Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ

άλλο είναι το ερώτημα!!

δηλ αν πρέπει ή δεν πρέπει να δηλώνονται αυθαιρεσίες κατ 3

σε άνευ Ο. Α κτίσματα

που κατά τη γνώμη μου και τη πηγή (εγκ 3) που αναφέρω  

κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δηλώνονται και

μάλιστα ούτε καν να περιγράφονται ακόμη και στην Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο 3 δεν την λαμβάνω υπόψη μου, δεν ασχολούμε μαζί της κ.λπ. διότι τη θεωρώ μη νόμιμη!!!!

 

Προφανώς ο νόμος 4178 δεν το απαγορεύει!!!! Άρα επιτρέπεται!!!

Αξίζει όμως τον κόπο και το κόστος;;;;;;

Προφανώς όχι, όταν δεν δηλώνεται ολόκληρο το υπόλοιπο ακίνητο (μου έτυχε και αυτή η περίπτωση).

Πρέπει να δηλώνονται ταυτοχρόνως με τη δήλωση του υπόλοιπου ακινήτου;;;;;

Προφανώς ναι, διότι πάλι ο νόμος δεν μας δίνει πουθενά αυτό το ..."δωράκι" της μη δήλωσης αυτών των παραβάσεων (λόγω αυξημένου προστίμου - συντελεστή).

Κατά την προσωπική μου άποψη για τον 4178, ακριβώς το ίδιο ισχύει και για αυθαίρετους εξώστες - βεράντες - στεγασμένους ή μη, περιφράξεις κ.λπ......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

οταν μια αποθηκη που δςν πηγαινει κατηγορια 3 λογω αυκησησ τετραγωνικων και υψοσ δυναται να υπολογιστει με αναλυτικο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο 3 δεν την λαμβάνω υπόψη μου, δεν ασχολούμε μαζί της κ.λπ. διότι τη θεωρώ μη νόμιμη!!!!

 

Προφανώς ο νόμος 4178 δεν το απαγορεύει!!!! Άρα επιτρέπεται!!!

Αξίζει όμως τον κόπο και το κόστος;;;;;;

Προφανώς όχι, όταν δεν δηλώνεται ολόκληρο το υπόλοιπο ακίνητο (μου έτυχε και αυτή η περίπτωση).

Πρέπει να δηλώνονται ταυτοχρόνως με τη δήλωση του υπόλοιπου ακινήτου;;;;;

Προφανώς ναι, διότι πάλι ο νόμος δεν μας δίνει πουθενά αυτό το ..."δωράκι" της μη δήλωσης αυτών των παραβάσεων (λόγω αυξημένου προστίμου - συντελεστή).

Κατά την προσωπική μου άποψη για τον 4178, ακριβώς το ίδιο ισχύει και για αυθαίρετους εξώστες - βεράντες - στεγασμένους ή μη, περιφράξεις κ.λπ......

οταν δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια πωσ θα γινει η συγκριση που απαιτει η κατηγορια 3 για να δουμε εαν ανηκουμε σε αυτην;;;;;;;;;;;;;

μηπωσ αυτο μασ υποχρεωνει να υπαρχει οικοδομικη αδεια για να παει στην κατηγορια 3;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

οταν μια αποθηκη που δςν πηγαινει κατηγορια 3 λογω αυκησησ τετραγωνικων και υψοσ δυναται να υπολογιστει με αναλυτικο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Όχι.

 

 

οταν δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια πωσ θα γινει η συγκριση που απαιτει η κατηγορια 3 για να δουμε εαν ανηκουμε σε αυτην;;;;;;;;;;;;;

μηπωσ αυτο μασ υποχρεωνει να υπαρχει οικοδομικη αδεια για να παει στην κατηγορια 3;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Δεν κάνεις καμία "σύγκριση" για την κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που εχω επεκταση εξωστων πανω απο το 10% ομως, το υπολογιζω με αναλυτικο λογικα γτ δε μετρανε σε καλυψη και δομηση τα μπαλκονια, με την ιδια λογικη ομως σε ποια κατηγορια θα τα ενταξω στο φυλλο καταγραφης αφου δε μετρανε στα πολ. μεγεθη;

Link to comment
Share on other sites

 

στην περιπτωση που εχω επεκταση εξωστων πανω απο το 10% ομως, το υπολογιζω με αναλυτικο λογικα γτ δε μετρανε σε καλυψη και δομηση τα μπαλκονια, με την ιδια λογικη ομως σε ποια κατηγορια θα τα ενταξω στο φυλλο καταγραφης αφου δε μετρανε στα πολ. μεγεθη;

 

οτι δεν μπαινει σε αλλη κατηγορια παει κατ.5 

στη περιπτωση σου σιγουρα δεν πανε 1κ2 εκτος αν ηταν κατασκευασμενοι προ ν1577/85  βλ.εγκυκλιο3

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

άλλο είναι το ερώτημα!!

δηλ αν πρέπει ή δεν πρέπει να δηλώνονται αυθαιρεσίες κατ 3

σε άνευ Ο. Α κτίσματα

που κατά τη γνώμη μου και τη πηγή (εγκ 3) που αναφέρω  

κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δηλώνονται και

μάλιστα ούτε καν να περιγράφονται ακόμη και στην Τ.Ε

1.με την λογικη αυτη δεν θα επρεπε να δηλωνεται κ μια  αυθαιρετη  αποθηκη <15τμ  αφου δεν εχει οα

αυτο που αναφερεις για το 1,90 σε ποιο σημειο  ειναι?

 

2.επιτοιχια εξωτερικη δεξαμενη νερου,αιρ κοντισιον κ κεραια απαιτουν ΤΕ μηχανολογου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

 

 

Δεν κάνεις καμία "σύγκριση" για την κατηγορία 3.

ευχαριστω για το πρωτο ερωτημα................

 

για το δευτερο ερωτημα π.χ. πρεπει να ελεγξω εαν οι εξωστεσ ειναι εωσ 10%...........με βαση τι θα ελεγχει αεαν δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 

Link to comment
Share on other sites

οτι δεν μπαινει σε αλλη κατηγορια παει κατ.5 

στη περιπτωση σου σιγουρα δεν πανε 1κ2 εκτος αν ηταν κατασκευασμενοι προ ν1577/85  βλ.εγκυκλιο3

οκ, δεκτον.

 

σ' ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.