Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Δε βαριέσαι, αρκεί να το δείχνει έστω κι ως κουκίδα κι ας αποδείξουν αυτοί εκ των υστέρων ότι, δεν είναι το δηλωθέν!!! Εγώ το βλέπω, εκεί είναι ολόκληρο!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

σε εντός σχεδίου, η α/φ του 45 έδειχνε μία μουτζούρα (δεν ξεχώριζαν ούτε οι δρόμοι)

και την χρειαζόμουνα για απόδειξη προ 55, την οποία κατά τα άλλα τη βεβαιώνει ο μηχανικός με δική του ευθύνη.

Ευτυχώς τους έπεισα στο ΣΑ και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την ας την πούμε α/φ. 

Αλλιώς; δήλωση αυθαιρέτου προ 75 για το 500άρικο;

(με την ελπίδα ότι η α/φ του 60κάτι θα είναι καλύτερη, αφού το 500άρι του σχεδίου έχει χαθεί (!) και δεν υπάρχει αποτύπωση για το συγκεκριμένο τμήμα)

 

όπως λέει και ο Ιάσονας, "εγώ το βλέπω" αν εσείς δεν το βλέπετε να πάτε να πάρετε γυαλιά (ή να μη ζητάτε πράγματα που δεν υπάρχουν. Πιο εύκολο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

............... "εγώ το βλέπω" αν εσείς δεν το βλέπετε να πάτε να πάρετε γυαλιά (ή να μη ζητάτε πράγματα που δεν υπάρχουν. Πιο εύκολο)

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι, αρκεί να το δείχνει έστω κι ως κουκίδα κι ας αποδείξουν αυτοί εκ των υστέρων ότι, δεν είναι το δηλωθέν!!! Εγώ το βλέπω, εκεί είναι ολόκληρο!!!

 

κι όσο θολώνει η τακτοποίηση μεγαλώνει. :mrgreen:

 

τωρα εγινε ..ξεκαθαρα ορατο!!!

Link to comment
Share on other sites

μη λέτε τέτοια γιατί θα μας βάλουν χέρι πάλι ότι εκτιθέμεθα και διαβάζουν και αθώοι πολίτες / πελάτες κλπ κλπ

(κρατηθείτε λίγο. Μην πάθετε τίποτα από το γέλιο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μη λέτε τέτοια γιατί θα μας βάλουν χέρι πάλι ότι εκτιθέμεθα και διαβάζουν και αθώοι πολίτες / πελάτες κλπ κλπ

(κρατηθείτε λίγο. Μην πάθετε τίποτα από το γέλιο)

 

 

σωστο.

Link to comment
Share on other sites

2 εμπειρίες σε υπηρεσίες με αεροφωτογραφίες που είπα ότι "εγώ το βλέπω" το αυθαίρετο και που μάλιστα όντως το έβλεπα πεντακάθαρα...

1η εμπειρία..

ΙΚΑ Σπάτων..

έπρεπε να κατεδαφιστεί ένα αυθαίρετο το οποίο για να βγει η άδεια κατεδάφισης έπρεπε να περάσουμε και από ΙΚΑ μια βόλτα.
Ένσημα δεν είχαν μπει ποτέ στο αυθαίρετο και έτσι μου ζήτησαν να πληρωθούν τώρα.
Επειδή είχε παρέλθει η 10τία νόμιζα ότι ήταν εύκολη η απαλλαγή προσκομίζοντας μια αεροφωτογραφία 10τίας από ΓΥΣ..

Το αποτέλεσμα... Δε δέχονται καμία αεροφωτογραφία αν δε συνοδεύεται από φωτοερμηνεία που θα έχει γίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τη ΓΥΣ !!!!

Η αεροφωτογραφία από μονη της δε λεει τίποτα μου είπε ένας προιστάμενος εκεί..

Τελικά το έβαλα στον 4178 οπότε απαλάχθηκα από το ΙΚΑ χωρίς αποδεικτικά
Να σημειώσω ότι οι υπάλληλοι ήταν ευγενικότατοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν και δεν είχαν διάθεση δηλαδή να μου φέρουν δυσκολίες..

 

2η εμπειρία

ΥΔΟΜ ανατολικής αττικής (μία από τις πολλες :))

άδεια νομιμοποίησης με ρύθμιση μαζί, ενισχυση Φ.Ο και της Παναγιάς τα μάτια ..

ύστερα από καταγγελία και ένσταση που θα περάσει και ΣΥΠΟΘΑ

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας (εξαιρετικός) αλλά και μηχανικός του ΣΥΠΟΘΑ που συμβουλεύτηκα μου είπαν...

Δεν τίθεται θέμα να μην κάνεις φωτοερμηνεία σε αεροφωτογραφία...

και θέλοντας να βοηθήσουν μου εξήγησαν ότι φωτοερμηνεία δε σημαίνει να πας να τα σκάσεις σε ειδικο γραφείο...

Σε πραγματα που είναι εμφανή μπορείς να κάνεις μόνος σου, μου είπαν, και να αναλύσεις γραφικά αυτά που βλέπεις.

Θέλει όμως μια ανάλυση.. σκέτη αεροφωτογραφία είναι άχρηστη.

 

Το υπουργείο δυστυχώς για να μην αντιδράσουν οι ιδιοκτήτες για το αυξημένο κόστος δεν ανέφερε το θέμα της φωτοερμηνείας..

Ούτε εγώ κάνω φωτοερμηνείες όταν η περίπτωση είναι προφανής, αλλά μια γραφική ανάλυση ή δυο λόγια με μια λεζάντα στη φωτογραφία τα γράφω.

Η λογική του ότι εγώ το βλέπω, βγάλε τα μάτια σου να το δεις και εσύ.. ή ότι το αυθαίρετο ήταν εκεί και είναι τόσο επί τόσο χωρίς επαρκή τεκμηρίωση είναι πολύ βολική,
αλλά σε ενδεχόμενο έλεγχο ή πολύ χειρότερα σε δικαστήριο δεν ευσταθεί.. Θέλουν έστω και μια απλη φωτοερμηνεία.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα... Δε δέχονται καμία αεροφωτογραφία αν δε συνοδεύεται από φωτοερμηνεία που θα έχει γίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από τη ΓΥΣ !!!!

Η αεροφωτογραφία από μονη της δε λεει τίποτα μου είπε ένας προιστάμενος εκεί..

 

Μπαρντόν ???

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.