Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Ο νόμος ζητάει το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ε9 του ιδιοκτήτη....

Ε λοιπόν σε αυτό το τελευταίο Ε9 (που έγινε δηλαδή χθες) γράφεις ό,τι θέλεις!

Τελεία και παύλα!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ζητάει το Ε9, μας λένε όμως να το χρησιμοποιήσουμε και ως χρονολογία αυθαιρεσίας;

 

Τότε δλδ πάλι τα ίδια θα έχουμε όπως με την ΥΔ ιδιοκτήτη.

 

Άλλο η περιουσιακή κατάσταση Ε9, όπου φαίνεται το ακίνητο, ώστε να μην ζητάνε συμβόλαια και να φαίνεται ότι δηλώνει ο ιδιιοκτήτης και άλλο η δήλωση του Ε9 παλιότερης χρονιάς όπου είχε δηλώσει

ο ιδιοκτήτης το ακίνητο ώστε ΑΝ συμπεριλάμβανε τις αυθαιρεσίες να το χρησιμοποιήσει ως παλιαότητα.

 

Τες πάντων, το θεωρώ κι αυτό αστείο του νόμου, το οποίο μπορούμε μεν να το χρησιμοποιήσουμε αλλά είναι λάθος...

 

Ε9 δηλώνεις ότι να ναι, απλά αν τα είχες δηλώσει προ του 2011 σε κάποια δήλωση το βάζεις κι αυτό ως χρονολογία παλαιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, όπου βλέπετε Ε9 στον 4178, δείτε το ως την ΥΔ ιδιοκτήτη στον 4014. Δώρο είναι!!!! Χριστούγεννα έρχονται!!!

Λεφτά θέλουν με τον νέο φόρο στα ακίνητα που έρχεται. Γλιτώνεις τώρα πρόστιμο με τον 4178 και πληρώνεις μετά μία ζωή την αποθήκη ως κατοικία ή τα 50τμ που δήλωνες μέχρι χθες ως 80τμ που διόρθωσες χθες!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλή υπεύθυνη δήλωση δεν είναι πάντως το Ε9...

 

Δεν θεωρώ ότι είναι σωστό, ρωτάω αν είναι εφικτό... Ένα παραθυράκι ίσως στο νόμο... Στο κάτω κάτω δεν γνωρίζω, μπορεί αυτή η αλλαγή να επιφέρει και πρόστιμο στον ιδιοκτήτη περί μη σωστής δήλωση τόσα χρόνια και στο τέλος να μην συμφέρει και τον ίδιο... 

 

Θεωρω οτι δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ παραθυρακι.

Να ξερετε οτι αν ελεγχθει μια δηλωση, θα ειναι απολυτα αυστηροι και -ως δια μαγειας- θα εφαρμοσουν τη "λογικη".

Θα θεωρηθει λοιπον οτι δεν ειναι αποδεικτικο παλαιοτητας, αφου το "ιχνος" της διορθωσης ειναι μεταγενεστερο της μαγικης ημερομηνιας 28.7.2011

 

Η εμπερια μου απο ελεγχο δηλωσης 4014 απο πολεοδομια, αυτο λεει.  (οτι δηλαδη οταν κατι γινει αντικειμενο διαφωνιας, δικαστηρια κλπ., τοτε κοιτανε μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς δεν συμφωνώ!

 

Γιατι δεν συμφωνεις?

Άλλο το Ε9 ως απαραιτητο δικαιολογητικο της δηλωσης και αλλο το Ε9 ως ΚΑΙ αποδεικτικο παλαιοτητας...

 

Το Ε9 το ζητανε για 2 λογους:

1) Για να τσεκαρουν αν εχεις δηλωσει οτι εχεις το ακινητο τοσα χρονια ή οχι (οσο και αν σας φαινεται περιεργο, υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ακινητα στην κατοχη τους διχως να τα εχουν δηλωσει ποτε στην εφορια(!!!)).

2) Για μελλοντικα χαρατσια (οσο και αν λενε και γραφουν οτι δεν οφειλεται αναδρομικος φορος,  φροντιζουν να εχουν μια "δεξαμενη" "εκτακτων" μετρων για το μελλον...)

 

Αν, ΕΠΙΠΛΕΟΝ, το Ε9 λειτουργει και ως αποδεικτικο παλαιοτητας, καλως.

Αν οχι, παραμενει για τους 2 λογους που ανεφερα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η απαίτηση της παραγράφου 3 του άρθρου 11 για το Ε9, δεν είναι για το αυθαίρετο αλλά για το οικόπεδο που βρίσκεται το αυθαίρετο. 

3. Την τελευταία δήλωση του εντύπου Ε9, στην οποία αναφέρεται το ακίνητο, όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση ανεξαρτήτως αν έχουν δηλωθεί επί αυτού οι αυθαίρετες κατασκευές.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Το Ε9 αν θέλεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως αποδεικτικό παλαιότητας ως δημόσιο έγγραφο και με αυτό π.χ. ο ιδιοκτήτης να ωφεληθεί έκπτωσης στο πρόστιμο του 4178 κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να το πάρω αλλιώς το θέμα...

 

Αν ο πελάτης πάει σήμερα και κάνει αυτήν την τροποποίηση που αναφέρουμε και αύριο με φωνάξει για τακτοποίηση και του ζητήσω εγώ δημόσιο έγγραφο για παλαιότητα και μου δείξει αυτό το Ε9 που τροποποίησε... Πως θα ξέρω εγώ ότι το άλλαξε πρόσφατα??? Εγώ γιατί να μην το χρησιμοποιήσω?? Θα φαίνεται κάπου πότε το τροποποίησε? Θα πρέπει να κάνω εγώ και έλεγχο στα φορολογικά του??

 

Clemenza, λέω και πάλι ότι συμφωνώ μαζί σου, άλλα δεν βλέπω για ποίο λόγο να μην γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.