Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Δεν γίνεται ΤΩΡΑ να δηλωθεί - διορθωθεί στα τμ και στο έτος κατασκευής?

 

Όλα γίνονται......

 

παιδια καλημερα,σε ενα κτισμα προ του 55 χωρις αδεια,υπαρχει μονο το συμβολαιο ΑΝ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΤΙΣΜΑ ΩΣ ΠΡΟΫΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΤΟΥ 55 ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ Τ.Μ. ΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ,και ενα τοπογραφικο.στην πολεοδομια ζητουν αδεια.αυτο το αποδυκνειω απο αεροφωτογραφια? ΝΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ τυχον βεβαιωση απο τον δημο ισχυει? ΟΧΙ ?ολα αυτα για αδεια μικρης κλιμακας..

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται......

πολυ σωστα...

 αυτη την συζητηση την καναμε προ...μηνος...[#  99 και 100]

 

εχει  ανακοινωθει παραταση για την  διορθωση των Ε9 ετων 2005...και μετα...μεχρι 14-2-2014

Αρα,   ενα Ε9  κατατεθειμενο στην εφορια, στο οποιο αναγραφεται   το "ετος κατασκευής"   ειναι "φορολογικο εγγραφο"

 

http://www.michanikos.gr/topic/35440-%CE%94%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%959/page-10

 

υγ

 

αν θυμαμαι καλα....τωρα τρεχουν οι διορθωσεις των τριων τελευταιων ετων

 

καλησπερα και σε  σενα  ιασονα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια λιγο...

 

Αν προσκομισω Ε9 του 2013 (διορθωμενο με τα νεα επικαιροποιημενα τ.μ.) που να αναγραφει το σωστο εμβαδον και το ετος κατασκευης, πως αυτο μπορει να ειναι αποδεικτικο παλαιοτητος της κατασκευης?

Και, αντε, πες και τα προηγουμενα χρονια δηλωνοταν στο Ε9 αλλα με διαφορετικα τετραγωνικα...

Η διαφορα αναμεσα στα τετραγωνικα των παλαιοτερων ετων και του σημερα δε θα μπορουσαν να θεωρηθουν αυθαιρετες κατασκευες του σημερα?

 

Για μενα δεν αποδεικνυει τιποτα το σημερινο Ε9...

 

Φορολογικα στοιχεια του παρελθοντος ψαχνω μηπως βρω που να το αναγραφουν με τα σημερινα τετραγωνικα...

 

Τα παλια Ε2 αν και αθεωρητα δεν εχουν ισχυ?

 

Μπορω να χρησιμοποιησω ως αποδεικτικα ενα σημερινο επικαιροποιημενο Ε9 και ενα παλιο Ε2 που το δηλωνανε 41 τ.μ. αλλα μεταγενεστερο του 1983?

 

Μπορω να χρησιμοποιησω ως αποδεικτικο παλαιοτητος ενα Ε2 του 1981 που το δηλωνανε 25 τ.μ. για να τακτοποιησω με παλαιοτητα προ 1983 και τα 36 τ.μ. του ακινητου?

Link to comment
Share on other sites

εσενα σου φερνει ενα Ε9 απο την γενικη γραμματεια πλ.συστηματων ή ΤΑΞΙΣ  ή πώς αλλοιως λεγεται...

που γραφει ετος κατασκευης...1985....εμβαδον...36  τμ....

 

εσυ δεν γνωριζεις εάν  "εξ αρχης" το ειχε δηλωσει ετσι...ή αν το διορθωσε οπως ο νομος καθορισε...

ειτε πριν δυο  χρονια ειτε σημερα....

 

μεχρι να υπαρχει σχετικο  "εγγραφο" οτι δεν λαμβανονται  υπόψη για την  παλαιοτητα

"τα διορθωμενα Ε9"

 

δεν βρισκω τον λογο να τα αμφισβητεις...

 

 

και εσυ εχεις κατι καταστασεις του Ε9...εκεινης της εποχης...που  κατεθετε χωρις να παρει σφραγιδα στα δικα του αντιγραφα...

 

άλλο καλυτερο  δεν εχεις....

 

εσυ θα αποφασισεις....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως μου προσκομιζει και τον τιτλο του διαμερισματος που το αναγραφει 26 καθαρο τ.μ.

Αυτο ερχεται σε αντιθεση με τη σημερινη δηλωση Ε9...

 

Και επισης εκεινα τα Ε2 που δηλωνοντουσαν μισθωματα δεν αναγραφανε χρονολογια κατασκευης....

Γι αυτο αναζητω Ε2 προ 1983 αλλα οσα βρισκω το δηλωνουν 25 τ.μ.

 

Μονο τα μετα 1983 το εχουν 41 και ειναι ΟΛΑ αθεωρητα....

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι "εξ αρχης" αυτο ηταν το εμβαδον....ασχετα αν το εγραφε ...καθε 5 χρονια....διαφορετικο.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

μπορεσες   να εξηγησεις γιατι υπαρχει αυτη η διαφορά στα τμ????

 

διοτι 10 τμ.....ειναι ...ολοκληρο δωματιο....

 

ηλεγξες μηπως εχεις καμμια διαμερισματωση...σε σχεση με τον διπλανο???

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανος ειναι παταρι καταστηματος

 

Βρηκα τον ενοικιαστη της γκαρσονιερας το 1981 και περιμενω να μου πει πως ηταν ο χωρος τοτε...

 

Το γιατι δηλωνοταν μια ετσι και μια αλλιως ειναι αποριας αξιο

 

Η διανομη και συσταση εγινε το 1998 ενω ειχε προηγηθει συμβολαιο αγοραπωλησιας του 1988

 

Τι να πει κανεις...

 

Το θεμα ειναι εγω τι κανω για να ειμαι κατοχυρωμενος...

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα ελεγξεις την αδεια, την κατοψη και το συμβολαιο..

 

και αναλογα θα πραξεις

 

για την παλαιοτητα.....αν σου  φερει  "χαρτι" ....την περνάς...αν δεν σου φερει...παει στο 2004

 

τι άλλο ???

 

υγ

για να ειναι διπλα σε παταρι καταστηματος...μαλλον ειναι το γνωστο "ανεξαρτητο" με εισοδο... απο το πρωτο κεφαλοσκαλο...

μπορει να ειναι και πανω απο την εισοδο...

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Με επιασες. Αυτη η περιπτωση ειναι.

 

Βασει σχεδιων της ΟΑ, το τμημα πανω απο την εισοδο που ειναι κενο και βγηκε πλακα ειναι 20,67 τ.μ.

Στα συμβολαια μου το οριζει 26τ.μ. καθαρο, ενω εμβαδομετρημενο ειναι 33,87 τ.μ.

 

Τα νουμερα δε φαινεται να εχουν λογικη

Αναζητω το συμβολαιο του 1988 με το οποιο φερεται να εχει ερθει στην κυριοτητα της εργολαβου εταιρειας το ακινητο (αραγε απο την κατασκευη εως το 1988 που βρισκοτανε?), ενω η συμβολαιογραφος που διατηρει το αρχειο μου ειπε οτι πριν απο αυτο, γινεται μνεια στο προσυμφωνο και εργολαβικο (το οποιο δε μου επιτρεπει να το δω γιατι δεν εχω εννομο συμφερον, λεει!!!)

 

Ειναι εξαιρετικα περιεργη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.