Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Λοιπόν, η αρχική δήλωση έχει γίνει με τον 4014. Εν τω μεταξύ ο ιδιοκτήτης πέθανε και έχει μια διαθήκη που χωρίζει το οικόπεδο στα 2( με μία κατοικία στο καθένα) αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Αυτά ως προς τη σύσταση που με ρωτάτε. Σχετικά με τις χρονολογίες τώρα, δε γνωρίζω πότε έγιναν οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες, σίγουρα πάντως μετά το 1975, γι αυτό και προβληματίζομαι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και να γνώριζα, δεν έχω κάποιο τρόπο να αποδείξω πότε έγιναν. Οπότε αν σύμφωνα με το νόμο θεωρήσω ότι είναι μετά το 2004, πώς προχωράω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου χρειαστεί νέος εντολέας για τη μετάβαση στο ν. 4178/13

Αναμένεις την αποδοχή κληρονομιάς. Ρίξε μια ματιά στην google earth. Λογικά θα φαίνονται οι κατασκευές αυτές. Οπότε θα έχεις μια έγκυρη χρονολογία τους έστω και χωρίς μειωτικό λόγο παλαιότητας. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα είδα στο google earth,  είναι πριν το 2011. Οπότε βάζω στέγαστρο, χώρο στάθμευσης και εξώστη κατηγορία 5? Και πώς υπολογίζω το πρόστιμο? Στέγαστρο με αναλυτικό, χώρο σταθμευσης με ΥΔ + ΥΚ  και εξώστη με ΥΚ? Επίσης, αποδοχή κληρονομιάς δε σκοπεύουν να κάνουν άμεσα. Εγώ δε μπορώ να προχωρήσω βάζοντας τους νέους ιδιοκτήτες με βάση τα Ε9? Έτσι κι αλλιώς θεωρούνται ιδιοκτήτες από το χρόνο θανάτου ανεξάρτητα πότε θα γίνει τυπικά η αποδοχή. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πραγματικά με έχει μπερδέψει αρκετά αυτή η περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομικό το θέμα και ο φίλος μας ο Δημήτρης είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει, νομίζω ότι είναι αρκετά επίφοβο να προχωρήσεις σε δήλωση χωρίς αποδοχή κληρονομιάς. Αν αύριο πλακωθούν και στραβώσει η δουλειά δεν ξέρεις αν κάποιος στραφεί και εναντίων σου. 

Αυθαίρετα στέγαστρα, εξώστες κλπ κατασκευές που δεν είναι κλειστοί χώροι πάνε με αναλυτικό. Ο χώρος στάθμευσης δεν είναι το στέγαστρο? Υπάρχει και άλλη κατασκευή η οποία είναι και κλειστή?

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομικό το θέμα και ο φίλος μας ο Δημήτρης είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει, νομίζω ότι είναι αρκετά επίφοβο να προχωρήσεις σε δήλωση χωρίς αποδοχή κληρονομιάς. Αν αύριο πλακωθούν και στραβώσει η δουλειά δεν ξέρεις αν κάποιος στραφεί και εναντίων σου. 

Αυθαίρετα στέγαστρα, εξώστες κλπ κατασκευές που δεν είναι κλειστοί χώροι πάνε με αναλυτικό. Ο χώρος στάθμευσης δεν είναι το στέγαστρο? Υπάρχει και άλλη κατασκευή η οποία είναι και κλειστή?

 

Λοιπόν, η αρχική δήλωση έχει γίνει με τον 4014. Εν τω μεταξύ ο ιδιοκτήτης πέθανε και έχει μια διαθήκη που χωρίζει το οικόπεδο στα 2( με μία κατοικία στο καθένα) αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Αυτά ως προς τη σύσταση που με ρωτάτε. Σχετικά με τις χρονολογίες τώρα, δε γνωρίζω πότε έγιναν οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες, σίγουρα πάντως μετά το 1975, γι αυτό και προβληματίζομαι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και να γνώριζα, δεν έχω κάποιο τρόπο να αποδείξω πότε έγιναν. Οπότε αν σύμφωνα με το νόμο θεωρήσω ότι είναι μετά το 2004, πώς προχωράω?

Διαφορετικο  ειναι  να κατατμησει το οικοπεδο με την διαθηκη του...σε αυτοτελη τμηματα...

οπότε τιθεται θεμα οτι καθε  τμημα πρεπει  να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο....

 

και διαφορετικο  να  συστησει οριζοντια και καθετη.."μοιραζοντας" το οικοπεδο  και τα κτισματα....[υποθετω οτι αυτο εχει κανει]

 

αποδοχη θα κανεις διοτι:

εντος μηνος απο την παροδο 4μηνου απο την δημοσιευση της διαθηκης πρεπει να ενημερωσετε  την βαση του Ε9

Επισης, εντος 6 μηνων, πρεπει να κανετε δηλωση φορου κληρονομιας

Αρα, αμα γινουν ολα αυτα, μετα η αποδοχη  ειναι μια απλη και ευκολη διαδικασια.

 

 

Οι συμβ/φοι  εχουν οδηγιες πώς γινεται η συσταση ΟΙ μετα απο διαθηκη,  σε σχεση με την υπαρξη αυθαιρεσιων.

 

Ξεκινας μιλωντας  με την συμβ/φο για το τι ακριβως λεει η διαθηκη ως προς την κατατμηση/διανομη...

Μετά  ελεγχεις τα κτισματα και τις  τυχον αυθαιρεσιες...εμβαδον οικοπεδου κλπ...

τα δινεις στην συμβ/φο [ανεπισημα]...αυτη ξερει τι να κανει.

 

 

και, οπως ειπε ο παυλος

 

χρειαζεσαι αποδοχη για να εχεις πελατη

 

Θα σου χρειαστεί νέος εντολέας για τη μετάβαση στο ν. 4178/13

Αναμένεις την αποδοχή κληρονομιάς. Ρίξε μια ματιά στην google earth. Λογικά θα φαίνονται οι κατασκευές αυτές. Οπότε θα έχεις μια έγκυρη χρονολογία τους έστω και χωρίς μειωτικό λόγο παλαιότητας. 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από το χωρισμό που γίνεται με τη διαθήκη δεν προκύπτουν άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα, άρα η περίπτωσή μου είναι η 2η. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία του '60 ο φωταγωγός (διάστασεων 0,70*0,70) έχει κατασκευαστεί σε άλλη θέση από αυτή που φαίνεται στο σχέδιο της άδειας (έχει μετακινηθεί 1 μέτρο πιο δίπλα). Στο συμβόλαιο της σύστασης και στο σχέδιο που επισυνάπτεται σε αυτό στα τετραγωνικά του διαμερίσματος είναι υπολογισμένα και αυτά του φωταγωγού. 
1. Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος αν σε παλιές άδειες υπολογίζαν στη δόμηση και τον φωταγωγό? Κ εάν υπολογίστηκε στη δόμηση χρειάζεται να γίνει τακτοποίηση (εφόσον δεν έχω υπέρβαση δόμησης) ?
2. Αν πρέπει να γινει τακτοποίηση, χρειάζεται η συναίνεση της πολυκατοικίας ή καλύπτομαι από το συμβόλαιο στο οποίο τα τετραγωνικά του φωταγωγού περιλαμβάνονται στην ιδιοκτησία μου?
3. Στην καινούρια κάτοψη (εφόσον γίνει τακτοποίηση) τα τετραγωνικά του φωταγωγού θα πρέπει να μετρήσουν στο εμβαδόν του διαμερίσματος?

 

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στη παρούσα κατηγορία

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. εισαι πριν το 1975...

 

2. αν  περιλαμβανονται =καλυπτεσαι

 

3. και αν  περιλαμβανονται   σε τι να "μετρησουν" ...αφου ηδη περιλαμβανονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.