Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

αν πεθανε πριν το 94

ειναι αφορολογητοι

 

θα κανουν αποδοχη κληρονομιας

 αυτος ειναι ο τιτλος  κυριοτητας

χωρις αποδοχη δεν μπορεις να παρεις εντολη...

 

κυρια κατοικια ειναι για την μανα και τηνκορη

 

εχουν ακινητα αλλά ειναι σε χωριο κατω απο 3000 κατοικους

αρα ειναι μοναδικη για αυτες.

1 φκ για καθε μια απο αυτες σαν κυρια και μοναδικη

και απο ενα για τους αλλους δυο σαν αλλη κατοικια

 

ευκολο και απλο, Πιο απλο  δεν γινεται

μιλα με  τον συμβ/φο τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι θα ηταν απλό, αν είχε γίνει η αποδοχή κληρονομιάς.

Δεν έχει γίνει όμως γιατί ο συμβολαιογραφος είπε οτι δε γίνεται σε αυθαίρετο,

οπότε περιμένει να το ρυθμίσει πρώτα και μετά να κάνει την αποδοχή.

 

Εσύ τώρα μου λες οτι πρέπει να κάνουν πρώτα αποδοχη, διαφορετικά δε μπορώ να το ρυθμίσω?

 

Στην πολεοδομία μου παν να το δηλώσει η μανα που ναι στο συμβόλαιο με εξουσιοδοτησεις των υπολοιπων και να συμπληρώσω εγω τα στοιχεια τους στο συστημα και στην τεχνική εκθεση να γράψω οτι δεν εχει γίνει αποδοχή κ.τ.λ

 

τι ισχυει τελικά ???

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

να διαβασει το παρακατω

 

http://www.michanikos.gr/files/file/426-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

η αποδοχη  δεν ειναι  μεταβιβαση

 

 

ειναι μονομερης πραξη  δεν εχει "συμβαλλομενους"

 

"πωλητη"..   ." αγοραστη"

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από το πιο πρόσφατο μέλος του forum!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, μηχανικούς, νομικούς κ όποιον ξέρει το ακόλουθο:

 

έχουμε ένα συγκρότημα κατοικιών, με κάποιες αυθαιρεσίες (πισίνα, κλειστές θέσεις πάρκινγκ). Το 75% των ιδιοκτητών θέλουν να νομιμοποιήσουν, ένας όμως που έχει το υπόλοιπο 25%, λόγω οικογενειακών διενέξεων με τους υπόλοιπους, δεν συναινεί. Κ εδώ μπαίνω εγώ, η ... νομικός της υπόθεσης! Μου ζητάνε να συντάξω αγωγή για να γίνει σύσταση κάθετης.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: α) διάβασα κάπου ότι υπάρχει η δυνατότητα να αυτοκαταγγελθούν οι αυθαιρεσίες, ώστε να πληρωθεί το πρόστιμο στην πολεοδομία και να τακτοποιηθούν οι παραβάσεις χωρίς να χρειάζεται αγωγή. Κατάλαβα σωστά? 

 

β) η αγωγή αυτή τι αίτημα έχει ? Στρέφεται κατά του μη συναινούντος? (δικηγόρος μεν, αλλά καμία επαφή με εμπράγματο)

 

Αναρωτιέμαι επίσης κατά πόσο αυτή η οδός θα έχει αποτέλεσμα, καθώς σε κάποιο post διάβασα ότι η αγωγή είναι από δύσκολη έως αδύνατη. Μπορεί να φαίνεται αστείο να ζητάει δικηγόρος πληροφορίες για το πώς μπορεί να αποφύγει τη νομική οδό, αλλά ειλικρινά, γνωρίζοντας την ταχύτητα της ελληνικής δικαιοσύνης, και δεδομένου ότι έχω βρεθεί χωρίς να το θέλω κ προσωπικά αναμεμειγμένη στο μπέρδεμα αυτού του συγκροτήματος, θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει και κατευθύνει ως προς τις εναλλακτικές (ή την έλλειψη εναλλακτικών!). 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Μεταφέρθηκε στο παρόν

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

"απο δυσκολη εως αδυνατη" ειναι η περιπτωση  να βρεις το 65%...στα γηπεδα των 10 και 20 στρ.  οπου εχουν γινει μεταβιβασεις ποσοστων 3% ή 4 % κλπ,

και οπου μερικοι εχτισαν στο τμημα  "τους"  ενα  αυθαιρετο κτισμα...  με βαση  ενα αρχικο - ιδιωτικο- σχεδιο...

Σε αυτο αναφερεται το αρθρο 5 του ν 4178...

 

Εσυ εχεις "συγκροτημα", επομενως εχεις ΟΑ...επομενως εχεις συσταση ΟΙ και  εχεις και  γνωστους συνιδιοκτητες...

 

Αρα

για μεν τις αυθαιρεσιες εντος του περιγραμμματος καθε διαιρετης ιδιοκτησιας...τακτοποποιει μονος του καθε ενας.

και θα μπορει να πουλησει στο μελλον...παιρνοντας την σχετικη βεβαιωση για την διηρημενη ιδιοκτησια που τακτοποιησε.

 

Για τις  κατασκευες  στους κοινοχρηστους ακαλυπτους χωρους.

η μη τακτοποιηση τους δεν σε εμποδιζει να πουλησεις στο μελλον

Οταν ομως ερθει  η ηλεκρονικη ταυτοτητα του ακινητου...

αν δεν εχουν τακτοποιηθει τα κοινοχρηστα...θα  υπαρχει προβλημα.

 

 

Για αυτες τις αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα

ή θα πας με το αρθρο 11 παρ. 1 εδ. δi του 4178   [ειναι ενα θεμα αν σε καλυπτει το αρθρο αυτό]

 

ή θα παρει αποφαση η ΓΣ των συνιδιοκτητων να προχωρησει στην τακτοποιηση με τις διαταξεις περι κοινωνιας

[προς  το κοινο συμφερον και προς προστασια των κοινων πραγματων...]

η οποια ειναι επωφελης και   για τον αρνουμενο...

 

αλλως,  θα καταγραψεις  τις αυθαιρεσιες...θα κανεις μια κατασταση με τα ποσοστα, τα  ονοματα και τα στοιχεια όλων, θα κανεις καταγγελια

και μετα,

μόλις ερθουν τα προστιμα ανεγερσης και διατηρησης......

και κατι ΙΚΑ και κατι προσαυξησεις..

θα αναγκασθουν οι .."αρνουμενοι" να συναινεσουν...

 

καλυτερο δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την πολύ διευκρινιστική απάντηση! Όμως... το θέμα περιπλέκεται. Και ευθύνομαι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα (εδώ μπαίνει και η παντελής άγνοιά μου για το συγκεκριμένο αντικείμενο). Όλες αυτές οι λύσεις, νομιμοποιούν το αυθαίρετο καθεστώς, αλλά τα διατηρούν την "κοινόχρηστη" ιδιότητα. Κάτι που στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι επιθυμητό, διότι έχουν χτιστεί με έξοδα του κάθε ιδιοκτήτη χωριστά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

 

όταν χτιζόταν το συγκρότημα, όλοι οι ιδιοκτήτες συμφώνησαν σε κάποιες αυθαιρεσίες. Αυτές ήταν επεκτάσεις σπιτιών (κλείσαν την πίσω αυλή), θέσεις στάθμευσης και ένας εξ αυτών έκανε και μία μικρή πισίνα στον (κοινόχρηστο) κήπο. Ο κάθε ιδιοκτήτης πλήρωσε το κόστος της κατασκευής που επιθυμούσε. Ο 25% ιδιοκτήτης (ο οποίος επίσης έχει αυθαίρετη θέση πάρκινγκ) έχει τσακωθεί με το 75% και δεν συναινεί στην νομιμοποίηση για τους γνωστούς λόγους που τσακώνονται οι συγγενείς. 

 

Ως εκ τούτου, αναρωτιούνται οι υπόλοιποι 75% που έχουν βρεί αγοραστές για τα σπίτια τους και των οποίων η αξία φυσικά ανεβαίνει με πισίνα και πάρκινγκ αν μπορούν με την αγωγή του άρθρου 5 να λύσουν το πρόβλημά τους διότι τώρα είναι με δεμένα τα χέρια. Από τη μία δεν μπορούν να πουλήσουν, από την άλλη το να γκρεμίσουν κατασκευές στις οποίες έχουν ρίξει τόσα λεφτά είναι μια επιλογή που κανείς δεν τη θέλει. 

 

Η αγωγή του άρθρου 5 δεν είναι αυτό τελικά που χρειάζεται, αλλά μία π.χ αγωγή διανομής? Αλλά και αυτή θα καθυστερήσει πολύ και οι αγοραστές θα χάσουν το ενδιαφέρον τους. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή και τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

επομενως

με την συναινεση του 75%

[εκτος αν υπαρχει κανονισμος που οριζει άλλα....]

καθε συνιδιοκτητης

τακτοποιει τα δικα "του " με το 11/δ/i

και τα πληρωνει

 

και ξεμπλοκαρονται οι μεταβιβασεις...

εχεις ΟΑ,  εχεις συσταση ΟΙ

αρα δεν χρειαζεσαι ουτε  το 65% ουτε να συστησεις καθετη...

 

Μιλας με τον μηχανικο τους για τα περαιτερω,,

 

καλη συνεχεια

[θεωρητικα σε ενδιαφερει μονον η καθε οριζοντια ιδιοκτησια..

αλλά, ειναι πιό "ωφελιμο" να εχουν τακτοποιηθει οι αυθαιρεσιες και στα κοινοχρηστα...].

 

[δες τα ΠΜ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η στέγη μιας οικοδομής δεν είναι κοινόχρηστη? Δηλαδή η επέκτασή της προς εκμετάλευση χώρου στον Βορ (με κλείσιμο κλπ) δεν απαιτεί συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες? Και αν υπάρχουν αντίστοιχες αυθαιρεσίες στο ισόγειο που ο ιδιοκτητης του, δεν τακτοποιεί τότε τι γίνεται? Ο μηχανικός έχει υπόχρέωση έστω να τις αναφέρει στη δήλωση αυτού που θα κάνει τακτοποίηση στον Βορ εφόσον  η αυθαιρεσία στέγαστρου στο ισόγειο φαίνεται στην αερφτγρφια που χρησιμοποιείται για τη στέγη!

Τέλος ακομα και οι αλλαγές στις όψεις χρίζουν συναινεσης αφού κι αυτές κοινόχρηστες δε θεωρούνται? 

Κι έχω να αντιμετωπίσω κι άλλο "κουφό" και θα ήθελα τη γνώμη σας. Στη ΣΟ περιγράφονται εργασίες πχ προέκταση βεράντας ισογείου με δικαίωμα αποκλ χρήσης, στέγαστρα στη θέση στάθμευσης και στο Δ λόγω υγρασιών  και διάφορα άλλα για τα οπόια δεν υπάρχει ΟΑ. Τότε τι??

 

ΥΓ Η πελάτισσά μου που την αφορά η στέγη έχει 560 χιλιοστά 

 

Ευχαριστώ, αν ακούει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

εχεις οικοδομη ...Χ...οροφη

 

εχει γινει συσταση ΟΙ???

τι εκανε καθε ιδιοκτητης???

Μήπως  ειχε δικαιωμα αποκλειστικης χρησης???

 

Δες και το αρθρο 11

 

Ετσι θα γινουν πιο ευκολες οι απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει με τον ορισμο της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιων.

Σ ενα εκτος σχεδιου οιοπεδο εχει ανεγερθει αποθηκη με ποσοστα συνιδιοκτησίας 40,20,20,20 στο κτισμα.Αυτο θεωρείται οριζόντια ιδιοκτησία;Μπορεί ενας εκ των ιδιοκτητων να κανει τακτοποίηση με τον 4178?Μηπως για να θεωρηθει οριζόντια επρεπε να υπαρχουν κι άλλα ακινητα στο οικοπεδο ωστε να γινει συσταση;Δηλαδή οριζοντια ιδιοκτησία υφίσταται μονο οταν υπάρχει σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.