Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μία μακρυνή αεροφωτογραφία της περιοχής που δραστηριοποιούμαι του 1972 στην οποία τα σπίτια φαίνονται σαν 1χ1εκ. Από τη μία το ΓΥΣ που την έχει εκδόσει, μου λέει ότι δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο ζουμ και από την άλλη ο ΟΚΧΕ που είχε του 1973 έχει κλείσει. Λέτε να προχωρήσω τις τακτοποιήσεις για τα προ του 75?

 

 

 

ή να ρωτήσω αν κανείς έχει φωτο με τη γιαγιά του στο σπίτι και να επισυνάπψω το πιστοποιητικό θανάτου προ του 75 αν υπάρχει :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1X1? Τυχερός είσαι.  :mrgreen:

Η μεγεθυμένη αερ/φια της ΓΥΣ (η οποία έχει ένα επιπλέον κόστος στον τιμοκατάλογο) έρχεται σε μια μεγέθυνση της τάξης των 4-4.5 φορές. 

Το ακίνητο που σε ενδιαφέρει φαίνεται να υπάρχει? 

Ο νόμος ορίζει να έχεις αεροφωτογραφία. Ως μηχανικός όμως αν δεν έχεις πειστεί για την παλαιότητα πως θα πάρεις την ευθύνη της κατηγορίας 1?

Ή φωτοερμηνεία ή περιμένεις μήπως αλλάξει κάτι.

Προσωπικά θεωρώ ρίσκο να μην μπορώ να δω καθαρά κάτι στην αερ/φια και να το δηλώσω .

Η απόφαση είναι δική σου συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε τα σκαναρισμενα ρε παιδια...

Αν ειναι καλη η αναλυση, στο ζουμ ολο και κατι παραπανω απο την εκτυπωση θα φανει...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς να πάρει την αερ/φια που θα του στείλουν και να την σκανάρει σε κατάστημα με φωτοτυπίες,  μήπως και φαίνεται κάπως καλύτερα στο zoom?

Το λέω αυτό γιατί παλιές αερ/φιες  η ΓΥΣ δεν τις έχει σε ψηφιακή μορφή. Μόνο σε χαρτί τις στέλνει. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε παντελώς αυθαίρετο κτίριο πρό του 75 με χρήση κατοικίας το οποίο έχει και βεράντες, στέγαστρα αλλά και μία στέγη με λαμαρίνα πάνω από την πλάκα από Ο/Σ κι έστω ότι όλα φαίνονται σε Α/Φ πρό του 1975 τότε τα λαμβάνουμε όλα με 500€ ή μήπως 500€ για το κτίριο και τα υπόλοιπα στέγαστρα και στέγη από λαμαρίνα με αναλυτικό πρόϋπολογισμό;

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

Ωπα, δεν το ηξερα αυτο.

Εγω μια του 1982 που παρηγγειλα απο ΓΥΣ, σκαναρισμενη με την εδωσαν

 

Δε θα βγαλεις αποτελεσμα αν τη σκαναρεις σε φωτογραφο (οχι φωτοτυπα).

Χανεται η πχιοτητα....

Link to comment
Share on other sites

Σε παντελώς αυθαίρετο κτίριο πρό του 55 με χρήση κατοικίας το οποίο έχει και βεράντες, στέγαστρα αλλά και μία στέγη με λαμαρίνα πάνω από την πλάκα από Ο/Σ κι έστω ότι όλα φαίνονται σε Α/Φ πρό του 1975 τότε τα λαμβάνουμε όλα με 500€ ή μήπως 500€ για το κτίριο και τα υπόλοιπα στέγαστρα και στέγη από λαμαρίνα με αναλυτικό προϋπολογισμό

αν όλες οι κατασκευές έχουν γίνει πριν την 9-6-75 όλα 500 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Παύλο,

 

Για το οτι υπάρχει τι σπίτι είμαι πεπισμένος γιατι φαίνεται η θέση του με αρκετή ακρίβεια. πχ είναι το 3ο σπίτι από τη γωνία πάνω στον δρόμο που προυπήρχε από τότε.Το θέμα είναι ότι δεν μπορω να σου πώ ότι είχε στέγη 4ριχτη ή 2ριχτη ή πχ αν έχει σκάλα που υπάρχει σήμερα (4-5 σκαλια).

 

 

Είναι λυόμενο το οποίο συνηθιζόταν τότε να τα βάζουν στη περιοχή.

 

Το θέμα είναι προχωράς ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη επειδή ανέφερες για λυόμενο. Υποθέτω της εποχής του 68-70 με εκείνες τις άδειες. 

Μορφολογικά το κτίριο σήμερα πως είναι;

Βλέπεις να έχει στοιχεία μεταγενέστερα? Πχ είναι ακόμη λυόμενο; Μήπως έγινε ξύλινη ή από οπτοπλινθοδομή η κατασκευή; Μήπως η στέγη έγινε κεραμοσκεπής κλπ?

Στοιχεία τα οποία αν έχουν γίνει μετά το 75 φυσικά σε "κρεμάνε" κανονικά.

Αν θες τη προσωπική μου άποψη δεν θα προχωρούσα αν δεν ήμουν σίγουρος. Η κατηγορία 1 είναι πολύ ιδιαίτερη γιατί ουσιαστικά ελαχιστοποιεί το πρόστιμο.Άρα, απώλεια κρατικών εσόδων σε ενδεχόμενο λάθος και έλεγχο.

Υπάρχει η χρήση της φωτοερμηνείας για να αποδοθούν όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι.Αυτό όμως συνεπάγεται ένα επιπλέον κόστος για τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.