Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Αφού και ο 4178 θα βγει αντισυνταγματικός, τουλάχιστον ας βάλουν πάλι την ΥΔ ιδιοκτήτη για την παλαιότητα, να δηλώσει όποιος θέλει, να εισπράξουν όσα περισσότερα προλάβουν και μετά ξέρουμε το κόλπο... ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ Ο 4178!!! :D

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι εαν δεν μπορει να αποδειχθει  ο χρονος αλλαγης χρησης πχ απο συμβολαιο μισθωσης, απο Ε9(εχω αμφιβολλια για αυτο) τοτε παει ως αλλαγη χρησης το 1.1.2004

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω περίπτωση Δυοροφου κτιρίου το οποίο αποτελείται απο 2 μεζονέτες ενωμένες και αποτελούν ενιαίο φορέα οπλισμένου σκυροδέματος, οι μεζονέτες αυτές ειναι διηρημενες ιδιοκτησίες και ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες. Το κτίριο κατασκευάστηκε με ο.α. Του 1974 η οποια ανακλήθηκε αργότερα για ψευδή στοιχεία. Απο τα λεγομενα των ιδιοκτητων συμπαιρανα οτι το κτιριο ηταν κατασκευασμενο απο το 1971 και εκ των υστερων βγηκε η αδεια του ,η οποια και ανκληθηκε. Ο δικός μου πελάτης έχει βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης το 1978 ,να σημειώσω ότι αεροφωτογραφία προ του 83 ή προ του 75 δεν υπαρχει.

Ο ομορος ιδιοκτήτης έχει βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης απο το 1971 κατι που αποδεικνύει τα λεγόμενα τους ότι το κτίριο ειναι κατασκευασμένο απο το 1971.

Εγω τώρα για τον δικό μου πελάτη μπορω να ισχυρίστω ως παλαιότητα την ανακληθείσα ο.α. Του 1974 και την πρώτη ηλεκτροδότηση του γείτονα , υποστηρίζοντας στην τεχνικη έκθεση ότι ειναι ενιαίο κτίριο αφού έχουν κοινό φέρων οργανισμό, ώστε να το βάλλω κατηγορία 1.?

Βεβαια εκκρεμεί να μου φέρει και το ε9 του που ισως εκεί να δηλώνει ως έτος κατασκευής το 1971 κατι που θα επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου.

 

Αν πάρω την πρώτη ηλεκτροδότηση του γείτονα και το συμβόλαιο ιδιοκτησίας της δικής του μεζονέτας ,που αποδεικνύει την παροχή ρεύματος με πρώτη ηλεκτροδότηση το 1971 , μπορω να το χρησιμοποιήσω ως παλαιότητα για τον δικό μου πελάτη σύμφωνα με τα παραπάνω ? Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Ιασωνα που το στηριζεις ; ανηκουν στον ιδιο φεροντα οργανισμο και των πραγματων εγινα μαζι απο το 1971

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω από την Αθήνα (που βρίσκομαι) να πάω στη Θεσσαλονίκη, τότε ποτέ δεν πηγαίνω μέσω .....Ιωαννίνων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ε9 του που μου εδωσε σημερα και το δηλώνει απο το 1995 και το 2005 ως έτος κατασκευής το 1974 μετράει σαν δημόσιο έγγραφο, γία να μην πάω μέσω Ιωαννίνων και έχω θέμα μετά

Link to comment
Share on other sites

@ Ιάσονα Ποντίφικα: καμιά φορά μπορεί να χρειαστεί να πάμε και μέσω Ιωαννίνων...

Εγώ νομίζω πως η παλαιότητα μπορεί να στοιχειοθετηθεί με αυτά τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Ε9 αποτελεί δημόσιο έγγραφο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας του ακινήτου (αρκεί να αναφέρονται τα τ.μ. αυτού ακριβώς όπως θ' αναφερθούν στη συγκεκριμένη δήλωση που θα γίνει).

Ακόμα και τώρα μπορούν να δηωθούν στο Ε9 τα σωστά τ.μ. ενός ακινήτου και φυσικά το έτος κατασκευής! Δηλαδή, πρώτα διορθώνω σωστά το Ε9 και στη συνέχεια το έχω για να το υποβάλλω στο σύστημα. Έχουμε άπλετο χρόνο μέχρι την 6.2.2015.....

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές αυτό με το Ε9, αλλά πόσο "σωστό" είναι κάτι που πάντα δηλωνόταν 70τμ με έτος κατασκευής 1995, τώρα να πάει 100τμ έτσι ξαφνικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.