Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν σχεδιάζετε διαγράμματα Κάλυψης για τον 4178.

Για τον 4014 σχεδίαζα για όλες τις υποθέσεις. Τώρα με τον 4178 δεν προκύπτει από κανένα σημείο του νόμου ότι απαιτείται.

Αντιστοίχως φτιάχνω ένα υπόμνημα (πινάκακι) που υπολογίζω την υπέρβαση δόμησης κάλυψης κ.τ.λ για την κατάταξη του σε κατηγορία

και τον υπολογισμό τον ποσοστών για το πρόστιμο.

 

Εσείς τι πιστεύετε? Πρέπει να φτιάχνουμε Διαγράμματα Κάλυψης? Και για τις παλιές υποθέσεις που θα μεταφερθούν από τον 4014, εκεί χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την ίδια εντύπωση έχω

Αρκεί και μόνο όλα να περιγράφονται στην λεπτομερή πλέον Τ.Ε

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ΚΑΝΑ.  Και με αυτές που θα μεταφερθούν από τον 4014 τι προτείνεις? Εγώ σε αυτές φαντάζομαι πως πρέπει να ανεβάσουμε κανονικά Διαγράμματα Κάλυψης

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε κι εκεί, παρά μόνο σε ακίνητα που δηλώνονται και ταυτοχρόνως υφίσταται οικοδομική άδεια σε αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ΙΑΣΟΝΑ

με τον 4178 χρειάζεται ή δεν χρειάζεται Δ.Κ;; 

ή

εννοείς ότι χρειάζεται Δ.Κ μόνο για τα κτίσματα με Ο.Α

που δηλώθηκαν στον 4014 και τώρα απαιτείται η μεταφορά τους στον 4178

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ΙΑΣΟΝΑ

με τον 4178 χρειάζεται ή δεν χρειάζεται Δ.Κ;; ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΟΑ

ή

εννοείς ότι χρειάζεται Δ.Κ μόνο για τα κτίσματα με Ο.Α ΝΑΙ

που δηλώθηκαν στον 4014 και τώρα απαιτείται η μεταφορά τους στον 4178 ΚΙ ΑΥΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ "ΣΚΕΠΤΙΚΟ" ΤΟΥ 4178 ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΑ "ΛΕΓΟΜΕΝΑ" ΤΟΥ 4014

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ πολύ σωστά 

άρθρο 11 

6. Σχέδια ως εξής:

α. Σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής αντίγραφα:

i) Του στελέχους της οικοδομικής άδειας, καθώς και απόσπασμα ρυμοτομικού για τις περιοχές όπου υφίστανται εγκεκριμένα σχέδια.

ii) Του τοπογραφικού διαγράμματος.

iii) Του διαγράμματος κάλυψης, όπου σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης, όπως επηρεάζουν τους σχετικούς υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως όλα τα παραπάνω στηριζόμενα αφενός μεν στο Ν.4178, αφετέρου δε στη λογική!!!!!

 

Απολύτως κανείς όμως δεν είναι σίγουρος για το τι ακριβώς θα μας πουν οι ...φωστήρες του ΤΕΕ (μετά τις οδηγίες των άλλων ...φωστήρων του ΥΠΕΚΑ) όταν επιτέλους ανοίξει η εφαρμογή του 4178 για να υποδέχεται έγγραφα, σχέδια κ.λπ. Εκεί μπορεί πάλι να ...."κλάψουν μανούλες"!!!!

 

 

Το άλλο για τον ΤΟΜΗ το πρόσεξες;;;;;

Όχι όποια - όποια, όχι την εγκεκριμένη, αλλά τη συγκεκριμένη τομή που φαίνεται η αυθαιρεσία ή νέα τομή της συγκεκριμένης αυθαιρεσίας.......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και ξαναγυρνάμε στην κουβέντα αν μπορεί να γίνει ΔΚ 4178 πάνω στο ΔΚ της άδειας.

Κατά τη γνώμη μου θα είναι πρακτικά αδύνατο στις περισσότερες περιπτώσεις,

αφού το ΔΚ της άδειας θα γίνει καλλιγραφία από τις μουντζούρες.

Εκτός αν η μόνη αυθαιρεσία είναι εντός περιγράμματος χωρίς αλλαγές όψεων / ανοιγμάτων κλπ  

Δεν είναι αυτός όμως ο κανόνας.

Κι έχω και μιά ερώτηση: πως θα υπολογίσεις παραβάσεις / υπερβάσεις για να περάσεις στο σύστημα (και να γράψεις και Τ.Ε., λέμε τώρα)

αν δεν κάνεις Δ.Κ. για δική σου χρήση;

Θα βάλω λοιπόν κι ένα πινακάκι με τ' όνομά μου και θα το πω Δ.Κ. 4178

(εκτός αν αποφασίσω για ευνόητους λόγους να ανεβάσω αυστηρά τα απολύτως απαραίτητα, κι ας έχω κι άλλα στο αρχείο μου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.