Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής το έβαλα όχι στο ίδιο. Θα έγραφα ότι έγινε αυθαίρετη κατασκευή περίφραξης προ του '75. Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα και ΔΕΝ είμαι 100% σίγουρη γι' αυτό που λέω, το ξαναλέω, είναι η προσωπική μου εκτίμηση βάσει λογικής και ερμηνείας (όσο αυτό γίνεται) του νόμου.

 

Τέλος πάντων συνάδελφε, δε θα μας βάλει αυτός ο νόμος να φαγωθούμε και μεταξύ μας :mrgreen: . Και γω προσπαθώ αν μπορώ να βοηθήσω. Το θλιβερό είναι ότι κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ΜΙΑ απάντηση για κάθε ερώτηση και όχι απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen: dont worry.ετσι ειναι οι συναδερφοι!ο plakil πηρε 2 σωστες αποψεις.ας διαλεξει.εμεις τον βοηθησαμε

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17.Στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπάγονται στην Κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγοριών 1 και 3.

Link to comment
Share on other sites

17.Στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπάγονται στην Κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγοριών 1 και 3.

αρα τι?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι περίεργο να πηγαίνει το κτίριο κατηγορία 1 και η περίφραξή του κατηγορία 5. Νομίζω ότι το πνεύμα του νόμου είναι, ότι υπάρχει προ του 75 είναι κατηγορία 1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πιστεύω και γω

 

17.Στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο/γήπεδο οι αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης υπάγονται στην Κατηγορία 5, με την επιφύλαξη των κατηγοριών 1 και 3.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι περίεργο να πηγαίνει το κτίριο κατηγορία 1 και η περίφραξή του κατηγορία 5. Νομίζω ότι το πνεύμα του νόμου είναι, ότι υπάρχει προ του 75 είναι κατηγορία 1.

Σωστο. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αποδειξω οτι η περιφραξη κατασκευαστηκε προ 75. Επομενως? Κατηγορια 1 παρολαταυτα? Α/φ δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπορείς να το αποδείξεις εκεί υπάρχει πρόβλημα. Μάλλον 5 θα το βαζα, να χεις και το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, αφού σαν αποδεικτικό στοιχείο παίρνουμε το Ε9 για τον χρόνο κατασκευής του κτιρίου,θα μπορούσαμε να ενταξουμε εκεί και την περίφραξή του.Εκτός αν υπάρχουν εμφανή στοιχεία ότι έγινε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.