  οτι " κατα την κατασκευη  βρεθηκε   τόσα τμ.  μικροτερο...εντος των ανοχων που επιτρεπει ο νομος"

[ουτε εδω μας ειπες  το γιατι]

 

Αυτος που σου λεει γραψτο ετσι και ...γκιουβετσι,  δεν φερει καμμια ευθυνη.

Μονος υπευθυνος εισαι  εσυ.

 

Εαν  σου λεει  οτι,  δεν μπορει  να γινει ετσι το συμβολαιο και πρεπει να τα .....μισογραψεις/μισοκαλυψεις

τότε να μην  γινει ποτέ

 

 

τελος

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη Καλημέρα!

 

Η διαμερισμάτωση θα γίνει όπου θα πιάνει όλο τον όροφο,δεν είναι αυτό το θέμα μου.

 

(το μήνυμα το πόσταρα στο section αυτό γιατί δεν με προβληματίζει η διαδικασία ρύθμισης, αλλά η βεβαίωση που θα εκδοθεί μετά.)

 

Το πρόβλημα είναι ότι πλέον παγώνει η ιδιοκτησία και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί,

αφού να δεχτούν να γίνει σύσταση άλλοι 20 που μένουν στην πολυκατοικία είναι αδύνατο.

 

Ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα και πρέπει να πουλήσει, θα μου πεις δεν είναι δικό μου πρόβλημα... εγώ θα σου πω 

ότι είναι πρόβλημα και δικό μου  γιατί θα χάσω και τρίτη δουλειά μέσα στο μήνα... (την εποχή που για να φανεί

άνθρωπος στο γραφείο πρέπει να κάνεις και ευχέλαιο και τα λεφτά δε μου περισσεύουν για να τους διώχνω ελαφρά την καρδία)

απλά θα πρέπει να βρω μια λύση όπου να μην πάρω τις αμαρτίες όλου του κόσμου! Τουλάχιστον ρε παιδί μου να το παλεύω πρώτα....

 

Και δεν είναι η εξαίρεση αυτή η περίπτωση.... αρχίζει δυστυχώς και βλέπω ότι όλο και περισσότερες 

τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν.  

 

Και να ζούσαν αυτοί που τα υπέγραψαν και τα έκαναν θα ήταν καλά, γιατί έχω στείλει αρκετά και σε όσους ήταν εν ζωή....

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

ειχες πει για 98 που εγιναν 101

αλλά ειναι...100 ή κατι τετοιο

 

τωρα λες για διαμερισματωση "ολου του οροφου"

και για τροποποιηση της συστασης..η οποια γινεται  εάν συνενωσεις δυο χωρους

[ή αν εχεις καταλαβει τμημα των κοινοχρηστων...κατα την αποψη των συμβ/φων]

 

Παντως, , ολα αυτα ειναι διαφορετικα απο την αρχικη ερωτηση

Αρα, τα βλεπεις, τα μετρας

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντηση (έχεις δίκιο είμαι αρκετά αόριστος, αν και στο μυαλό μου το είχα πιο απλό):  

(θα μου επιτρέψεις λοιπόν να είμαι αναλυτικός...)

 

Ακίνητο κατασκευασμένο προ του 1975.

Η κάτοψη στην οποία φαίνονται τα διαμερίσματα του ορόφου, δλδ το περίγραμμα ορόφου και των

κοινοχρήστων χώρων, είναι ακριβώς η ίδια στο σχέδιο της σύστασης και στο σχέδιο της πολεοδομίας.

(Γενικώς μετρώντας πάνω στο σχέδιο και της πολεοδομίας αλλά και της σύστασης, με το χαρακάκι,

ότι διαβάζω ισχύει και στην πραγματικότητα - εξωτερικές διαστάσεις - κοινόχρηστοι χώροι κλπ)

 

-  Από 4 ιδιοκτησίες που φαίνονται στο σχέδιο της πολεοδομίας, έχουν γίνει 2 ιδιοκτησίες στο σχέδιο

της σύστασης (Διαμερισμάτωση - κατηγορία 1). Αυτά τα 2 διαμερίσματα που έχουν υλοποιηθεί έχουν

καταλάβει τμήμα από 3 διαμερίσματα το καθένα, όπως αυτά φαίνονταν στην κάτοψη της πολεοδομίας.

 

- Στο σχέδιο της σύστασης έχει αποτυπωθεί σωστά ο διαχωρισμός των ιδιοκτησιών (που υφίσταται στην

πραγματικότητα) και μάλιστα ο τοίχος που διαχωρίζει τις ιδιοκτησίες έχει υλοποιηθεί ακριβώς στη θέση που

υποδεικνύεται στο σχέδιο!

 

- Τα κοινόχρηστα μέρη [εμβαδόν δεν δίνεται πουθενά - ούτε σε σχέδιο πολεοδομίας, ούτε σε σύσταση

(σχέδιο/ συμβόλαιο)] αν τα μετρήσω από τα σχέδια, έχουν τηρηθεί ακριβώς. Ο μόνος τρόπος που βρήκα,

για το πως μπορούν να εξαχθούν έμμεσα, είναι να αφαιρέσω από το στέλεχος, την Καλυπτόμενη Επιφάνεια

Οικοδομής με τα τετραγωνικά των διαμερισμάτων του κάθε ορόφου. (όπου κ μου συμπίπτουν με τα πραγματικά)

 

Πρόβλημα:

Το λεκτικό για τα τετραγωνικά που δίνει πάνω στο σχέδιο της πολεοδομίας (συνολικά γιατί είναι τέσσερις

ιδιοκτησίες) είναι 200m2, έχουν προσμετρηθεί οι φωταγωγοί στα τετραγωνικά των διαμερισμάτων.

Το λεκτικό για τα τετραγωνικά που δίνει πάνω στο σχέδιο της σύστασης είναι 95m2 για το ένα διαμέρισμα και

112m για το άλλο, σύνολο 207m2

 

Στον πίνακα που προσαρτάται στην σύσταση αναφέρεται:

"Αι διαστάσεις κατόψεων όλων των διακεκριμένων ιδιοκτησιών εξήχθησαν εκ των σχεδίων προ της

κατασκευής και μετρώνται με προσέγγισιν +/- δέκα εκατοστών καθ' όλας τας διευθύνσεις."

 

Συμβολαιογράφος:

1η λύση: Σύσταση εκ νέου

2η λύση: Δώσε τεχνική έκθεση (για τη διαμερισμάτωση) και βεβαίωση όπου θα φαίνονται τα τετραγωνικά της σύστασης ακριβώς στο δεκαδικό.

 

Απλά θέλω να αποφύγω την πρώτη λύση.... (16 συνιδιοκτήτες...)

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λίγο καθυστερημένα....

Να απαντήσω στον εαυτό μου, αν και ανακαινίζω ένα θέμα λίγο αμφιλεγόμενο. Χωρίς να θέλω να κουράσω να αναφέρω μια λύση στο πρόβλημα που ανέδειξα...:

 

Λύση 2 (από το προηγούμενο ποστ #376 )

:

α. Ρυθμίζεται η ιδιοκτησία όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα και σύμφωνα με όλες τις διατάξεις του Ν.4178, ώστε σε οποιοδήποτε

έλεγχο η κάτοψη της ρύθμισης να είσαι σωστή (τα αυτονόητα δλδ). Όταν με το καλό μας βρει η ταυτότητα του κτιρίου να είμαστε πάλι σωστοί.

 

β. Στα συμβόλαια παραμένει το "λανθασμένο" (ας μου επιτραπεί) εμβαδόν (άρα και σε εφορία και μπλα μπλα... φαίνεται το εμβαδόν της σύστασης),

κάνοντας όμως σαφή μνεία και μέσα στα συμβόλαια στο σωστό εμβαδόν που είναι μικρότερο, πατώντας φυσικά στην παραπάνω κάτοψη της ρύθμισης

και την εμπεριστατωμένη Τεχνική έκθεση, που εξηγεί για ποιους λόγους υπάρχει αυτή η διαφορά, και φυσικά ότι δεν

επηρεάζονται οι δίπλα ιδιοκτησίες (κοινόχρηστα, μπλα μπλα ...) 

 

γ. Όταν κάποια στιγμή γίνει τροποποίηση της σύστασης, θα διορθωθεί το εμβαδόν του διαμερίσματος.

 

δ. ξεμπλοκάρει η ρύθμιση και η πώληση του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι.σε αδεια του 66 μια Ο.Ι. προβλε[πταν υπογειος χωρος κ σημερα στην αυτοψια που κανω βλεπω οτι απο κατασκευης ειχε διαμορφωθει σε διαμερισμα.Η πολυκατοικια ειναι εντος σχεδιου (κεντρο Αθηνων).Μπορω να δωσω βεβαιωση η προκυπτει ΑΧ?κ αρα υπαγωγη στο 4178?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.