Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

καλημέρα, εχω μια περίεργη κατ εμε υπόθεση στην οπαία μάλλον ο αρμόδιος να με βοηθήσει είναι ο dimitris GM. Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεια. Πελατης εχει κανει προσυμφωνο με ένα κατασκευαστη για την αγορα μια οριζοντιας ιδιοκτησίας προ 25 ετιας. Συμβολαιο δεν εγινε ποτε και ο κατασκευαστης πεθανε. Η πελατησα ζει στο ακινητο και το δηλωνει δικο της στο Ε9 από το 1987 .Βεβαια συμβολαιο δεν εχει γινει ποτε. και καλουμε εγω να κανω δηλωση 4178. Ερωτηση πρωτη ποιον βαζω σαν ιδιοκτητη?. Ερωτηση δευτερη σε επικοινωνια με τον δικιγορο της και τη συμβολαιογραφο που είναι της ιδιας οικογενειας ( μητερα-γιος) μου ειπε ότι νομεας του ακινητου είναι η υποψηφια πελατης μου και αρα αυτή θα πρεπει να βαλω σαν ιδιοκτητρια επειδή μενει μεσα 25 χρονια στο ακινητο, είναι αυτό σωστο?Πρεπει να προσεξω κατι? Δηλαδη στο νέο συμβολαιο που θα γινει αγοραστης και πολιτης θα είναι ο ιδιος καθως την δηλωση τη θελει για να παρει το ακινητο στο ονομα της.χιλια ευχαριστω εκ των προταιρων κάθε βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitris GM σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εν σχέση με το ιδιοκτησιακό!

Όσο αφορά τους τρόπους πληρωμής να ποστάρω την ερώτηση σε άλλο τμήμα του φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εχω μια περίεργη κατ εμε υπόθεση στην οπαία μάλλον ο αρμόδιος να με βοηθήσει είναι ο dimitris GM. Παραθέτω λοιπόν τα στοιχεια. Πελατης εχει κανει προσυμφωνο με ένα κατασκευαστη για την αγορα μια οριζοντιας ιδιοκτησίας προ 25 ετιας. Συμβολαιο δεν εγινε ποτε και ο κατασκευαστης πεθανε. Η πελατησα ζει στο ακινητο και το δηλωνει δικο της στο Ε9 από το 1987 .Βεβαια συμβολαιο δεν εχει γινει ποτε. και καλουμε εγω να κανω δηλωση 4178. Ερωτηση πρωτη ποιον βαζω σαν ιδιοκτητη?. Ερωτηση δευτερη σε επικοινωνια με τον δικιγορο της και τη συμβολαιογραφο που είναι της ιδιας οικογενειας ( μητερα-γιος) μου ειπε ότι νομεας του ακινητου είναι η υποψηφια πελατης μου και αρα αυτή θα πρεπει να βαλω σαν ιδιοκτητρια επειδή μενει μεσα 25 χρονια στο ακινητο, είναι αυτό σωστο?Πρεπει να προσεξω κατι? Δηλαδη στο νέο συμβολαιο που θα γινει αγοραστης και πολιτης θα είναι ο ιδιος καθως την δηλωση τη θελει για να παρει το ακινητο στο ονομα της.χιλια ευχαριστω εκ των προταιρων κάθε βοηθεια δεκτη.

θα βαλεις την εκ προσυμφωνου αγοραστρια

-οπως σου ειπαν οι συναδελφοι-

 

οχι επειδη το λεει ρητα ο νομος...διοτι  στον 4178 κατονομαζεται μονον ο εργολαβος...και εχουν ξεχασει τους εκ προσυμφωνου αγοραστες....

 

αλλά με βαση τις γενικες διαταξεις...σαν "υποκαταστατος" του εργολαβου απο τον οποιο εχεις εντολη να υπογραψεις με αυτοσυμβαση το οριστικο συμβολαιο, συμβαλλομενος σαν πωλητής  και να εκδοσεις καθε εγγραφο και να υπογραψεις καθε δηλωση αναγκαια για την συνταξη του οριστικου.

Προφανως δεν υπαρχει αναφορα του ...4178 στο προ 25ετιας προσυμφωνο...οπως δεν υπαρχει και για ενα σωρο ακομα πιστοποιητικα...

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εν σχέση με το ιδιοκτησιακό!

Όσο αφορά τους τρόπους πληρωμής να ποστάρω την ερώτηση σε άλλο τμήμα του φόρουμ;

δεν εχεις κανενα ιδιαιτερο προβλημα

καθε ενας θα δηλωσει το 100% του δικου "του"

 

καθε ενας θα πληρωσει .κατ επιλογη του ..ειτε εφαπαξ ειτε με δοσεις...

 

απλα να δουμε πως θα επιλυθει το θεμα της δυνατοτητας συστασης καθετης σε μη αρτ.και μη οικ...για τα υπολοιπομενα τμ...

με καποιον τροπο "εξαγορας"  τμ  απο τον Δημο,  την τραπεζα γης , ή απο τιτλο ΜΣΔ κλπκλπ

θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σε ευχαριστω παρα πολύ για την αμεση απαντηση σου. Αλλα ο κατασκευαστης περαν του ότι εχει πεθανει δεν γνωριζει τιποτα (κανενας κληρονομος του) για την αγοραπολησια. Στο συμβολαιο αγορα/σιας που θα ακολουθησει πωλητης και αγοραστης θα είναι ο ιδιος δηλαδή ο πελατης μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσενα σε ενδιαφερει η τακτοποιηση του ακινητου με τον 4178

 

 

και βεβαια υπαρχουν  τα - δυσκολα-  θεματα "νομιμοποιησης=εμφανισης"

 

και του κατασκευαστη

 

και των οικοπεδουχων

 

Αυτα, θα τα λυσει ο δικηγορος με την συμβ/φο

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σύνάδελφοι αυθαιρεσίες σε pilotis τις αντιμετωπίζουμε όπως στον 4014;

  • κλείσιμο και μετατροπή σε κατοικία ΥΔ ΚΧ;
  • δημιουργία κελιστής θέσης στάμευσης ΥΔ ΒΧ;
  • δημιουργία αποθήκης ΥΔ ΒΧ;
  • μετατροπή τμήματος λεβητοστασίου σε αποθήκη ΥΔ ΒΧ;

ζητάμε συναίνεση συνιδιοκτητών επί της πυλωτής;
ευχαριστώ
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

σύνάδελφοι αυθαιρεσίες σε pilotis τις αντιμετωπίζουμε όπως στον 4014;

  •  
  • κλείσιμο και μετατροπή σε κατοικία ΥΔ ΚΧ;
  • δημιουργία κελιστής θέσης στάμευσης ΥΔ ΒΧ;
  • δημιουργία αποθήκης ΥΔ ΒΧ;
  • μετατροπή τμήματος λεβητοστασίου σε αποθήκη ΥΔ ΒΧ;

ζητάμε συναίνεση συνιδιοκτητών επί της πυλωτής;

ευχαριστώ

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

2.YΔ ΚΧ

3,4,  Αθροιζεις μεχρι 50μ2 συνολικα τους ισογειους  ΑΥΤΟΤΕΛΕΙς κλειστους χωρους σταθμευσης και αποθηκης και βαζεις μειωτικο.Αν εχεις πανω απο 50μ2 τοτε οριζεις ποιοι αυτοτελεις ειναι μεχρι 50μς και οι υπολοιποι πανε με ΥΔΚΧ

5. Αναλυτικο

 

Αν ειναι κοινοχρηστη η πιλοτι θες συναινεση απο το 50,001%.Αν ειναι ομως αποκλειστικη χρηση αυτου που την εκλεισε δε θες.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

ιοαννα

σωστα

 

και εχει και ενα "θεματακι"  συναινεσης  και  με το κλεισιμο ενος τμηματος του κοινοχρηστου λεβητοστασιου

 

σε "ιδιωτικη" αποθηκη

 

[όπως πολυ  σωστα ρωτησε και ο γιαν, πιό πανω για το αν εχει τιτλο ή αποκλειστικη χρηση  κλπκλπ]

 

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.