Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πιστοποιητικό εγγραφής στο υποθηκοφυλακείο, φορολογικά έγγραφα, έκθεση αυθαιρέτου, φωτογραφίες του παππού μπροστά στο αυθαίρετο κρατώντας μια  εφημερίδα του '80 κτλ.

Μπορείς επίσης να κάνεις και μια αναζήτηση γιατί το συγκεκριμένο θέμα είναι από τα πλέον πολυσυζητημένα στο φόρουμ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 7 παράγραφος 4 ορίζει τον τρόπο απόδειξης του χρόνου κατασκευής για να υπολογιστεί ο συντελεστής παλαιότητας. Προσκομίζονται είτε Α/Φ είτε δημόσια έγγραφα.

Κατά το άρθρο 5 του Ν.2690/1999 όπως αυτός τροποποιήθηκε ορίζει τα δημόσια έγγραφα ως εξής:

Δημόσια έγγραφα είναι:

α) τα διοικητικά, αυτά δηλαδή που συντάσσονται από τις δημόσιες υπηρεσίες όπως εκθέσεις, μελέτες, πρακτικά, στατιστικά στοιχεία, εγκύκλιες οδηγίες, απαντήσεις της Διοίκησης, γνωμοδοτήσεις και αποφάσεις και

β) τα ιδιωτικά έγγραφα που φυλάσσονται στις δημόσιες υπηρεσίες.

γ) Επιπλέον ως διοικητικά έγγραφα γίνεται δεκτό ότι νοούνται και όσα δεν προέρχονται μεν από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά χρησιμοποιήθηκαν ή ελήφθησαν υπόψη για τον καθορισμό της διοικητικής δράσης ή τη διαμόρφωση γνώμης ή κρίσης διοικητικού οργάνου.

Πηγή: Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα

Ανάλυση του Θεσμικού Πλαισίου

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα στα ανω σωστα που παρεθεσε ο σουανης

 

δες τε και αυτο

 

 

http://www.kostasbeys.gr/articles.php?s=4&mid=1096&mnu=1&id=19522

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,

πιστεύεις ότι αυτό,

γ) Επιπλέον ως διοικητικά έγγραφα γίνεται δεκτό ότι νοούνται και όσα δεν προέρχονται μεν από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά χρησιμοποιήθηκαν ή ελήφθησαν υπόψη για τον καθορισμό της διοικητικής δράσης ή τη διαμόρφωση γνώμης ή κρίσης διοικητικού οργάνου.
δίνει λύση και στο θέμα του αν το Ε9 μπορεί να παίξει το ρόλο εγγράφου βεβαίωσης χρονολογίας;;;;;;
Δεν προέρχεται από δημόσια υπηρεσία με την έννοια ότι συντάσσεται από ιδιώτη,
αλλά χρησιμοποιείται για τον καθορισμό διοικητικής δράσης, το να βάλουν δλδ φόρους κτλ.
 
Στο δικό μου μυαλό πάντως, πάντα υπάρχει η αμφιβολία αφού ο κάθε ένας γράφει στο Ε9 ότι του καπνίσει.
Link to comment
Share on other sites

σταυρε

απο τοτε που "βγηκε" το Ε9,  το υπουργειο ελεγε..

Γραψτε όσα  εχετε. Εμεις δεν ειμαστε Πολεοδομια. Εμεις...λιγα ψιχουλα  φορου σας ζηταμε...

 

[βεβαια...αυτα τα λιγα ψιχουλα,....εγιναν ολοκληρο  καρβέλι   σημερα....]

 

Οσοι τα εγραψαν τότε...εχουν "εγγραφο φορολογικης αρχης". Προφανως και ολοι όσοι κατεγραψαν στα Ε9 τα ακινητα τους,  αργοτερα , με βαση σχετικες παρατασεις...

εχουν το ιδιο εγγραφο...με την ιδια αποδειξη αφου προκειται για εγγραφο φορολογικης αρχης.

 

υγ

εδω και δυο χρονια,.....πόσες φορες δεν γραψαμε, εδω στο φορουμ,   οτι

.."διορθωστε τα Ε9...ορισθηκε νεα προθεσμια..."

 

Ακομα και για  τις διορθωσεις,  που μπορουν να κανουν για τα περασμενα ετη, μεχρι 14-2-1014....το ξαναειπαμε

"θα  σου  ερθουν για τακτοποίηση τον ..Μαρτιο του 2014...και θα ρωτουν...εγω δεν το δήλωσα  στο Ε9...τι να κανω...δεν εχω εγγραφα.." :mrgreen: :mrgreen:

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το Ε9 έχω καταλήξει στο εξής μπερδεμένο:

το θεωρώ έγγραφο που αποδεικνύω τον χρόνο κατασκευής, άμα έχω πειστεί και από κάπου  αλλού ότι είναι έτσι αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

π.χ. από τιμολόγια, από φωτογραφίες, από προσωπική άποψη κτλ κτλ.

Αλλιώς το θεωρώ επικίνδυνο.

Τώρα μπορώ να μπω στο Ε9 και να δηλώσω ότι θέλω για την περιουσία μου...

Link to comment
Share on other sites

παντως,

στον 4014 υπηρχε ρητη αναφορα στο Ε9 στο 24/2/β.

Δεν βρισκω τον λογο,   αυτο που  ισχυε με τον 4014

  να μην ισχυει με τον 4178.

 

Θεωρω οτι σημερα  διευρυνθηκε η εννοια της αποδειξης με  την ρυθμιση στον 4178 ..."εγγραφο φορολογικης αρχης"

 

Και, τελος,  ανεξαρτητα απο την υπαρξη εγγραφου

ειναι δυνατη  η  υπαγωγη περι αλλαγης  χρησης και χωρις την υπαρξη εγγραφου

 

απλα "παει"   στο 2004

 

[εγκ. 3 αριθ. 26]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.