Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

κτίσμα έχει δηλωθεί στο Ε9 κατασκευής 1932 (όλα τα τμ που υφίστανται σήμερα). 

Κατά την αυτοψία βλέπω ότι όντως το μεγαλύτερο τμήμα του είναι παλιό (προ του 1955) , όμως

 

σε ένα αλλο κομμάτι του έχει γίνει στατική ενίσχυση (περί το 1970-σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη)

 

και επίσης έχει προστεθεί κατ επέκταση ένα τμήμα κατασκευής κοντά στο 1985(σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη).

 

Ποιά θεωρείτε ότι είναι η σωστή εντιμετώπιση;

 

Να το ψάξω λίγο παραπάνω ή να πάρω αβίαστα το Ε9 αφού το δεχονται σαν δημόσιο έγγραφο;

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλεις όποτε χτίστηκαν το καθένα.....ποτέ δεν ξέρεις αν θα σε κυνηγάει κάποτε ένας δικηγόρος με αεροφωτογραφίες ! 

 

Βέβαια από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης σου φέρνει Ε9 και σου δηλώνει στην ΥΔ την παλαιότητα τι να κάνεις και εσύ....

 

Δεν ξέρω 50 -50 περίπτωση. Ρώτα και Help-Desk (με πλάγιο τρόπο) να δεις τι θα σου πει η Γαρδίκη.

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου μην το σκέφτεσαι. Βάλε τις πραγματικές παλαιότητες.

Όποιος θέλει προ 75 με 500άρικο ας φέρει και τα στοιχεία, ή ας πληρώσει για να προκύψουν.

Θα κάνω εγώ φωτοερμηνεία από μόνος μου τζάμπα;

ή θα κάνω εν γνώση μου ψευδή δήλωση;

Δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου μην το σκέφτεσαι. Βάλε τις πραγματικές παλαιότητες.

Όποιος θέλει προ 75 με 500άρικο ας φέρει και τα στοιχεία, ή ας πληρώσει για να προκύψουν.

Θα κάνω εγώ φωτοερμηνεία από μόνος μου τζάμπα;

ή θα κάνω εν γνώση μου ψευδή δήλωση;

Δεν νομίζω

apier

πολυ σωστα.

 

ελενη,

εχεις τρια κτισματα με διαφορετικο χρονο  κατασκευής...

 

Η εγκ. 4, για το  αρθρο 7, δινει οδηγιες για την "κριση  του μηχανικου" με την προυποθεση "επαρκους αιτιολογησης"

στην ΤΕ... για αυθαιρετα υπογεια....υπόσκαφη σταθμη, εξωστες κλπ..."

 

Αναλογικα θα ισχυουν  παρομοια  κριτήρια και για τα λοιπα κτισματα...

 

Αν και εφοσον εσυ  "βλέπεις" τρια διαφορετικα κτισματα...

 

....100 Ε9 να σου  φερει...δεν προκειται να τον   ακουσεις...

 

απλό....

 

υγ

 

οι οδηγιες  για το Ε9 λενε τα εξης...αποκαλυπτικα...

 

ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ (ΣΤΗΛΗ 14) Αναγράφεται το έτος κατασκευής του κτιρίου, όπως προκύπτει από την έκδοση της οικοδομικής άδειας ή την τελευταία ουσιώδη αναθεώρησή της. Άδεια αλλαγής μόνο της χρήσης του κτιρίου ή άδειες (μη ουσιώδους) ανακαίνισης που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου (π.χ. άδεια ελαιοχρωματισμού, άδεια πέργκολας, άδεια επισκευής πατωμάτων κ.λπ.) δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό της παλαιότητας.

Αν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αναγράφεται το έτος κατασκευής, το οποίο προκύπτει από δημόσιο έγγραφο (π.χ. προγενέστερος τίτλος κτήσης, έναρξη ηλεκτροδότησης κ.λπ.).

Σε περιπτώσεις που υπάρχουν τμήματα κτίσματος με διαφορετική παλαιότητα, αναγράφεται το κτίσμα σε μια γραμμή και, ως έτος κατασκευής, το έτος της νεότερης οικοδομικής άδειας.

Αν το έτος κατασκευής δεν προκύπτει από δημόσιο έγγραφο ή από τη δήλωση στοιχείων ακινήτων, ως έτος κατασκευής λαμβάνεται το έτος, κατά το οποίο δηλώθηκε το κτίσμα με την υποβολή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων σύμφωνα με το άρθρο 23 του ν.3427/2005.

Σε αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες, οι οποίες νομιμοποιήθηκαν ή τακτοποιήθηκαν, ως έτος κατασκευής λαμβάνεται το έτος κατασκευής, όπως αυτό αναγράφεται στην έκθεση του μηχανικού, στα έγγραφα της τακτοποίησης. Αν ο μηχανικός αναγράφει εύρος ετών στην έκθεσή του (π.χ. 2008 έως 2011), ως έτος κατασκευής λαμβάνεται η πιο πρόσφατη χρονολογία. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται έτος κατασκευής στην έκθεση του μηχανικού, ως έτος κατασκευής λαμβάνεται αυτό της τακτοποίησης, το οποίο δεν μπορεί να είναι μεταγενέστερο του 2011, δεδομένου ότι δεν επιτρέπεται τακτοποίηση κτισμάτων μεταγενέστερης κατασκευής.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μπράβο! όπως πάντα λεπτομερής και κατατοπιστηκότατος (έτσι γράφεται αυτό; )

γιατί σε λίγο θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε με τις πατέντες και τα Ε9 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,  στην περίπτωση που έχουμε μετατροπή Η/Χ σε χώρο κύριας χρήσης μετά το 2004, το σύστημα ζητάει αεροφωτογραφία (προφανώς για απόδειξη ότι είναι προ 7.2011;;). Στις α/φ δεν φαίνεται προφανώς ο η/χ που έκλεισε. Τι προτείνετε να εισάγω; α/φ από google earth;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  στην περίπτωση που έχουμε μετατροπή Η/Χ σε χώρο κύριας χρήσης μετά το 2004, το σύστημα ζητάει αεροφωτογραφία (προφανώς για απόδειξη ότι είναι προ 7.2011; ;). Στις α/φ δεν φαίνεται προφανώς ο η/χ που έκλεισε. Τι προτείνετε να εισάγω; α/φ από google earth;

Ευχαριστώ

βάλε ότι θες. Αφού στο κλείσανε το μάτι ότι για αυτές τις περιπτώσεις "παρακάμπτεται" η α/φ, και πάνε με 2004 - 2011 έστω και με Υ.Δ. ή ότι άλλο. 

Βέλτιστα Ε9 όπως λέει ωραιότατα ο Δημήτρης. (δηλαδή διορθωτική, αφού κανείς (σχεδόν) δεν τα δήλωνε αν δεν ήταν υποχρεωμένος)

 

(εκτός αν σε βολεύει το street view, οπότε θα είσαι πολύ μάγκας να το ανεβάσεις.

Βάρδα μην σε καίει αντί να σε σώζει. Και μη μου πείτε ότι δεν έχετε κανένα τέτοιο) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.