Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα πας  στον συμβ/φο και θα τους πεις

ΟΑ = 39

πινακας και συμβολαιο= 37

κατοψη και πραγματικη κατασταση = 43

 

[ναι...καλά  πού θα τον βρεις...μετα απο 40  χρονια...???..]

 

δες τις κατοψεις των υπολοιπων...

το λογικωτερο ειναι να εχουν και αυτοι προβλημα,  αφου με βαση τις αλλαγμενες κατοψεις κατεχουν σημερα  τα διαμερισματα τους..

 

και πας για  μια ωραια...διαμερισματωση.. είτε του δικου σου...είτε ολων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

 

Όντως όλοι έχουν πρόβλημα οπότε... μπόλικες διαμερισματώσεις. Εγω αναρωτιέμαι όμως για το εαν θέλω συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες ώτε να προχωρήσω στην τακτοποίηση. Διότι, οκ, η κάτοψη της σύστασης είναι σύμφωνη με την πραγματική κατάσταση αλλά το κείμενο της σύστασης; Ο συμβολαιογράφος σίγουρα θα προχωρήσει σε τροποποίηση (μάλιστα μου ανέφερε ότι υπάρχει μια απόφαση μονομελούς το 2013 που θεωρεί σωστή τη μονομερή τροποποίηση σύστασης όταν δεν θίγονται κοινόχρηστοι χώροι. Γνωρίζεις την εν λόγω απόφαση; Στη Νόμος δεν τη βρήκα πάντως), εγώ όμως είμαι εξασφαλισμένος;

Link to comment
Share on other sites

...διατηρω...πολλες  επιφυλαξεις για την αναγκαιοτητα τροποποιησης της συστασης ΟΙ..

 

και  γενικά....  αλλά και ειδικα για το  "μονομερως..."

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσοι συμβολαιογράφοι μου έχουν πει ότι έχουν προχωρήσει σε μονομερείς τροποποιήσεις; Μέχρι τώρα μετράω τέσσερις, τρεις από Αθήνα και ένας από Κορινθία! Εγώ απλά περιμένω την ηλεκτρονική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

προφανως...

"μονομερεις " γινονται...

 

στην περιπτωση . που  εχω δυο διαμερισματα και τα κανω ενα...ή  το αντιστροφο...

 

 

άλλως απαιτειται η συμπραξη και των υπολοιπων...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε τετραοροφο εχει γινει συσταση ΟΙ.οι δυο πρωτοι οροφοι ανηκουν   σ ενα αδερφο και ο Γ και Δ οροφος με το δωμα στον αλλο αδερφο.το 2010 ειχε γινει συσταση και στον γ οροφο προβλεπονταν δυο γραφεια συμφωνα με τα σχεδια της αδειας.ενα γραφειο μπροστα κι ενα πισω.ομως στη πραξη ,το πισω γραφειο εχει μετατραπει σε κατοικια και ενωθηκε (με ενσωματωση του κοινοχρηστου κλιμακοστασιου )με τον Δ οροφο.το δωμα δεν εχει χιλιοστα.ετσι υπαρχει η εξης διαμορφωμενη κατασταση.

στον Γ οροφο υπαρχει εξωτερικη πορτα του διαμερισματος που μπαινει κανεις στην κατο/ ικια και μετα μπορει ν ανεβει μεσω της εσωτερικης (πρωην κοινοχρηστης σκαλας) στη κατοικια του Δ οροφου.στη κατοικια του Δ οροφου μπορει κανεις ν μπει και μεσω του ασανσερ.δηλαδη το ασανσερ ανοιγει κατευθειαν μεσα στη κατοικια του Δ οροφου.προκειται για οικογενειακη πολυκατοικια και δεν μενει κανεις αλλος σ αυτη περα απ την οικογενεια.

 

ερωτημα 1/  .ο αδερφος που κατεχει τους δυο τελευταιους οροφους θα τακτοποιησει με μια δηλωση τις παραβασεις του Γ και Δ

                  Η θα κανει μια δηλωση ανα οριζοντια ιδιοκτησια οροφου οπως φαινεται στη συσταση?

 

 ερωτημα 2/ αν γινει μια δηλωση η κατηγορια των παραβασεων θα συγκριθει με το αθροισμα των χιλιοστων Γ και Δ οροφου?

                 δηλ .βασει συστασης .Γ1 γραφειο 95 τοις χιλιοις.Γ2 γραφειο 98 τοις χιλιοις.

                                                     Δ κατοικια 296 /000

                                                     δωμα 0 χιλιοστα.

 

 

 

          θα βρω τις παραβασεις στο Δ οροφο  εστω 10 μ2

          θα βρω τις παραβασεις στο Γ2 γραφειο(που εγινε κατοικια) εστω 5 μ2

 

          αρα συνολο  αυθαιρεσιας 15 μ2.

          το 40%*επιτρεπομενη δομηση βασει αδειας*(αθροισμα ποσοστων χιλιοστων Γ2+Δ) ΔΗΛ . 40%*ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΜΗΣΗ ΒΑΣΕΙ ΑΔΕΙΑς*(296+98)  

 

 

       Η η κατηγορια θα προκυψει για καθε οροφο ξεχωριστα?                       

Link to comment
Share on other sites

σε κτιριο εχει γινει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων  συμφωνα με τα σχεδια της οικοδομικης αδειας.ομως σε ενα οροφο υπαρχουν αυθαιρεσιες και εχουν αλλαξει τα τμ των διαμερισματων.η συγκριση για τους συντελεστες προστιμου και τη κατηγορια θα γινει συμφωνα με τα ποσοστα της συστασης που εχω στα χερια μου η πρεπι να υπολογισω αλλα χιλιοστα συμφωνα με την υπαρχουσα κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.....

ηθελα να ρωτησω εαν μια τριοροφη οικοδομη  με τρια διαμερισματα ανηκει σε ενα ιδιοκτητη για τακτοποιηση κανω μια δηλωση ή 3 ξεχωριστες;;;;;;;;;;;;;;;;  

Link to comment
Share on other sites

martha1 Τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας παραμένουν ίδια πριν και μετά τις αυθαιρεσίες και με αυτά προχωράς την κάθε ρύθμιση.

 

KOSTAS56  Αν η οικοδομή είναι χωρίς σύσταση ιδιοκτησίας υποχρεωτικά γίνεται μία κοινή δήλωση και για τα τρία διαμ/τα.

Αν έχει και σύσταση Ο.Ι μπορεί να γίνουν τρείς δηλώσεις ξεχωριστές  ή και μία δήλωση συνολική.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα τελικά (σχετικα με το post 928) :

 

Εσωτερικά, θα τα κάνω όπως ειπώθηκε στα post 924 κ 925 και

εξωτερικά θα κάνω απλά μια ενημέρωση του φακέλου στην πολεοδομία με τα σημερινά δεδομένα (εξακολουθει να υπαρχει μαι εξωτερική ΘΣΑ και το % φύτευσης, απλά άλλαξε η χωροθέηση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.