Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχω καταληξει οτι Η ρυθμιζουμε ολες τις ιδιοκτησιες (τις ΟΙ και τα κοινοχρηστα)με μια δηλωση Η ξεχωριστα τη καθε μια (μια δηλωση ΟΙ,μια δηλωση κοινοχρηστα).Με την εννοια οτι σε μια πολυκατοικια δεν μπορεις να ρυθμισεις με μια δηλωση μερος των ΟΙ αλλα ολη μαζι τη πολυκατοικια σαν κτιριο(φυσικα με συναινεσεις).Δεν ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ισχυει για τα κοινοχρηστα αλλα ετσι αντιμετωπιζω τις κοινες δηλωσεις....

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε ακίνητο που αποτελείται από δύο μεζονέτες (ανεξάρτητες ιδιοκτησίες με σύσταση), ο ιδιοκτήτης της μίας κάνει τακτοποίηση για διάφορες αυθαιρεσίες (υπέρβαση ύψους, ξεμπάζωμα). Μπορεί στην ίδια δήλωση να τακτοποιηθεί κοινόχρηστος χώρος με τη συναίνεση του άλλου ιδιοκτήτη, ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ξεχωριστή δήλωση για τα κοινόχρηστα? 

Ευχαριστώ!

 

ειδες, βεβαια, αν εχει συσταθει καποια  καθετη...

ή αν εχουν  δοθει δικαιωματα αποκλειστικης χρησης...

 

και ο  "κοινοχρηστος χωρος" σε  τι να τακτοποιηθει...ποιος εκανε αυθαιρεσια... και ποιά...???

 

εγω θεωρω οτι η δηλωση κοινοχρηστων γινεται ξεχωριστα...

 

υγ

ηδη εχει απαντησει ο nniko

αλλά ηταν στην επομενη σελιδα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύσταση οριζόντιας έχει γίνει για τις 2 μεζονέτες... η αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο αφορά ξεμπάζωμα του ακάλυπτου χώρου...και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να πάει με ξεχωριστή δήλωση. Nniko πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε όλες τις ΟΙ με μία δήλωση αν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες?

Επίσης μια και το συζητάμε: η μία μεζονέτα έχει αποκλειστική χρήση τμήματος ακάλυπτου χώρου, το οποίο στην πράξη χρησιμοποιείται για ανοιχτή θέση στάθμευσης. Για να τακτοποιηθεί, θα πάω με ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 

Σε συνεχεια του ερωτηματος μου 951 θα ηθελα να με βοηθουσατε στον τροπο υπολγοσιμο του προστιμου. 

 

Μια δηλωση για  Α οροφο ενος ιδιοκτητη και προσθηκη καθυψοςστο Δωμα που ειχε δικαιωμα μελλοντικης δομησης  Αυτοτελης ιδιοκτησιας η μητερα με χιλιοστα.

O Α οροφος εχει 400/1000 και ο Β οροφος σαν μελλοντικος οροφος της μητερας εχει 100/1000 . 

 

Στην πραγματικοτητα εχει κατασκευαστει μια ενιαια ιδιοκτησια του Α οροφου με καταπατηση ολων των κοινοχρηστων κλιμακοστασιων Α και Β οροφου και Δωματος  (που ειχε η μητερα δικαιωμα για μελλοντικη αυτοτελη ιδιοκτησια)

 

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

Τις υπερβασεις δομησης θα τις υπολογιζω στα 400/1000 της επιτρεπομενης η στα 500/1000 της επιτρεπομενης του οικοπεδου? 

 

Η

πρεπει να διαχωρισω τα τετραγωνικα του τεραγωνικα του Α οροφου και να τα συγκρινω μα τα 400/1000χεπιτρεπομενης δομησης  και του Β οροφου με τα 100/1000. Αν και δεν νομιζω οτι το δευτερο ειναι σωστο γιατι προκειται για εναν ενιαιο χωρο. 

 

Επισης στην υπερβαση υψους οταν εχουμε αποληξη κλιμακοστασιου αγνουμε το υψος της αποληξης  για την συγκριση των συντελεστων στην υπερβαση υψους η μπορουμε να εξεταζουμε το υψος της προσθηκης απο το υψος της αποληξης και επανω ?  

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Σύσταση οριζόντιας έχει γίνει για τις 2 μεζονέτες... η αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο αφορά ξεμπάζωμα του ακάλυπτου χώρου...και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να πάει με ξεχωριστή δήλωση. Nniko πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε όλες τις ΟΙ με μία δήλωση αν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες?

Επίσης μια και το συζητάμε: η μία μεζονέτα έχει αποκλειστική χρήση τμήματος ακάλυπτου χώρου, το οποίο στην πράξη χρησιμοποιείται για ανοιχτή θέση στάθμευσης. Για να τακτοποιηθεί, θα πάω με ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

ολες οι ΟΙ μαζι με τα κοινοχρηστα αποτελουν την εννιαια ιδιοκτησια ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ και οι ιδιοκτητες ειναι συνιδιοκτητες (αρα συναινενεσεις )σε μια δηλωση.Αυτο που εγω θεωρω οτι δεν γινεται ειναι να τακτοποιήσει ενας ιδιοκτητης σε δικη του δηλωση τα κοινοχρηστα Αν καποιος θελει να τακτοποιησει τα κοινοχρηστα χωρις να εμπλεξει σε δηλωση την ιδιοκτησια του τοτε δινει συναινεση μονο για τη ξεχωριστη δηλωση κοινοχρηστων .Γιατι ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης για ανοιχτη θεση σταθμευσης?.. Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τη δήλωση κοινοχρήστων...σχετικά με την ανοιχτή θέση στάθμευσης σε ακάλυπτο αποκλειστικής χρήσης, η συμβολαιογράφος μου είπε ότι κανονικά όντως απαγορεύεται και χρειάζεται αναθεώρηση/ενημέρωση αδείας από την Πολεοδομία για να γίνει συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ. Απλά σκεφτόμουν μήπως αντί για αναθεώρηση μπορούσα να το ρυθμίσω με Ν.4178 και το πιο λογικό σενάριο μου φάνηκε η αλλαγή χρήσης με ΥΔΒΧ... 

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δεν  χρειαζεται  να κανεις ειναι "συμβολαιογραφικη δεσμευση θεσης γκαραζ"...

 

Αυτο γινεται με τον ν.1221,  πριν την έκδοση της αδειας και ειναι προαπαιτούμενο της άδειας,  και μονον  σε οποιες  περιοχες επιβάλλεται.

Εχεις με συμβολαιο την αποκλειστικη χρήση.

 

Δεν χρειαζεσαι την αδεια κανενος για να σταθμευσεις το αυτοκινητο σου.

 

 

 Αν εχεις ενα θεμα, ειναι με την αναλογια φυτευσης και -ισως- με καποια διαμορφωση..

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ένα αίσθημα απόγνωσης προσπαθώ να βρω λύση. 

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση σε πολυκατοικία πριν του 75': 

 

Σε κτήριο με 8 οριζόντιες ιδιοκτησίες προχωράω σε τακτοποίηση μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας με τις παρακάτω παραβάσεις. 

1.Μείωση τ.μ. φωταγωγού και ΥΔ σε βάρος κοινόχρηστου ακάλυπτου κατά 0,3 τ.μ.  (έχει γίνει το ίδιο σε όλους τους ορόφους από την κατασκευή)

2. Μετατόπιση ενός άλλου φωταγωγού κατά περίπου 1 μέτρο από την αδειοδοτημένη κατάσταση. (Φυσικά και αυτό σε όλους τους ορόφους) 

3. Κλείσιμο εξώστη που οδηγεί σε ΥΔ κατά 2,7 τ.μ.

 

Ο πελάτης θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο. Μίλησα με τον συμβολαιογράφο του και μου είπε πως επειδή έχει καταληφθεί κοινόχρηστος χώρος πρώτον από το "φάγωμα" του φωταγωγού και δεύτερον λόγω της μετατόπισης του άλλους φωταγωγού δεν μπορεί να συντάξει συμβόλαιο καθώς θέλει νέα σύσταση Ο.Ι.

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να προσπελάσω αυτόν τον σκόπελο?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.