Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τι είδους αυθαιρεσίες εντόπισες εντόπισες και που;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι είδους αυθαιρεσίες εντόπισες εντόπισες και που;;;

Καλημέρα. Υπέρβαση Δόμησης & Κάλυψης σε σχέση με τις οικοδ. άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω τα φώτα σας... το πατρικό μου σπίτι ειναι μονοκατοίκια σε δήμο της θεσσαλονίκης και βλέπω στα χαρτιά που έχουμε οτι με βάση την παράγραφο 3 του άρθρου 101 του ΓΟΚ 73 εχει εξαιρεθεί απο κατεδάφηση. αυτό έγινε το '81, υπάρχει μαζί μια κάτοψη και μια τομή. στο χαρτί αυτό της εξαίρεσης λέει οτι η κατοικία κατασκευάστηκε το 1968 αυθαίρετα. μπορω να το χρησιμοποιήσω αυτο για να αποδείξω οτι ειναι πριν του 75? επίσης κάποιες αυθαιρεσίες που έχει όπως υπόγειο και κλείσιμο σκάλας που έγιναν το '88 και δε φαίνονται στα παλιά σχέδια πως πρέπει να τα δηλώσω? μπορώ όλα μαζί όταν θα το δηλώσω για πριν του 75 ή θελει πρώτα να το δηλώσω οπως ειναι και μετα να δηλώσω τις εξτρα αυθαιρεσιες?? στο συστημα του τεε λογικα βαζω οτι δεν εχει οικοδομικη αδεια ετσι? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη στιγμή τη νομοθεσία να δω τι έγραφε το άρθρο 101 αλλά είναι δημόσιο έγγραφο και λογικά αποδεικνύει την παλαιότητα της αυθαιρεσίας.

Από τα σχέδια βλέπεις διαφορές σε σχέση με την αποτύπωση που έκανες σήμερα? 

Το υπόγειο πως να το αποδείξεις ότι έγινε το 88 και όχι το 2013 ας πούμε? Περιμένουμε διευκρινήσεις γι αυτό.

Το λογικό θα είναι το προ 75 να καταγραφεί σε ένα φύλλο και οι μεταγενέστερες σε άλλο. Και σε αυτό χρειάζεται διευκρίνηση. 

 

Αφού είναι δικό σου το σπίτι θα πρότεινα να περιμένεις μέχρι να διευκρινιστούν κάποια πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Θέλω να υπολογίσω το πρόστιμο για έναν ιδιοκτήτη και δεδομένου ότι ακόμα δεν μπορούμε να ''κατεβάσουμε αεροφωτογραφίες'' με έχει προβληματίσει. Σας παραθέτω τα δεδομένα:

Υπάρχει 3όροφη οικοδομή με μία ιδιοκτησία ανά όροφο ( όλες είναι κατοικίες, είναι του ιδίου ιδιοκτήτη & δεν υπάρχει Σύσταση Ο.Ι.).

Εχουν εκδοθεί 3 άδειες, μία για τον κάθε όροφο.

Η 1η άδεια εκδόθηκε το 1971 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε το 1972. Θεωρώ ότι αποδεικνύεται παλαιότητα προ'' 75, άρα μόνο παράβολο=500,00 €.

Η 2η άδεια εκδόθηκε το 1973 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε λίγο μεταγενέστερα από την ημερομηνία 9/6/1975.

Η 3η άδεια εκδόθηκε το 1974 και η αρχική ρευματοδότηση έγινε το 1985.

 Ποια ημερομηνία πιστεύετε ότι πρέπει να λάβω υπ''όψην,  προκειμένου για ''παλαιότητα'' ή μή των κατοικιών ??

Τι είδους αυθαιρεσίες εντόπισες εντόπισες και που;;;

Καλημέρα. Υπέρβαση Δόμησης & Κάλυψης σε σχέση με τις οικοδ. άδειες.

 

Κατά πάσα πιθανότητα όλες οι αυθαιρεσίες θα πάνε μετά το 1983 (έως 2003) κι απλώς θα έχει έκπτωση στο συνολικό πρόστιμο 80%.

Ίσως και να τον συμφέρει έτσι.

Μην αγχώνεσαι πάντως, θα βρεις μια αεροφωτογραφία π.χ. του 2003 και θα φαίνεται το συνολικό ακίνητο, οπότε θα 'χεις την παλαιότητα!!!! Δεν αξίζει τον κόπο κάθε άλλη ιδιαίτερη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα όλες οι αυθαιρεσίες θα πάνε μετά το 1983 (έως 2003) κι απλώς θα έχει έκπτωση στο συνολικό πρόστιμο 80%.

Ίσως και να τον συμφέρει έτσι.

Μην αγχώνεσαι πάντως, θα βρεις μια αεροφωτογραφία π.χ. του 2003 και θα φαίνεται το συνολικό ακίνητο, οπότε θα 'χεις την παλαιότητα!!!! Δεν αξίζει τον κόπο κάθε άλλη ιδιαίτερη προσπάθεια.

 

Σ'' ευχαριστώ Ιάσονα. Δεν κατάλαβα όμως αυτό που λές ''Κατά πάσα πιθανότητα όλες οι αυθαιρεσίες θα πάνε μετά το 1983 (έως 2003) κι απλώς θα έχει έκπτωση στο συνολικό πρόστιμο 80%.''. Αφού σε αυτή την κατηγορία πολλαπλασιάζεται με 0,80 ( οπότε έκπτωση 20%)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα. Έγραψα εκ παραδρομής λάθος ότι, θα έχεις έκπτωση 80%, ενώ έπρεπε να γράψω ότι, θα πληρώσεις 80%... Sorry!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

ήθελα την άποψη σας για το εξής:

Κτίριο με χρήση κατοικίας κατασκευασμένο το 1971, με άδεια άκυρη (άρα σύμφωνα με το ν.4178/2013, χωρίς άδεια) το οποίο δεν έχει πολεοδομικές παραβάσεις και μπορεί να νομιμοποιηθεί με έκδοση οικοδομικής άδειας αλλά μπορεί και να ενταχθεί στην κατηγορία 1 του ν. 4178/2013, πως είναι πιο συμφέρον να δηλωθεί; Αν δηλωθεί στην κατηγορία 1 και "νομιμοποιηθεί" με καταβολή 500€ θα μπορεί στο μέλλον, αν χρειαστεί, να εκδοθεί οικοδομική άδεια για οικοδόμηση του υπολοίπου του συντελεστή;

 Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόλοιπο Σ.Δ με τις σημερινές διατάξεις εκτιμώ ότι μπορεί να εκδοθεί άδεια. Το υπάρχον θα προσμετρήσει στο Σ.Δ. Σχετικά με το ερώτημα αυτό υπάρχει και έγγραφο της ΔΟΚΚ σχετικό με τους τακτοποιημένους χώρους του 4014. 

Προσωπικά θα επέλεγα τη λύση κατηγορίας 1 και 500 ευρώ. 

εγγραφο 37018 30-10-012 εκδοση αδειων σε τακτ. χωρους.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι!!
ονομάζομαι Αγγελίνα βασιλική και είμαι πολίτικος μηχ. και θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια
υπόθεση αυθαίρετου με το νέο Ν. 4178/13.
Αφόρα ένα διώροφο κτίσμα το όποιο κτίστηκε το 1963
η πρώτη ερώτηση μου είναι, παρόλο που το διώροφο κτίριο έχει χρήση κατοικία, έχει δηλωθεί
στη ΔΕΗ ως αποθήκη. άρα τι κάνω, το δηλώνω παρόλα αυτά στην κατηγορία 1 που αφόρα αυθαίρετες
κατασκευές με αποκλειστική χρήση κατοικία?
η δεύτερη ερώτηση μου είναι, ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει και ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης θέλει
να το κάνει μαγαζί επιτρέπεται αυτό από το νόμο εφόσον η τακτοποίηση είναι να  γίνει με τη κατηγορία 1?

 

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.