Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν διαβάσεις προσεκτικά το νόμο στα σημεία που αναφέρει τα "απαραίτητα δικαιολογητικά ανά κατηγορία" θα το δεις.....

 

Π.χ. Για Κατηγορία 1: ".....Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων 1 έως 5 και 7 του άρθρου 11 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας......".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γνωρίζω Παύλο αλλά λέω μήπως η κατηγορία 5 "παρασύρει" και τα άλλα κτήρια (άλλης κατηγορίας)  όσον αφορά στα απαράιτητα σχέδια-δικαιολογητικά.

Θέλω να πω ότι το σύστημα θα ζητάει τομές, προφανώς θα βάλω μόνο από ένα κτήριο. Μήπως πρέπει να βάλω ένα pdf μια σελίδα Α4 στην οποία να λέω π.χ. "Τα υπόλοιπα κτήρια που υπάγονται στον 4178 είναι κτήρια κατηγορίας 1 και ως εκ τούτου, όπως προκύπτει από το άρθρο 9 δεν απαιτείται η υποβολή τομής."

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια περιπτωση πολυκατοικιας που κατασκευαστηκε με αδεια 1965.

Σε ολους τους οροφους εχει γινει διαφορετικη διαμερισματωση που εγινε κατα την διαρκεια της κατασκευης, και περιεργως βρηκα μεσα στον φακελο της αδειας στην πολεοδομια τακτοποιηση του 1999 (με τεχνικη εκθεση η οποια ξεκαθαρα γραφει οτι η  διαφορετικη διαμερισματωση εγινε κατα την διαρκεια της κατασκευης).

Η τακτοποιηση που εγινε απο τον συναδελφο δυστυχως δεν εγινε με μετρημα και αποτυπωση καθε οροφου, αλλα χονδροειδεστατα.. δλδ πηρε την παλια κατοψη και απλα "μοιρασε" τα δωματια που αλλαξαν ιδιοκτησια συμφωνα με την παρουσα κατασταση. Το θεμα ειναι οτι μπορει για παραδειγμα στο διαμερισμα που εγω καλουμαι να ελεγξω να εχει αφαιρεθει σωστα ενα δωματιο αλλα δεν εχουν αλλαχθει πολλες μικροδιαφορες στις διαστασεις, βρισκω δλδ μια τυπικη κατασταση τακτοποιησης για διαμερισματωση (ενα δωματιο ειναι μεγαλυτερο για 50 εκ., ενα αλλο ειναι μικροτερο κλπ). 

Το ερωτημα μου ειναι, να προχωρησω σε τακτοποιηση κατηγορια 1 σαν χρονο κατασκευης των αυθαιρεσιων το 1965 και να αναφερω στην Τεχνικη μου εκθεση οτι η τακτοποιηση του 1999 δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα;

Ή να τακτοποιησω κατηγορια 4, με χρονο αυθαιρεσιας το 1999 γιατι δεν εγινε σωστη τακτοποιηση;;

Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε οικόπεδο εντός οικισμού έχω κατοικία προ του '55 με αυθαίρετο υπόγειο χώρο. Το υπόγειο ανήκει στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1?

Στην κατοικία έχει γίνει προσθήκη το 1988 ενός δωματίου(χωρίς υπόγειο)  για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια καταστήματος το οποίο όμως σήμερα είναι κατοικία.

Η αλλαγή χρήσης θα υπολογιστεί με αναλυτικό , το υπόγειο της κατοικίας εξακολουθεί να είναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1?

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο λογικά κατασκευάστηκε πρώτο επομένως με μια καλή τεκμηρίωση θα μπορούσες να πεις ότι και αυτό έχει κατασκευαστεί πριν το 1955 και δεν απαιτείται να δηλωθεί. Οι μεταγενέστερες του 1955 κατασκευές καθώς και εργασίες αναλυτικού δηλώνονται.

Η κατηγορία 1 ισχύει για αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις προ 9/6/75. Στη δική σου περίπτωση η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει συντελεστεί μετά το 1988. Συνεπώς δεν έχεις κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης θέλει να το νομιμοποιήσει το υπόγειο. Βασικά έχω 2 αυθαιρεσίες άρα 2 φύλλα καταγραφής.

Στο 1ο  φύλλο καταγραφής θα έχω την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που θα υπολογιστεί με αναλυτικό και στο 2ο φύλλο καταγραφής θα έχω τη νομιμοποίηση του υπογείου που βρίσκεται στην κατοικία προ του 55. Το υπόγειο ενω είναι πριν το 1975 παύει να είναι κατηγορία 1 παρόλο που ανήκει στην κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια περιπτωση πολυκατοικιας που κατασκευαστηκε με αδεια 1965.

Σε ολους τους οροφους εχει γινει διαφορετικη διαμερισματωση που εγινε κατα την διαρκεια της κατασκευης, και περιεργως βρηκα μεσα στον φακελο της αδειας στην πολεοδομια τακτοποιηση του 1999 (με τεχνικη εκθεση η οποια ξεκαθαρα γραφει οτι η  διαφορετικη διαμερισματωση εγινε κατα την διαρκεια της κατασκευης).

Η τακτοποιηση που εγινε απο τον συναδελφο δυστυχως δεν εγινε με μετρημα και αποτυπωση καθε οροφου, αλλα χονδροειδεστατα.. δλδ πηρε την παλια κατοψη και απλα "μοιρασε" τα δωματια που αλλαξαν ιδιοκτησια συμφωνα με την παρουσα κατασταση. Το θεμα ειναι οτι μπορει για παραδειγμα στο διαμερισμα που εγω καλουμαι να ελεγξω να εχει αφαιρεθει σωστα ενα δωματιο αλλα δεν εχουν αλλαχθει πολλες μικροδιαφορες στις διαστασεις, βρισκω δλδ μια τυπικη κατασταση τακτοποιησης για διαμερισματωση (ενα δωματιο ειναι μεγαλυτερο για 50 εκ., ενα αλλο ειναι μικροτερο κλπ). 

Το ερωτημα μου ειναι, να προχωρησω σε τακτοποιηση κατηγορια 1 σαν χρονο κατασκευης των αυθαιρεσιων το 1965 και να αναφερω στην Τεχνικη μου εκθεση οτι η τακτοποιηση του 1999 δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα;

Ή να τακτοποιησω κατηγορια 4, με χρονο αυθαιρεσιας το 1999 γιατι δεν εγινε σωστη τακτοποιηση;;

Δεν αναφέρεις τι είδους "τακτοποίηση" ήταν αυτή το 1999?

Ήταν στα πλαίσια κάποιας άλλης άδειας στην οποία έγινε ενημέρωση άδειας σε ισχύ;

Αν δεν έχει εκδοθεί διοικητική πράξη και η κάτοψη που πήρες από το αρχείο δεν έχει σφραγίδα υπηρεσίας είναι επισφαλές έως απαγορευτικό να λάβεις υπόψη σου κάτι τέτοιο.

Με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της αρχικής άδειας θα ελέγξεις. Αν έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση θα βάλεις την ανάλογη παράβαση. 

Η διαφορετική διαμερισμάτωση φαίνεται σε κάποια κάτοψη σύστασης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.