Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι, η απαίτηση της παραγράφου 3 του άρθρου 11 για το Ε9, δεν είναι για το αυθαίρετο αλλά για το οικόπεδο που βρίσκεται το αυθαίρετο. 

 

Εχουμε πει 100 φορες οτι η λεξη "ακινητο" σημαινει ΚΑΙ οικοπεδο ΚΑΙ οριζοντια ιδιοκτησια.......

Αρα αναφερεται ΚΑΙ στην οριζοντια ιδιοκτησια.......

Ο ορος "ακινητο" ειναι ευρυτερος ορος ακριβως για να συμπεριλαμβανει ολες τις μορφες ακινητων........

Link to comment
Share on other sites

Να το πάρω αλλιώς το θέμα...

 

Αν ο πελάτης πάει σήμερα και κάνει αυτήν την τροποποίηση που αναφέρουμε και αύριο με φωνάξει για τακτοποίηση και του ζητήσω εγώ δημόσιο έγγραφο για παλαιότητα και μου δείξει αυτό το Ε9 που τροποποίησε... Πως θα ξέρω εγώ ότι το άλλαξε πρόσφατα??? Εγώ γιατί να μην το χρησιμοποιήσω?? Θα φαίνεται κάπου πότε το τροποποίησε? Θα πρέπει να κάνω εγώ και έλεγχο στα φορολογικά του??

 

Clemenza, λέω και πάλι ότι συμφωνώ μαζί σου, άλλα δεν βλέπω για ποίο λόγο να μην γίνεται...

 

Δεν γνωριζω αν φαινεται καπου η τροποποιηση (σε περιπτωση που εχει υποβληθει τα τελευταια χρονια ηλεκτρονικα).

Σε περιπτωση που δεν φαινεται πουθενα, τοτε συμφωνω οτι, ως μηχανικος, δεν εχεις ευθυνη.

Να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ομως οτι ο δικηγορος της "αντιπαλης" πλευρας, οταν χρειαστει, θα βρει ποτε εγινε η τροποποιητικη και τοτε την πατησε ο πελατης σου.

Τα παντα λοιπον εξαρτωνται απο τη σχεση που εχεις με τον πελατη.

Ενημερωσε τον για το τι κανει και ας παρει την αντιστοιχη ευθυνη...........

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στους πολίτες, που έχουν κάνει κάποια "λάθη" στα Ε9 που έχουν υποβάλλει, να τα διορθώσουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει 100 φορες οτι η λεξη "ακινητο" σημαινει ΚΑΙ οικοπεδο ΚΑΙ οριζοντια ιδιοκτησια.......

Αρα αναφερεται ΚΑΙ στην οριζοντια ιδιοκτησια.......

Ο ορος "ακινητο" ειναι ευρυτερος ορος ακριβως για να συμπεριλαμβανει ολες τις μορφες ακινητων........

Όσες φορές και να το πούμε, δεν αναιρεί πως "το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση ανεξαρτήτως αν έχουν δηλωθεί επί αυτού (στο Ε9 δηλαδή) οι αυθαίρετες κατασκευές" είναι σε πρώτη φάση το οικόπεδο και σαφώς είναι και η οριζόντια ιδιοκτησία ή το κτίσμα.

Δηλαδή το λεκτικό του νόμου δεν απαγορεύει σε κάποιον που δεν έχει δηλωμένο το κτίσμα στο Ε9, να καταθέσει το Ε9 όπως είναι χωρίς διόρθωση.

 

Ας το δούμε τώρα νομικά, όσο μου επιτρέπει η άγνοια των νομικών.

Θα γίνει δικαστήριο όπου κάποιος θα καταγγέλλει ότι το Ε9 είναι ψευδές;

Μα δεν θα είναι ψευδές, δεχόμενοι πως η διορθωμένη δήλωση στο Ε9 δεν θα λέει ψέμματα αλλά θα διορθώνει το λάθος της καταγραφής που είχε γίνει παλαιότερα.

Ψευδές θα είναι αν το κτίσμα δεν υπήρχε την ημερομηνία που δηλώνει το διορθωμένο Ε9.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.  Εγκαταλειπω την προσπαθεια να σας πεισω γι'αυτο που για μενα ειναι 101% φανερο:

Μεταγενεστερη διορθωση του Ε9 =ειναι δυνατη για φορολογικους λογους  (αρα και για υπαγωγη στον 4178, ΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ), αλλα ΟΧΙ για αποδεικτικο παλαιοτητας.

Αυτο που λετε εσεις αναιρει ολη την εννοια του αποδεικτικου παλαιοτητας του νομου και ειναι φανερο οτι σε οποιαδηποτε πολεοδομικο ελεγχο (μη "πειραγμενο") και σε οποιοδηποτε δικαστηριο, θα καταπεσει.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μόνο προφανές.

Την επιλογή την κάνει ο ιδιοκτήτης αφού ενημερωθεί από τον μηχανικό του, τον λογιστή του και τον δικηγόρο του....

Ο μηχανικός αν του φέρει ο ιδιοκτήτης Ε9 δεν έχει κανένα δικαίωμα ή υποχρέωση να μην το κάνει δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειχε ειπωθει καποια στιγμη εδω

οτι δλδ τα Ε9 της δεκαετιας του 70 δε σφραγιζοταν απο την εφορια

ισχυει? να κανω δεκτο (ως αποδ. παλαιοτητας) ενα τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς περιμένουμε και αυτό το νόμο να εκπέσει λόγω μελλοντικής απόφασης ΣτΕ. Αν και το Ε9 θα είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο θα εκπέσει λίγη σημασία θα έχει μετά. Η όλη ανοησία ξεκίνησε με τα κριτήρια και των 2 νόμων. Η παλαιότητα δεν θα έπρεπε να μπαίνει στους υπολογισμούς. όγκος χρήση και κοινωνικά κριτήρια μόνο.

Ότι μειώσεις θα κέρδιζαν από την παλαιότητα ας την διοχέτευαν στις κοινωνικές ομάδες και άνεργους με το τεράστιο ποσοστό ανεργίας που υπάρχει σήμερα θα ήταν πολύ καλύτερα και ίσως να υπήρχε και συμμετοχή. 

 

on topic τώρα..

Για το Ε9 τηρώ επιφύλαξη ανά περίπτωση.

Φυσικά,  το ΥΠΕΚΑ βλέποντας το αδιέξοδο που έχει ήδη επικρατήσει λόγω έλλειψης αεροφωτογραφιών ή μη δυνάμενης της χρήσης τους σε κλειστούς χώρους κάτω από πλάκες, κλείνει το μάτι στο έγγραφο του Ε9, προσεγγίζοντας τα του ν. 4014, κατά κάποιο τρόπο (Υ.Δ ιδιοκτήτη και μηχανικού). Μας συμφέρει γενικότερα, κρίνοντας όμως κάθε περίπτωση ξεχωριστά. 

Αν πχ ο μηχανικός βλέπει μια οικία πασιφανώς μεταγενέστερη του 55 ενώ το προσκομισθέν Ε9 (ή το τροποποιημένο) την αναφέρει ως κατασκευή του 1940, δε νομίζω ότι έχει καμία υποχρέωση να δεχτεί το Ε9 του ιδιοκτήτη ως σωστό. 

Το τροποποιημένο Ε9 ή και το μη τροποποιημένο, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια δήλωση του πολίτη μέσα σε ένα φορολογικό σύστημα. Δεν σχετίζεται με το πολεοδομικώς ορθό του πράγματος. Κατά τη γνώμη δεν έχει καμία διαφορά από την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. 

Περιμένω από το ΥΠΕΚΑ να το πει ανοιχτά . Μπορείτε να χρησιμοποιείτε το Ε9 (αρχικό ή τροποποιημένο) ως δημόσιο έγγραφο. Γιατί συνεχώς εκδίδουν εγκυκλίους και αποφεύγουν το θέμα (και άλλα πολλά) σαν να φοβούνται μήπως σπάσουν αβγά; 

 

Η προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι χρήση του Ε9 ανά περίπτωση και συνδυαστικά με ότι άλλο στοιχείο μπορεί να αποδείξει την παλαιότητα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα ΔΕΔΟΤΑ πόσα βάζουμε έχετε υπόψη σας; Αν ας πούμε έχουμε επέκταση νομίμου περιγράμματος και ισόγεια αποθήκη βάζουμε 2 ΔΕΔΟΤΑ; Και αν ναι η κατηγορία είναι η δυσμενέστερη που προκύπτει για το ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.