Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Κι ας ελπίσουμε ότι, με την αναμενόμενη εγκύκλιο δεν θα "συμπαρασσύρουν" τα πάντα σε μεταγενέστερη ημερομηνία, όπως τα πριν του 83.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν σε κατοικία πρό του 75 κατηγορία 1 , έχω 2 στέγαστρα απο λαμαρίνα κολλητά στην κατοικία  τι πρέπει να κάνω? 

1) να τα θεωρήσω ως λοιπές παραβάσεις σε ξεχωριστό ΦΚ ,οπότε +500€

ή 2)να πάνε μαζί ως πρό του 75 κατηγορία 1 στο ιδιο ΦΚ με την κατοικία αλλά να αναφέρονται στην περιγραφή ?

Κάποια γνώμη?

 

Αν τα στέγαστρα έχουν κατασκευαστεί προ του 75 αποδεδειγμένα, όλα μαζί 500€ κατηγορία 1 με ένα ΦΚ. Αν όχι κατηγορία ψάχνεις άλλη κατηγορία για τα στέγαστρα και άλλο ΦΚ.

Ακόμη και αν μπουν σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής με την κατηγορία 1, τουλάχιστον σε φάση επεξεργασίας, δείχνει 500 ευρώ πρόστιμο. Δεν ξέρω αν μετά την αρχική υποβολή αλλάξει κάτι.

Μια άλλη αντιμετώπιση είναι ότι τα στέγαστρα λειτουργούν βοηθητικά ως προς την κατοικία και όλα μαζί ως κατασκευές προ 9-6-75 κατηγορίας 1 σε 1ΦΚ (χωρίς λοιπές παραβάσεις). 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Στις ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ 1 ΚΑΙ 2 αναφέρει αυθαίρετες κατασκευές και από τις ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 μπαίνει η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Καλημέρα συνάδελφοι! 

Έχω ημισόγειο διαμέρισμα(κατεβαίνω 4 σκαλιά από την στάθμη πεζοδρομίου) σε πολυκατοικία με οικ. άδεια το 1971. Στα πολεοδομικά σχέδια και βάση της οικ. άδειας φαίνεται αποθήκη(βοηθητική χρήση και δεν μετρά στον σ.δ.). Ο πελάτης μου το έχει αγοράσει με συμβόλαιο το 1972 ως κατοικία(όπως φαίνεται και στα σχέδια της σύστασης) και έχει ρευματοδοτηθεί το 1974. Θα προβούμε σε δήλωση αλλαγής χρήσης.

1) Αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητας το μόνο συμβόλαιο?(προ 1975)

2) Το κτήριο έχει και ισόγειο κατάστημα μπαίνει στην κατηγορία 1?

3)Μπορώ να μπω σαν αλλαγή χρήσης ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 με παλαιότητα προ του 1975?

ή πρέπει να δηλωθεί σαν Υ.Δ. όπως ορίζει ο Νόμος στο Άρθρο 19 παρ. 5. και Κατηγορία 2 με παλαιότητα προ 1983 διότι δεν το δέχεται το σύστημα με παλαιότητα 1975. Αλλά είναι αυθαίρετη κατασκευή αυτή?ή έτσι ερμηνευεται λόγω των αρθρου 19 παρ. 5.

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Δύο πελάτες έχουν ένα διώροφο κτίριο (ισόγειο και 1ος), με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (διαφορετικοί ιδιοκτήτες), αποδεδειγμένα προ του 1975 και με Α/Φ, όπου όμως δεν έχει οικοδομική άδεια. Το ισόγειο μέχρι το 1980 χρησιμοποιούνταν ως κατάστημα, τα τελευταία 30+ χρόνια όμως είναι κατοικία και ο 1ος όροφος ήταν ανέκαθεν κατοικία. Σήμερα δηλαδή το κτίριο έχει αποκλειστική χρήση κατοικία και υφίσταται προ του 1975. Πώς να δηλώσω τις αυθαιρεσίες

 

Εννοείται δύο δηλώσεις εφόσον είναι διαφορετικοί οι ιδιοκτήτες. Σκέφτομαι 3 περιπτώσεις. Η 1η να δηλωθούν και τα δύο προ του '75 εφόσον υπάρχει αποκλειστική χρήση κατοικία. Η 2η, να δηλωθεί ο 1ος όροφος προ του 75 και το ισόγειο προ του '83 και η 3η λύση να δηλωθούν και τα δύο σαν προ του '83.

Τι προτείνεται πως είναι το πιο σωστό;

Link to comment
Share on other sites

.......................... Το ισόγειο μέχρι το 1980 χρησιμοποιούνταν ως κατάστημα, .................

 

Αυτό πως αποδεικνύεται;;;;;;

 

...............................τα τελευταία 30+ χρόνια όμως είναι κατοικία ................

 

Eπίσης, αυτό πως αποδεικνύεται;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατοικία τα τελευταία 30+ χρόνια σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη, με αυτό που είδαν τα μάτια μου καθώς και με την κατάσταση του σπιτιού. Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια.

Εσύ Ιάσονα πώς θα το χειριζόσουν;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δημόσια έγγραφα που αποδεικνύουν τα παραπάνω;;;;;; Άσε το τι λέει ο ιδιοκτήτης....

Π.χ. ενοικιαστήριο του καταστήματος κατατιθεμένο στην εφορία, το Ε1 και το Ε9 του ιδιοκτήτη, ο λογαριασμός της ΔΕΗ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Το Ε1 και το Ε9 δείχνουν ότι είναι κατοικία σήμερα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: τον 1ο όροφο είμαι καλυμμένη να τον δηλώσω σαν προ του '75 γιατί δηλωνόταν ανέκαθεν έτσι. Το ισόγειο (εφόσον το κτίριο έχει αποκλειστική χρήση κατοικία σήμερα), και είναι κατοικία δηλωμένη στο Ε9 και ΕΤΑΚ, να το δηλώσω και αυτό προ του '75 ή θα πάει κατηγορία 2;

Εσύ πώς πιστεύεις ότι είναι καλύτερο να δηλωθούν και τα 2 διαμερίσματα;

Σ΄ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις Ιάσονα. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα πριν το 75, αν έχεις αεροφωτογραφία (όπως προέγραψες) ή δημόσια έγγραφα που ν' αποδεικνύουν την ύπαρξή τους, ακριβώς όπως θα φανούν στις δύο δηλώσεις που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.