Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μα ο 4178 δεν αναφέρει πουθενά ότι η  κοινή δήλωση αυθαιρέτων

πρέπει υποχρεωτικά να υποβληθεί από  όλους  τους ιδιοκτήτες μιας οικοδομής!!

 

άρα αν υποθέσουμε ότι την  υποβάλουν 2 (α+β) από τους 3 συν/τες

που έχουν  πραγματικά ποσοστά α=15% β=30% και γ=55% στην όλη οικοδομή

 

τότε βάζεις ποσοστά κυριότητας ιδιοκτησίας του α=33,33 και του β=66.67

προσθέτεις  φύλλα καταγραφής για τις αυθαιρεσίες καθενός

(για να μπορείς και να δεις το πρόστιμο του καθενός αλλά και να αλλάξεις κατηγορία)

 

και επιπρόσθετα  εσύ πρέπει να λογαριάσεις -με αναλογισμό

τα ποσοστά που αντιστοιχούν στον καθένα στο παράβολο και στη δόση

 

τα πραγματικά ποσοστά  συν/σίας πρέπει

1. οπωσδήποτε να τα αναφέρεις  στην τεχνική έκθεση  και

2. να τα λάβεις υπόψη σου  για τους συντελεστές προστίμων και στην κατηγορία 1-2-3-4-5

ίσως και  με αντίστοιχη αναφορά στην τεχνική έκθεση 

 

 

 

σε ευχαριστω πάρα πολύ- Μου ακούγεται λογικός ο τρόπος που περιγράφεις. Μάλλον θα τον ακολουθήσω

Link to comment
Share on other sites

Στο Κτηματολογιο απευθυνθηκε η πελατισσα μου με το προσυμφωνο και εργολαβικο συμβολαιο και την ενημερωσαν οτι επειδη δεν ειναι τιτλος οριστικος και μετεγγεγραμμενος στο υποθηκοφυλακειο, θα πρεπει να το κανει οριστικο.

 

Οποτε ειναι πολυ πιθανον να μην εχει δηλωμενο τιποτα ως ιδιοκτησια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

ο οικοπεδουχος  δεν κανει "οριστικο" συμβολαιο

 

ειναι οικοπεδουχος..

 

Αν ειναι πολλοι,    κανουν συσταση και διανομη προ πασης ανεγερσης και "μοιραζονται" αυτα που παιρνουν αντιπαροχη...

 

Με εργολαβικο του 2005...ήταν ηδη γνωστα σε ολους  τα προβληματα του Κτηματολογιου....

επομενως, πιθανον να εχει γινει συσταση ΟΙ μαζι με καποιον κανονισμο

 

Θα μιλησεις με τον συμβολαιογραφο που εκανε το  εργολαβικο..

 

Εχει και την ΟΑ και το τοπογραφικο  και τις κατοψεις στα οριστικα συμβολαια μεταβιβασης σε τριτους αγοραστες απο τον εργολαβο

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μια περίπτωση που μου έτυχε για να δω αν σκέφτομαι σωστά. Υπάρχει ισόγειο που ανήκει στην κόρη, 1ος όροφος που ανήκει στη μάνα και αέρας που ανήκει και αυτός στη μάνα. Αυτά νόμιμα με ΟΑ. Στο συμβόλαιο λέει για 350 χιλιοστά στο ισόγειο, 350 στον 1ο και 300 στον "αερα" για μελλοντική κατασκευή 2ου ορόφου. Στους κοικόχρηστους χώρους, σύμφωνα με το συμβόλαιο πάντα, είναι το οικόπεδο, το κλιμακοστάσιο και το εκάστοτε δώμα όπου αναφέρει συγκεκριμένα ότι "δώμα σήμερα που συντάσσεται το συμβόλαιο είναι η ταράτσα του α' ορόφου". Κατασκευάστηκε 2ος όροφος αυθαίρετα. Με την αυθαίρετη κατασκευή του 2ου ορόφου αποδίδονται αυτόματα σε αυτόν τα χιλιοστά του αέρα (που ούτως ή άλλως προοριζόταν για κατασκευή 2ου ορόφου) άρα θεωρώ ότι το αυθαίρετο ανήκει στη μάνα ή για να αποδοθούν τα χιλιοστά πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική πράξη οπότε το αυθαίρετο θεωρείται ότι βρίσκεται στην κοινόχρηστη ταράτσα του 1ου ορόφου και συνεπώς θα δηλωθεί ως κοινόχρηστο με συμμετοχή 35% της κόρης και 65% της μάνας?

Πιστεύω ότι το σωστό είναι το δεύτερο και ότι τα χιλιοστά του αέρα θεωρούνται ακόμα αέρας και η κατασκευή θεωρείται κοινόχρηστη αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι έτσι.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης πως γίνεται ο υπολογισμός σε οικοδομή που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι.? Διαιρώ τα τ.μ. της αυθαίρετης κατασκευής με τα τ.μ. της οριζοντίου ιδιοκτησίας ή των συνολικών δομήσιμων τ.μ. της οικοδομής?

Γίνεται μία δήλωση του ιδιοκτήτη για τις πολλές ιδιοκτησίες, ή ξεχωριστές δηλώσεις ανά οριζόντια ιδιοκτησία?

Όταν υπάρχει συνιδιοκτησία (50-50) τα τ.μ. της αυθαίρετης κατασκευής υπολογίζονται με το ποσοστό 50% και κάνω 2 ξεχωριστά φύλλα καταγραφής ανά συνιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα την γνώμη σας.

Σε  διωροφο κτιριο  εχει γινει συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας ανα όροφο.

Και οι δυο τιτλοι ανηκουν στους ιδιους ιδιοκτητες εξ αδιεραιτου.

Η οικοδομικη αδεια προεβλεπε ενα ενιαιο λειτουργικα διωροφο κτιριο και αυτη ειναι και η πραγματικη κατασταση.

Προκειμενου να τακτοποιησω τις αυθαιρετες κατασκευες που εχουν γινει στο ισογειο θα μπορουσα να συγκρινω επιφανειες για επιλογη κατηγοριας και ποσοστου υπερβασης δομησης αντιμετωπιζοντας το κτιριο ως ενιαιο?

Link to comment
Share on other sites

letom

πας με  το αρθρο 11...και διαλεγεις... τo i [κατασκευη σε κοινοχρηστο χωρο απο την μητερα ή την κορη...]

 

ειναι θεμα...μεταξυ   μητρος και...θυγατρος

 

ή η μία  ή η άλλη  ή  και οι δυο μαζι..

 

και θα παρεις σαν βαση ποιος το δηλωνει στο Ε9...αν καποιος το εχει για κυρια κατοικια..

ποιός το εκμισθωνει σε τριτον και εισπραττει ενοικια...ή το δηλώνει "κενο"...

 

Αν το δηλωσει  η μητερα,  θα θεωρησει οτι με αυτο  καλυπτονται τα χιλιοστα του δικου της "αερα" και θα κανει συσταση ΟΙ για αυτο

 

Αλλοιως θα πρεπει να μεταβιβασει στην κορη τα χιλιοστα της [ή μερος αυτων] για να συσταθει ΟΙ...

 

[άαααν συμφωνησει η συμβολαιογραφος ή   αν  δεν διαφωνησει η κτηματοφυλαξ ή δξ ποιος αλλος θα ανακατευτει...]

 

υγ

φυσικα αν εχεις υπολοιπα σδ...πας για νομιμοποιηση...[η μητερα...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Thanks Dimitris! Είχα κολλήσει στο άρθρο 19 παρ 4 που λέει για συνιδιοκτησίες ότι τακτοποιούνται με τους συντελεστές που πληροί έκαστος συγκύριος αλλά τώρα θυμήθηκα ότι αυτή η διάταξη αφορά σε ο.ι. και όχι κοινόχρηστους. Άρα εγώ εδώ ως κοινόχρηστο το δηλώνω με όποιον συνιδιοκτήτη θέλω με το άρθρο 11 όπως είπες. Ξέρω ότι η μάνα είναι ΑΜΕΑ (80% αναπηρία) οπότε προφανώς βολεύει να το τακτοποιήσει η ίδια. Μένει να μάθω για το Ε9 ποιος και πως το δηλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.