Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συγνώμη σε έχασα.

Κανω μια διαμερισματωση οτι ταχα εχω 2 διαμερισματα και πως το ξανακανω παλι ενα? 

 

για να γινει η μεταβίβαση πρεπει να βεβαιώσω ανα ΟΙ που δεν υπαρχει (!)

 

καταλαβαινω οτι σας ζαλισα και ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω δωσει ακομα βεβαιωση με ν4178 , στον 4014 οταν εκτυπωνες την βεβαιωση σου "επαιρνε την περιγραφη" π.χ ι1 ισογειο διαμερισμα  ......."Τωρα για μια δηλωση με 2 ο.ι. (κατοικια και καταστημα που θα περιγραφω και τις δυο ο.ι) )  αν θελησω να δωσω βεβαιωση για την μια ,  τι κανω ? θα ριξω  εκ νεου νεα δηλωση στο συστημα μονο για την μια ο.ι. και θα δηλωσω οτι εχουν ρυθμιστει οι αυθαιρεσιες ? δηλαδη θα εχω νεο ηλεκτρονικο κωδικο ?

καποια βοηθεια????

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις την βεβαίωση (που θα περιγράφει και τις δύο ιδιοκτησίες) σε κάθε μία ξεχωριστά, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε διώροφη οικοδομή εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων πέρα κάποιων άλλων αυθαιρεσιών (επέκταση στον εξώστη=υπέρβαση δόμησης) η ανοιχτή κλίμακα που προβλεπόταν στην ΟΑ (του 1989) έχει κατασκευαστεί διαφορετικά, Το σχέδιο της δηλαδή και εν μέρει η θέσης της διαφερει από τα εγκεκριμένα αρχτιτεκτονικά σχέδια. Δεδομένου ότι δεν μετράει στην δόμηση θα πρέπει να ενταχθει στο Ν4178 με αναλυτικό προυπολογισμό; Οι δε υπόλοπες παραβάσεις εντάσονται στην κατηγορία 4.

Και αν τελικά ο πελάτης προτιμήσει την νομιμοποίηση με Έγκριση και Άδεια δόμησης νομίζω ότί αρκεί το παράβολο των 500€ και όχι αναλυτικός για την κλίμακα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε διώροφη οικοδομή εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων πέρα κάποιων άλλων αυθαιρεσιών (επέκταση στον εξώστη=υπέρβαση δόμησης) η ανοιχτή κλίμακα που προβλεπόταν στην ΟΑ (του 1989) έχει κατασκευαστεί διαφορετικά, Το σχέδιο της δηλαδή και εν μέρει η θέσης της διαφερει από τα εγκεκριμένα αρχτιτεκτονικά σχέδια. Δεδομένου ότι δεν μετράει στην δόμηση θα πρέπει να ενταχθει στο Ν4178 με αναλυτικό προυπολογισμό; Οι δε υπόλοπες παραβάσεις εντάσονται στην κατηγορία 4.

Και αν τελικά ο πελάτης προτιμήσει την νομιμοποίηση με Έγκριση και Άδεια δόμησης νομίζω ότί αρκεί το παράβολο των 500€ και όχι αναλυτικός για την κλίμακα. Σωστά;

 

Έκδοση αδείας ασυζητητί !!!. Μη ξεχάσουμε την δουλεία μας με τον 4178 

 

Παιδιά όπου μπορείτε βγάλτε άδειες, γιατί τα λεφτά να πάνε στον 4178 και όχι σαν αμοιβή μας; 

 

Προσοχή όμως σε κάποια θεματάκια που μπορούν να δημιουργηθούν (μη πάμε για μαλλί και να βγούμε κουρεμένοι).

1. ΙΚΑ μελέτη της εγκυκλιου 4 (στο κατ' άρθρα εκεί που λέει για ΙΚΑ)

2. Μεγάλη προσοχή να είμαστε σύμφωνοι με τις διατάξεις του ΓΟΚ ή του ΝΟΚ ανάλογα με τον χρόνο κατασκευής 

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ! Δυστυχώς όμως πολλές φορές οι πελάτες είναι διατεθιμένοι έστω και ανγκαστικά να πληρώσουν το κράτος και όχι το μηχανικό τους. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.