Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε διοροφη οικοδομη που ειναι 2 ανεξαρτητες Ο.Ι,,<εκλεισε ο εξωστης>> του οροφου,που βρισκεται πανω απο τμημα κεραμοσκεπες της ισογειας Ο.Ι.(προεξειχε το περιγραμμα της σε σχεση με τον οροφο)

Θελω να δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση κ των 2 ΟΙ.

Εφοσν αλλαζουν τα τετραγωνικα της Ο.Ι. οροφου ,θα αλλαξει κ η συσταση κ αν ναι οι βεβαιωσεις θα αφορουν μονο τις ΟΙ,Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΩ Κ ΤΥΧΟΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ . στα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ?

Αν αλλαξει η συσταση ομως,μετα 40 χρονια που ληγει ο νομος τι γινεται?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

αφου θα μεταβιβασθει "ολη" η οικοδομη

καλο θα ηταν να ειναι ολα τακτοποιημενα, ωστε να γνωριζει ο αγοραστης οτι "δεν χρωσταει τπτ"

 

Το κλεισιμο του μπαλκονιου εγινε σε δικο του "τμημα"  αφου το μπαλκονι ανηκει στον οροφο.

Τακτοποιεις με συναινεση ως προς την μεταβολη της οψης.

Το ισογειο δεν ειπες "τι εχει"

ούτε για τα κοινοχρηστα ειπες οτι βρισκεις "κατι"

 

Και αφου ολοι οι ιδιοκτητες μεταβιβαζουν [υποθετω σε εναν αγοραστη]

μπορειτε να κανετε και οποιαδηποτε τροποποιηση της συστασης σας "πούν"......

 

Παντως,   δεν ειναι...αναγκαιο

 

μαλλον "αναγκαιο κακο"  θα το λεγαμε....

Link to comment
Share on other sites

 

Πέραν των λοιπών οκ

 

Τακτοποιεις με συναινεση ως προς την μεταβολη της οψης  (???).

 

- συμφωνουμε οτι χρειαζεται τακτοποιηση... [?]

- συναινεση παιρνει αφου προκειται για  "συναινετικη" πωληση...  υποθετω οτι συμφωνει και ο αλλος...[?]

-μεταβολη της οψης εχουμε   αφου στην "οψη" του μπαλκονιου υπαρχει  ο εξωτερικος τοιχος ιδιοκτησιας [?]

 

υγ

και επειδη το μπαλκονι ανηκει στο διαμερισμα, αν δεν ειχε συναινεση, θα μπορουσε να τακτοποιησει   μονος του.  [?]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αφου θα μεταβιβασθει "ολη" η οικοδομη

καλο θα ηταν να ειναι ολα τακτοποιημενα, ωστε να γνωριζει ο αγοραστης οτι "δεν χρωσταει τπτ"

 

Το κλεισιμο του μπαλκονιου εγινε σε δικο του "τμημα"  αφου το μπαλκονι ανηκει στον οροφο.

Τακτοποιεις με συναινεση ως προς την μεταβολη της οψης.

Το ισογειο δεν ειπες "τι εχει"

ούτε για τα κοινοχρηστα ειπες οτι βρισκεις "κατι"

 

Και αφου ολοι οι ιδιοκτητες μεταβιβαζουν [υποθετω σε εναν αγοραστη]

μπορειτε να κανετε και οποιαδηποτε τροποποιηση της συστασης σας "πούν"......

 

Παντως,   δεν ειναι...αναγκαιο

 

μαλλον "αναγκαιο κακο"  θα το λεγαμε....

1.η οικοδομη μεταβιβαζεται ανα οροφο -ΟΙ στα παιδια του καθε ιδιοκτητη

2στο ισογειο δεν κατασκευαστηκε ενα τμημα του,πανω απο το οποιο υπαρχει ο κλειστος αυθαιρετος εξωστης του οροφου-ΟΙ κ εχει αλλαγες στα ανοιγματα αρα κατ3

3.Στα κοινοχρηστα υπαρχει ενα μικρο πλυσταριο που ανηκει κ στις 2 Ο.Ι.,το οποιο δεν θελουν για οικονομικους λογους-ακομα μια δηλωση εξτρα τα κοινοχρηστα- να τακτοποιησουν,αν βεβαια μπορει να γινει η μεταβιβαση των ΟΙ

4.Αν τροποποιηθει η συσταση  (ειναι απαραιτητο?)κ γινει μεταβιβαση των ΟΙ,εγω θα δωσω βεβαΙωση για τις ΟΙ η κ για τα κοινοχρηστα,οποτε πρεπει να ρυθμισω κ αυτα

5.η ρυθμιση ισχυει για 40 ετη,,,αν αλλαξω τη συσταση σε 40 χρονια παλι ο κλειστος εξωστης θαναι αυθαιρετος ....τι θα επαναφερω τοτε την αρχικη συσταση? :shock:

 

υγ ο συμβολαογραφος μου μιλαει για αλλαγη συστασης...τι βεβαιωση θα δωσω σε αυτη τη περιπτωση?για τις ΟΙ η για ολο το ακινητο?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

1] ειναι μεταξυ τους ...αρα λυνονται "καποια" θεματα

2] ό,τι δεν κατασκευασθηκε, δεν αποτελει αυθαιρεσια

3] δξ τι  ειναι αυτο το "πλυσταριο".. και πού εχει γινει... αλλα αφου λες οτι προκειται για  αυθαιρετη κατασκευη σε κοινοχρηστο χωρο....μπορειτε να το αφησετε για "αργοτερα"

 

4]Μιληστε και με τον συμβ/φο..δυο ατομα εισαστε....δεν εχετε λογο να μην κανετε μια σωστη συσταση...

5] μετα 40  χρονια...ειναι δυο φορες το "μετα 20 ετη"....

 

Μεχρι τοτε θα εχει βγει ο νομος  ....24173 και θα τα λυσει "ολα"..... :smile: :-) :smile:

 

υγ

αν και η δικη μου γνωμη ειναι να συσταθει ενα

 

Υπουργειο Αυθαιρετων....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημερα 

1989

Εντος οικισμου με το ΠΔ του 81 (οικισμοι πριν το 1923).Οικοπεδο  86,94τμ ΣΔ=1,6=139,10τμ

Αντιγραφω απο τη συσταση <<ημιυπογειο θα αποτελειται απο 2 χωρους (2 γκαραζ) με συνολικη επιφανεια 69,52 τμ κ ποσοστο 340%0    .....το δυτικο τμημα 34.76τμ θα ανηκει ....κ ποσοστο συνιδιοκτησιας 170%0 ...δηλωνουν οτι οι 2 χωροι θα χρησιμοποιουνται αποκλειστικα κ υποχρεωτικα ως χωροι σταθμευσης κ δεν θα αλλαξουν το σκοπο......>>

1990 εκδιδεται ΟΑ με ισογειο,οροφο  απο 66,87κ το ημιυπογειο γκαραζ 66.87τμ κ δεν υπολογιστηκε στο ΣΔ το οποιο στα σχεδια φαινεται ενιαιο,ενω στη πραγματικοτητα χωριστηκε στα 2 κ μετατραπηκε σε 2 κατοικιες

Καθε οροφος αποτελει ξεχωριστη ΟΙ

απο το ΔΚ εχω   Επιτρεπομενη δομηση 139,10τμ

                          πραγματοποιουμενη      133,74τμ=2οροφοι χ 66,87τμ το γκαραζ δεν υπολογιζεται

 

1)για την κατηγ εχω..?

2)για το ποσοστο ΥΔ ?

 

υγ οπως γινεται η αναφορα στο πιο πανω συμβολαιο το καθε τμημα του γκαραζ ειναι αποκλειστικη χρηση η ξεχωριστη ΟΙ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όταν σε ΟΙ 3ου ορόφου, έχει γίνει έρκερ 0.50μ στο πλάγιο όριο της οικοδομής, χρειάζεται ο πελάτης να πάρει συναινεση? αν είναι στο ισόγειο ναι, γιατί πατάει στον κοινόχρηστο, αλλά στον 3ο?

Συμβολαιογράφος μου ζητάει συναίνεση και δεν προχωράει την μεταβίβαση..

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όταν σε ΟΙ 3ου ορόφου, έχει γίνει έρκερ 0.50μ στο πλάγιο όριο της οικοδομής, χρειάζεται ο πελάτης να πάρει συναινεση? αν είναι στο ισόγειο ναι, γιατί πατάει στον κοινόχρηστο, αλλά στον 3ο?

Συμβολαιογράφος μου ζητάει συναίνεση και δεν προχωράει την μεταβίβαση..

 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

Πράσινη γραμμή είναι του οικοπέδου και κίτρινη τα τμ του έρκερ

Το έχω υπολογίσει ΥΔ + ΥΚ + απόσταση Δ, χωρίς συναίνεση.

post-12690-0-85953600-1478256830_thumb.jpg

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Πράσινη γραμμή είναι του οικοπέδου και κίτρινη τα τμ του έρκερ

Το έχω υπολογίσει ΥΔ + ΥΚ + απόσταση Δ, χωρίς συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.