Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Σε  Ο.Ι.(οροφοδιαμέρισμα), διαπίστωσα τις εξής υπερβάσεις:

1)Κατασκευή φωταγωγού εις βάρος της επιφανείας της Ο.Ι. που δεν προέβλεπε η Ο.Α.: υπολογίζω με αναλυτικό; ΣΩΣΤΑ

 

2)Υπέρβαση ύψους επί της Ο.Ι.,11εκατ. με:

   -Εγκεκριμένο ύψος οικοδομής:8,50μ

   -Επιτρεπόμενο περιοχής:8,50μ         (ποσοστό Ο.Ι. 400/1000)

   - Εγκεκριμένο ύψος Ο.Ι.:2,84μ, πραγματοποιούμενο 2,95μ

     Η ΥΥ είναι:   (0,11/2,84)*100=4%;

     ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ Η' ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ "ΥΨΟΣ" ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΟΜΙΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΜΕΡΙΣΤΕΙ ΑΝΑ ΟΙ, ΟΠΩΣ Π.Χ. Η ΔΟΜΗΣΗ... 

    Δηλαδή ΙΑΣΟΝΑ όπως το υπογραμισμένο δεν υπολογίζω την ΥΥ στην Ο.Ι.;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

..................

 

 Για τον υπολογισμό του προστίμου λόγω ΥΥ, θα πρέπει να υποβάλλω κατά την γνώμη μου 2 ΦΚ:

 1ο ΦΚ: ΥΥ χωρίς ΥΔ για την εγκεκριμένη από την  Ο.Α. επιφάνεια ΣΩΣΤΑ

 2ο ΦΚ: ΥΥ με ΥΔ που δημιουργήθηκε από την καταπάτηση του ΚΧ.Θα συμπεριλάβω και τον ΗΧ

             που τακτοποιήθηκε στο Ν3843/10 ; ΝΑΙ, ΣΩΣΤΑ

 

Παρακαλώ τα φώτα σας....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, τα φώτα σας.

 

Οικογενειακή οικοδομή στη Θεσσαλονίκη, χτισμένη τμηματικά, ισόγειο και όροφος με ΟΑ του 1972 και 2ος όροφος και εσοχή με προσθήκη του 1981.
Καθότι οικογενειακή, κάποια διαμερίσματα βρίσκονται στην κατοχή του ιδιοκτήτη από την ανέγερση άνευ σύστασης (υπόγειο, ισόγειο κατάστημα και 2 διαμερίσματα 1ου ορόφου). Κάποια άλλα δόθηκαν είτε γονική παροχή είτε πουλήθηκαν και έγινε σύσταση (για αυτά μόνο) με την πρώτη πράξη (διαμέρισμα ανωγείου, 2 διαμερίσματα 2ου ορόφου & διαμέρισμα 3ου ορόφου).

Πίνακας χιλιοστών υπάρχει για όλες τις ιδιοκτησίες, είτε με είτε άνευ σύστασης, ενώ είναι δηλωμένα και στο Κτηματολόγιο και στα Ε9 με τα ποσοστά του πίνακα.

 

Καλούμαι να χορηγήσω βεβαίωση Ν.4178/2013 για ένα εκ των διαμερισμάτων άνευ σύστασης που πρόκειται να γίνει δωρεά. Κάνω ενημέρωση φακέλου στην Πολεοδομία για διαφορετική διαμερισμάτωση (ένα δωμάτιο από το ένα διαμέρισμα πήγε στο άλλο) και τροποποιώ τον πίνακα χιλιοστών ώστε να είναι up to date, μη πειράζοντας τις άλλες οριζόντιες. (ο αρχικός πίνακας χιλιοστών καταρτίστηκε βάσει των κατόψεων της πολεοδομίας, τις οποίες ενημέρωσα για το πάρε-δώσε του δωματίου)

 

Υπάρχει κάποιο θέμα να χορηγήσω βεβαίωση για το διαμέρισμα που ΔΕΝ έχει σύσταση προκειμένου να γίνει τώρα, παράλληλα με τη δωρεά, με δεδομένο ότι πλέον η πραγματική του κατάσταση συμπίπτει με την εγκεκριμένη κάτοψη της ενημέρωσης?

Είμαι υποχρεωμένος να ελέγξω κάτι περισσότερο (πχ κοινόχρηστα ή λοιπούς άνευ σύστασης χώρους) ή αρκούμαι στο περίγραμμα της υπό σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας?

 

Σε παλαιότερη συνομιλία που είχα με συμβολαιογράφο για μεταβίβαση διαμερίσματος άνευ σύστασης αλλα με προσύμφωνο, μου είπε πως από τη στιγμή που περιγράφεται στο προσύμφωνο, να δώσω μονάχα για αυτό.

Στην περίπτωσή μου τώρα, δεν υπάρχει προσύμφωνο, απλά υπήρχαν στην κατοχή του ιδιοκτήτη από ανέγερσης.

 

Τι κάνουμε?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες το κτημτολογιο

 

 

χωρις συσταση  δεν εχουν καταχωρηθει οι ΟΙ,  διοτι ...δεν υφιστανται

 

Αυτο που εχει καταχωρηθει ειναι ο λεγομενος "κουβας" απο τον οποιο θα παρετε χιλιοστα κατα την συσταση ΟΙ..

 

Γνωμη μου ειναι

Να τακτοποιηθουν ολοι οι "λοιποί" χωροι

Θα συστησετε ΟΙ   σε ολους τους χωρους, αρα θες μια βεβαιωση για καθε χωρο που θα υπαχθει στην συσταση

 

και μια ακομα για το διαμερισμα στο οποιο θα γινει η μεταβιβαση

 

[Κατα τα λοιπα μπορεις και ανα χωρο να συστησεις ΟΙ  και να μεταβιβαζεις]

 

αν αρεσει στον πελατη να παιδευεται...καντο κι ετσι...αυτος  πληρωνει καθε φορα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Στο κτηματολογιο έχουν δηλώσει κάθε ιδιοκτησία με τα εμβαδα και τα χιλιοστά της έκαστη όπως προκύπτουν από τον πίνακα χιλιοστών του 85, παρά την ανυπαρξια σύστασης οριζοντιου.

Τα ποσοστά δεν είναι στον κουβά.

Η συμβολαιογραφος ζήτησε να ακυρωθουν οι δηλώσεις και τα ποσοστά να μεταφερθούν στον κουβά.

 

Δε θέλει κανένας να κάνει καθολική σύσταση των εναπομειναντων τμημάτων. Θέλουν απλά σύσταση και δωρεά για το ένα διαμέρισμα μόνο.

Το ότι μπορώ να τακτοποιησω τα πάντα και να κάνω καθολική σύσταση το ξέρω.

 

Αυτό που ρωτάω είναι αν είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το αντιμετώπισω έτσι η αν μπορώ να δώσω βεβαίωση ΜΟΝΟ για το υπό σύσταση διαμέρισμα, εφόσον αυτό είναι καθαρό και να μην ασχοληθώ με υπόγεια, καταστήματα και κοινόχρηστα.

 

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστα στο Κτηματολογιο θα μεταφερθουν στον κουβα, ηδη η συμβολαιογραφος ζητησε ακυρωση των δηλωθεντων ποσοστων και μεταφορα των στον κουβα.

 

Η παραγραφος 10 επι της ουσιας μου λεει οτι χρειαζονται εις διπλουν οι βεβαιωσεις μιας και προκειται για 2 πραξεις, συστασης και μεταβιβασης.

Οι δυο βεβαιωσεις αφορουν το υπο συσταση διαμερισμα και οι δυο ή η μια αφορα ΟΛΟ το ακινητο και η αλλη αφορα το διαμερισμα?

 

Αυτο δεν εχω καταλαβει μοναχα!

Ευχαριστω!

post-47080-0-77691500-1457691817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει τις πιο πολλες σελιδες αλλα δεν καταληξα καπου,

 

μια πολυκατοικια με 5 διαμερισματα (αυθαιρεσιες και στα 5 ) με 5 διαφορετικους ιδιοκτητες μπορει να μπει με μια υπαγωγη?

 

που καταληγει το θεμα? που στηριζεται ή αποριπτεται?

 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις

 

http://www.notarius.gr/uploads/files/umplhrwmatikes_dieukriniseis.pdf  [παρ. 10]

 

 

αλλά  χωρις κουβα

μεταβιβαση δεν γινεται...

Και επανέρχομαι.

Εκτός αυτού του εγγράφου του Κτηματολογίου προς το Συμβολαιογραφικό Σύλλογο υπάρχει και το έγγραφο του Νομικού Τμήματος του ΥΠΕΚΑ το οποιο και λεει πιο ξεκαθαρα ακριβως το ιδιο πραμα.

Οτι παρα το οτι ειναι ορθοτερο να ελεγθει ολο το μη συσταθεν τμημα ως μια οριζοντια, να τακτοποιηθουν απαντα κι επειτα να συσταθει ΟΙ για το ενα διαμερισμα, οι δυσκολιες που συναντωνται το καθιστουν ανεφικτο και επομενος συστηνεται η βεβαιωση να αφορα την υπο συσταση οριζοντιο ιδιοκτησια, μιας και ετσι κι αλλιως, οι βεβαιωσεις σε συσταθεισες οριζοντιες ιδιοκτησιες αφορουν αποκλειστικα τους διαιρετους χωρους και οχι τα κοινοχρηστα.

 

Κρατηστε το, ειναι αρκετα χρησιμο πιστευω και λυνει χερια σε πολλες περιπτωσεις σαν και τη δικη μου...

 

Νομιζω...

 

Υ.Γ. Έχω ανεβάσει το αρχείο και στο section Downloads, στη Νομοθεσία περί αυθαιρέτων.

ypeka-n_4014_11.pdf

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

απο τοτε που εγινε αντιληπτο οτι με το κτηματολογιο υπαρχουν πολλα "προβληματα"...εκει με τις αποκλειστικες χρησεις, κατι υπογεια και κατι ΘΣΑ...

 

αυτα τα ...."μερικη συσταση"  ή "πουλαω  απο τον 1ο  οροφο 60 τμ και αφηνω τον  υπολοιπο μηπως στο μελλον "καποιος"  θελησει ενα μεγαλο ή δυο μικρα..."

ηταν παντοτε μεγαλος μπελας....

γιατι,  ενω επρεπε να επακολουθησει ενημερωση της αδειας,  δεν το εκανε κανενας...

 

Αποτελεσμα  αυτου ειναι η σημερινη κατασταση με τις διαμερισματωσεις, οπου άλλα εχει η αδεια και αλλα τα συμβολαια...

 

Παντως, στη Θεσσαλονικη, με την εκδοση της αδειας, οι περισσοτεροι,  καναμε συστασεις και χρησεις και κανονισμους και απο ολα τα καλα...

υγ

φυσικα, ολα αυτα δεν θα γινονταν εάν εξ αρχης, με την θεσπιση της επισυναψης της αδειας στα συμβολαια,

ειχε θεσπισθει και η επισυναψη "επικυρωμενης" κατοψης......

 

Αλλά στο υπουργειο...το ξεχασαν... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.