Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

σε οικοπεδο βρισκεται κτισμα κατασκευης του 1968 που λειτουργει ως  ψησταρια  απο τοτε χωρις καμμια Ο.Α ,ενα σπιτι με αδεια σεισμοπληκτου(εχει θεμα -στροφη κτιριου ) και  μια αποθηκη 50 τμ χωρις Ο.Α  κ μετα το 90

πως λετε να στηθει το πραγμα οσον αφορα την δηλωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σπίτι με την άδεια αν δεν παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις, πρασιά μπορεί να μπει κατηγορία 3 και να εξαιρεθεί δια παντός της κατεδάφισης και των κυρώσεων με πρόστιμο 500€. Αν παραβιάζει πάει χωρίς άδεια, είναι ολόκληρο αυθαίρετο και νομίζω ότι μπορεί να πάει κατηγορία 1. Για την ψησταριά υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων και ότι άλλο παραβιάζει, με χρήση υπηρεσίες προ του 1983 και κατηγορία αυθαίρετου 5. Η αποθήκη πάλι υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων και ότι άλλο παραβιάζει, με χρήση υπηρεσίες αν είναι της ψησταριάς ή άλλη κατοικία αν είναι του σπιτιού, και κατηγορία αυθαιρέτου 5. Η αποθήκη που κατασκευάστηκε μετά το 1983 σου αφαιρεί το δικαίωμα της μόνιμης ρύθμισης για όλες τις κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική χρήση κατοικίας στο νόμο αναφέρεται στην τωρινή χρήση ή στη χρήση με βάση την ΟΑ?

Μου έτυχε κατοικία με ΟΑ προ του '75, μέρος της οποίας ο ιδιοκτήτης μετέτρεψε το 1990 σε κατάστημα και δεν ξέρω αν μπορεί να μπει ή όχι στην κατηγορία 1.

Αυτό έχει ξεκαθαρισθεί ή περιμένουμε διευκρίνηση από το ΥΠΕΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

@Μονος  ευχαριστω : δεν εχω αλλες υπερβασεις παραβασεις στο σεισμοπληκτο του 82 αλλα εχει αδεια

εν αντιθεσει με τα αλλα δηλ ψησταρια(του 1968) κ αποθηκη που δεν εχουν   .Συνολικα αν μπορω να το βαλω σε μια δηλωση βαζω με αδεια η χωρις ??? η το σπαω σε δυο δηλωσεις ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Άρα το κατάστημα θα πάει με κανονικό πρόστιμο βάσει τετραγωνικών κλπ και συντελεστή αλλαγής χρήσης και ό,τι άλλες υπερβάσεις υπάρχουν στις άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες του κτηρίου θα πάνε κατηγορία 1 ως προ του 75? Ή επειδή το ισόγειο μετατράπηκε σε κατάστημα χάνουν και οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες το δικαίωμα ένταξης στην κατηγορία 1?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Δύο πελάτες μου έχουν στην κατοχή τους διώροφο κτίριο (ισόγειο και πρώτος όροφος) που έχει κατασκευαστεί το 1967, χωρίς Ο.Α., και στο οποίο υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, δηλαδή η μία αδερφή έχει τον πρώτο όροφο και η άλλη το ισόγειο. Είχε γίνει η αίτηση για να ενταχθεί στον Νόμο Τρίτση, αλλά δεν ολοκληρώθηκε η β' φάση, οπότε δεν έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση.  Ο πρώτος όροφος έχει αποκλειστική χρήση κατοικία από τη στιγμή κατασκευής του. Τώρα, όσον αφορά το ισόγειο, σύμφωνα με τα λόγια του ιδιοκτήτη είχε κατασκευαστεί σαν κατάστημα αλλά μετά από κάποια χρόνια (προ του 1975), άρχισε να χρησιμοποιείται σαν κατοικία. (επίσης στο ΕΤΑΚ δηλώνεται ως κατοικία). Όμως στα συμβόλαια που έχουν συσταθεί, ακόμα και το 2007, όλα αναφέρουν το ισόγειο σαν κατάστημα και όχι σαν κατοικία όπως μου λέει ο ιδιοκτήτης. Στην αυτοψία μου είδα ότι όντως και το ισόγειο και ο 1ος όροφος έχουν αποκλειστική χρήση κατοικία και η όψη τους είναι ότι είναι έτσι εδώ και πάρα πολλά χρόνια.  

Εγώ να κάνω δύο δηλώσεις, μία για κάθε ιδιοκτησία ξεχωριστά, όπου να τα δηλώσω και τα δύο στην κατηγορία 1, δηλαδή πρόστιμο 500 ευρώ έκαστος και είμαι καλυμμένη; Ή αλλιώς ποια είναι η άποψή σας πως μπορώ να κινηθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε πρέπει να κάνεις δύο δηλώσεις αφού είναι δύο οριζόντιες με διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Λάβε όμως υπόψη ότι το συμβόλαιο είναι από τα στοιχεία που είσαι υποχρεωμένη από το νόμο να εξετάσεις πριν εκδόσεις τη βεβαίωση νομιμότητας (μετά τη ρύθμιση), ενώ το ΕΤΑΚ όχι. Είθισται δε στην περιγραφή της δήλωσης να αναγράφεται η οριζόντια ιδιοκτησία όπως περιγράφεται στο συμβόλαιο (πχ κατάστημα ισογείου Κ1). Κατά την άποψη μου δεν μπορείς να αγνοήσεις το συμβόλαιο του 2007. Πρέπει να βρεις πιο ισχυρά αποδεικτικά. Πως μπορείς να αποδείξεις στη δήλωση που θα ανοίξεις ότι η αλλαγή χρήσης έγινε προ του 1975; Για ζήτα τους και τα χαρτιά της δήλωσης του Ν1337/83 να δεις εκεί τι δηλώνουν ως ισόγειο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ή δημόσιο έγγραφο.

Η ρευματοδότηση (βεβαίωση ΔΕΗ) δεν αποτελεί δημόσιο έγγραφο? Φυσικά θα αναφέρονται και τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.