Jump to content

makiskoutsas

Members
  • Content Count

    83
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

2 Ουδέτερη

1 Follower

About makiskoutsas

  • Rank
    Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Σέρρες
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

1,152 profile views
  1. KANA υπάρχει κάποια πρότυπη Υ.Δ. του ιδιοκτήτη για την δήλωση ανάθεσης- ανάληψης διαχείρισης έργου?
  2. Ναι σωστά διαβάζεις 67% Αυτό που ρωτάω είναι ότι για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το 103/1 και να πάρει την έκπτωση του Νόμου θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να προσκομίσει γνωστοποίηση αναπηρίας του αδερφού του (εξαρτώμενο μέλος) άνω του 80%.....κανονικά με την υπάρχουσα κατάσταση του 67% δεν μπορεί να πάρει την έκπτωση....
  3. Γιατί " κόκκινη κάρτα" dimitrisGM? To 103/1 μιλάει για ποσοστό αναπηρίας 80% και άνω ανεξαρτήτως περιορισμού κύριας κατοικίας... Προφανώς από ότι καταλαβαίνω αν ο ιδιοκτήτης εξασφαλίσει γνωστοποίηση αποτελέσματος πιστοποίησης αναπηρίας άνω του 80% μπορώ να πάρω την έκπτωση του Νόμου....
  4. στο 103/2 με 67% και άνω θα πρέπει να είναι κύρια κατοικία... στην περίπτωσή μου είναι άλλη κατοικία......
  5. Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψή σας για το ποσοστό αναπηρίας προσώπου (αδερφός με εισόδημα κάτω των 6.000ευρώ) που "επιβαρύνει" φορολογικά (φαίνεται από το Ε1) τον ιδιοκτήτη ακινήτου (άλλη κατοικία) με αυθαιρεσίες. Πηγαίνω με την παράγραφο 1 του άρθρου 103? Θα πρέπει στην γνωστοποίηση να αναγράφει Συνολικό ποσοστό Αναπηρίας άνω του 80%? Και ότι δεν μπορεί να εκτελέσει βιοποριστικό επάγγελμα εφόρου ζωής? Ευχαριστώ.
  6. Εάν για την σύζυγο που έχει το 50% προκύπτει από το Ε9 της η συγκεκριμένη αυθαίρετη κατοικία ως Κύρια, ενώ για τον σύζυγο που έχει το υπόλοιπο 50% είναι άλλη κατοικία τότε μπορώ να υπαχθώ στο άρθρο 103 παράγραφος 2 του Νόμου?
  7. Καλησπέρα Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψή σας στο εξής θέμα: Σε αυθαίρετη κατοικία που θεωρείται ως άλλη κατοικία ( όχι Κύρια) και οι γονείς έχουν ποσοστό 50% εξ΄ αδιαιρέτου, έχουν στην δήλωση Φόρου Εισοδήματος Ε1 προστατευόμενο μέλος τον γιο τους που είναι ΑΜΕΑ με ποσοστό αναπηρίας 67% (Γνωστοποίηση Αποτελέσματος Πιστοποίησης Αναπηρίας από ΙΚΑ). Μπορεί να υπαχθεί στην παράγραφο 2 του Άρθρου 103 του Ν.4495/2017 καταβάλλοντας ποσοστό 20% του προστίμου? Ευχαριστώ.
  8. Jimevi13 η δήλωση είναι οριστικά υποβληθείσα, έχει φτάσει στην καρτέλα 4, έχω υποβάλλει ότι αρχείο έχει ζητηθεί από το σύστημα (οικοδομική άδεια, ΔΕΗ, παράρτημα ΙΙΙ) απλά ρώτησα αν μπορεί να γίνει επεξεργασία- τροποποίηση της δήλωσης με ταυτόχρονο ανέβασμα επιπλέον αρχείων.... Δεν μπόρεσα να μιλήσω τηλεφωνικά με ΕΤΕΑΝ...
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.