Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ παιδια! (σε καταθεση φυσικου φακελου στην πολεοδομια το ειχαν δεχτει, απλα μου το ειχαν παρουσιασει ως οτι μου κανουν "χαρη".)

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τον συνήγορου του ..... (χωρίς να κάνω κι εγώ κάτι διαφορετικό αναφορικά στην χρήση των α/φ από το google, δηλ. τις χρησιμοποιώ κανονικα)...

 

πρακτικά χάρη σου κάνουν ...

το ΤΕΕ ερωτοαπάντηση δίνει (δεν βάζει και κάποιος υπογραφή κάτω από αυτήν)... και η απάντηση αυτή παραβιάζει το νόμο....

γιατί με πιστή εφαρμογή του νόμου δεν καλύπτεσαι .... άσχετα αν ο νόμος δεν έχει τηρηθεί στις προθεσμίες ανάρτησης των αεροφωτογραφιών (ν.4178, άρθρο 7, παραγρ. 2).

 

και συνεχίζοντας την συνηγορία .....

αν λάβουμε υπόψη τις ερωτοαπαντήσεις

ε/α Νο.99

"[...]

Ο νόμος όμως επιβάλλει και την απόδειξη της κατασκευής μέσω αεροφωτογραφίας που θα ανέβει στο σύστημα. 
[...]"
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ηθελα να ρωτησω η ενορκη βεβαιωση απο ειρηνοδικειο, μπορει να αποτελεσει αποδεικτικο παλαιοτητας για ενα αυθαιρετο?

Link to comment
Share on other sites

ο πελατης μου υποστηριζει, πως καποιοι μηχανικοι στελνουν τον κοσμο στο ειρηνοδικειο για να παρουν τετοιου ειδους βεβαιωση, οταν δε μπορουν να αποδειξουν την παλαιοτητα των κτιριων με αεροφωτογραφιες.

μπορεις σε παρακαλω να υποδειξεις σε τι στοιχειο μπορω να βασιστω, ωστε να τον πεισω τον πελατη, οτι η ενορκη βεβαιωση δεν αποτελει αποδεικτικο παλαιοτητας?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο τον νόμο.

Είναι ξεκάθαρος αναφορικά με το πως μπορεί κάποιος να αποδείξει την παλαιότητα προκειμένου να ενταχθεί σ' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνοντας το -παντα ταχυτερο - γεοργιο

[τις καλησπερες μου]

πραγματι ισχυει αυτο που λες. απο εδω :

http://www.prosvasis...publica/?p=1924

 

'Κατόπιν των ανωτέρω στο τεθέν ερώτημα αρμόζει η απάντηση ότι τόσο οι ένορκες βεβαιώσεις του συμβολαιογράφου περί της παλαιότητας κτιρίου όσο και τα πιστοποιητικά δημάρχων που βασίζονται στις βεβαιώσεις αυτές δεν αποτελούν δημόσια έγγραφα κατά την έννοια του άρθρου 4 παρ. 4 της υπ’ αριθ. 1129485/479/Γ0013/ΠΟΛ.1310/3.12.1996 απόφασης του Υπουργού Οικονομικών και συνεπώς δεν δύναται να ληφθούν υπόψη από τη φορολογική αρχή προς απόδειξη της παλαιότητας κτιρίου.'

 

υγ

Ε1 ειδες Ε2...Ε9....ΔΕΗ...νερο...άλλα συμβόλαια??

 

στο GOOGLE,  σε μερικες περιοχες εχει και παλαιοτερες ημερομηνιες...

ψαξτο

 

και δλδ

 

σου φερνει μια ενορκη που λεει οσα λεει

 

και ενα Ε9..."αδειο"

 

τι θα κανεις???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.