Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ιδιοκτήτης έχει το 50% εξ αδιαιρέτου στις εξής Ο.Ι. σε πολυκατοικία :

  • Αποθήκη Υπογείου (Υ1)
  • Ισόγειο κατάστημα Κ1 με πατάρι
  • Διαμέρισμα Γ-1 Γ' ορόφου.

Τώρα εγώ τακτοποιώ : 

 

1. Αυθαίρετη επέκταση της Υπόγειας Αποθήκης (Υ1) εντός λεβητοστασίου (αλλαγή που φαίνεται στα σχέδια της σύστασης άρα δεν χρειάζεται συναίνεση).

2. Αυθαίρετη επέκταση παταριού του Ισόγειου Καταστήματος (Κ1) σε όλο το περίγραμμα του καταστήματος από το μισό που ήταν.

3. Λοιπές υπερβάσεις στο ισόγειο κατάστημα (δημιουργία νέου w.c. , αλλαγή όψης, δημιουργία νέας πόρτας προς την είσοδο κ.τ.λ.)

4. Αλλαγή διαμερισμάτωσης Γ' ορόφου με διαχωρισμό ενιαίου διαμερίσματος σε δύο (Γ1) και (Γ2) (που φαίνεται στα σχέδια της σύστασης άρα πάλι δεν χρειάζεται συναίνεση).

 

Α' Ερώτηση. Πως κάνω την δήλωση μου ? 

 

Σκοπεύω να κάνω μία δήλωση ως εξής : 

1ο Φ.Κ. Μία λοιπή παράβαση με αναλυτικό μετατροπής αποθήκης σε λεβητοστάσιο. Μέσα εκεί να βάλω και τις λοιπές παραβάσεις του ισόγειου καταστήματος.

2ο Φ.Κ. Επέκταση παταριού με ΥΔΒΧ ανά τ.μ..

3ο Φ.Κ. Αλλαγή Διαμερισμάτωσης Γ' ορόφου.

 

Μπορώ να βάλω την διαμερισμάτωση και τις λοιπές παραβάσεις μαζί ?

 

Β' Ερώτηση. Και οι 3 Ο.Ι. ανήκουν σε δύο ιδιοκτήτες από 50% εξ αδιαιρέτου. Όμως ο ένας θα κάνει την αίτηση. Ο άλλος δεν θα αναφέρεται πουθενά. Ούτε θα δώσει συναίνεση. Υπάρχει πρόβλημα ? Θυμίζω τον νόμο :

Την αίτηση υποβάλλει:

....

δ) ο συνιδιοκτήτης:

....

ii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε οριζόντια ή κάθετη συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων αποκλειστικής χρήσης αυτών, χωρίς να απαιτείται η συναίνεση του ετέρου συνιδιοκτήτη.
Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

το 50%  δεν μπορει μονο του, διοτι δεν ειναι "51%

 

 

εχω αναρτησει μια αποφαση προ διμηνου

οτι πρεπει να παρει αδεια απο το δικαστηριο

 

να την ψαξουμε

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι γράφει όμως ο νόμος...Μην μπερδεύεσαι με τα κοινόχρηστα όπου εκεί θες το 51%. Στις Ο.Ι. που ανήκουν σε συνιδιοκτήτες, γίνεται δήλωση χωρίς συναίνεση. Βέβαια είναι παράλογο αλλά αφού μπορεί να γίνει...

 

1) Αίτηση λοιπόν θεωρώ ότι μπορεί να κάνει ο ένας. 

 

2) Αν χρειάζεται συναίνεση είναι ένα άλλο θέμα αλλά ο νόμος μου φαίνεται ξεκάθαρος. ΔΕΝ απαιτείται. Απορία έχω αν στους ιδιοκτήτες της δήλωσης θα πρέπει να αναφέρεται και ο άλλος ιδιοκτήτης. Λογικά όχι. Ούτε και στην τεχνική έκθεση (?).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

αυτο αφορουσε στην περιπτωση  της μη  συστασης ΟΙ

http://www.michanikos.gr/topic/46781-Αρνηση-του-50-προς-συναίνεση-Δικαιώματα-του-υπόλο/?p=857507

 

εσυ εχεις συσταση

πας με το 11/δ/ii

Link to comment
Share on other sites

nik

έχεις δίκαιο έτσι είναι (όπως τα λες)

προς επιβεβαίωση της ορθότητας.. του συλλογισμού σου

 

Εγκ 4  Παρ. 1δ: Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης για τις οποίες δεν απαιτείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών κατά την περίπτωση δ.ii και δ.iii της παρ.1 του άρθρου 11 του ν. 4178/13 εντάσσεται και η περίπτωση τμημάτων αποκλειστικής χρήσης επί χώρων στάθμευσης και χώρων πυλωτής pilotis, εφόσον κατά τη σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών έχουν αποδοθεί στους δικαιούχους ως αποκλειστική χρήση ή και λαμβάνουν ποσοστά επί του οικοπέδου.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περίπτωση 2όροφης πολυκατοικίας με καταστήματα στο ισόγειο προ 1975 με οριζόντιες. Η οικοδομή κατασκευάστηκε σε όλους τους ορόφους με πλήρη κάλυψη του οικοπέδου, οπότε και μεγαλώνουν σχεδόν όλες τις ιδιοκτησίες (υπέρβαση δόμησης κ κάλυψης) ενώ υπάρχει σε κάθε όροφο διαφορετική διαμερισμάτωση σε σχέση με την άδεια. Σημειώνεται ότι τα σχέδια της πρώτης άδειας με αυτά της δεύτερης και με την υφιστάμενη κατάσταση δεν συμφωνουν μεταξύ τους ενώ η υφιστάμενη κατάσταση εχει μικρότερες διαστάσεις από τα σχέδια. Η σημερινή κατάσταση συμφωνεί εν πολλοίς με τα σχέδια της σύστασης του 1992 μόνο που εκεί δεν φαίνονται τα πατάρια των καταστημάτων και κάποιες μεταγενέστερες διαμερισματώσεις των ορόφων. Η οικοδομή ανήκει σε 2 άτομα με τον Α να κατέχει τα 2 από τα 6 καταστήματα και τον 1ο όροφο (2 διαμερίσματα) και τον Β τα υπόλοιπα 4 καταστήματα και ο δεύτερος όροφος. το κλιμακοστάσιο έχει άλλο σχήμα στην κάτοψη από τα σχέδια της άδειας (1965) ενώ το τμήμα της σκάλας από το ισόγειο στον όροφο άλλαξε αμοιβαία θέση στην κάτοψη με το εφαπτόμενο κατάστημα.

 

Το πρόβλημά μου είναι σε σχέση με τις παλαιότητες και τους ιδιοκτήτες σε πόσους φακέλους να σπάσω την δήλωση. Σκέφτομαι δύο περιπτώσεις:

Α) να τακτοποιήσω με έναν φάκελο ανά ιδιοκτησία (10 φάκελοι) που αυξάνει αρκετά το πρόστιμο,

Β) 4 φακέλους, 2 για κάθε ιδιοκτητη, έναν για τα καταστήματα του και έναν για τα διαμερίσματα του.

Γ) με έναν φακελο ολα αλλα θα πρεπει να βάλω και τα κοινόχρηστα

 

Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο τις αυθαιρεσίες των οριζοντίων και όχι τα κοινόχρηστα? Όποια πρόταση είναι ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

- μια δηλωση για τα καταστηματα, καθε ενας ιδιοκτητης.

- μια δηλωση καθε ιδιοκτητης για τα διαμερισματα [προ 75, ως οικοδομη με προεχουσα χρηση κατοικια]

- μια κοινη για τα κοινοχρηστα

 

κανε τωρα και τα κοινοχρηστα, που εχεις δυο συνιδιοκτητες που τα βρισκουν μεταξυ τους...

 

Το πώς θα ρυθμισθουν αυτα τα θεματα με τον "νεο" νομο που ερχεται "οσονουπω"

μην σε απασχολει, διοτι  δεν ξερεις τι "περιπλοκές" μπορει να προκυψουν...ειδικα σε "μεγαλοιδιοκτητες"

 

αυτα σαν αρχη

θα βοηθησουν και οι συναδελφοι... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού έτσι γράφει όμως ο νόμος...Μην μπερδεύεσαι με τα κοινόχρηστα όπου εκεί θες το 51%. Στις Ο.Ι. που ανήκουν σε συνιδιοκτήτες, γίνεται δήλωση χωρίς συναίνεση. Βέβαια είναι παράλογο αλλά αφού μπορεί να γίνει...

 

1) Αίτηση λοιπόν θεωρώ ότι μπορεί να κάνει ο ένας. 

 

2) Αν χρειάζεται συναίνεση είναι ένα άλλο θέμα αλλά ο νόμος μου φαίνεται ξεκάθαρος. ΔΕΝ απαιτείται. Απορία έχω αν στους ιδιοκτήτες της δήλωσης θα πρέπει να αναφέρεται και ο άλλος ιδιοκτήτης. Λογικά όχι. Ούτε και στην τεχνική έκθεση (?).

Την αίτηση θα κάνει ο ένας.

Στη δήλωση σου να αναφέρεις μόνο τον 1 με 100% ΑΛΛΑ στην τεχνική έκθεση να βάλεις ότι το πραγματικό ποσοστό είναι 50%, η δήλωση γίνεται δυνάμει της τάδε παραγράφου, το 100% γράφεται λόγω αδυναμίας του συστήματος να δεχτεί δηλώσεις με ποσοστό <100%.

Εγώ σε κάτι τέτοια, τους βάζω στην ανάθεση και ότι η "δήλωση θα γίνει δυνάμει της τάδε παραγράφου", βάζω ένα * και κάτω βάζω και το λεκτικό.

 

Τώρα αν ο έτερος πάει στα δικαστήρια και κερδίσει την ανάκληση... καλώς να κάνει.

Εμείς όμως ακολουθούμε τον νόμο που είναι ξεκάθαρος.

Link to comment
Share on other sites

σταυρε,  σωστα....

και μετα θα παει ο  "αρνιομουν" στον δικηγορο του και θα του πει

-να κανεις αγωγη κατα του ταδε που εκανε τακτοποιηση στο διαμερισμα μας και επαθα ζημια

-μαλιστα...και ποση ζημια επαθες??

-πληρωσε 3000 και εγω θα πληρωσω το μισο..

-ωραια...κι αν δεν εκανε τακτοποιηση, πόσο θα πληρωνατε...

-θα ηταν αυθαιρετο και θα πληρωναμεεεεεε.....γυρω στις 15.000

-και πού ειναι η ζημια σου?

-δεν ξερω...εγω δεν ηθελα...θελω αγωγη

- μαλιστα...θελω 1500 προκαταβολη  για την συνταξη της αγωγης και την επιδοση και θα πληρωσεις τα εξοδα παραστασης  κατα την δικασιμη

 

 [ο ..."αρνιομουν", ειχε ηδη φθασει  στην εξωπορτα...τρεχοντας] :smile: :-)

χα

------------------------------------------------------

αλιευθεν...

"Δεν καθεται καμμία διπλα μου στο ΜΕΤΡΟ...Ισως φταιει που μενω Θεσσαλονίκη"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οριζόντια ιδιοκτησία με 50% στην σύζυγο πολύτεκνη και 50% ο νέος σύζυγος που αγόρασαν μαζί το διαμέρισμα αλλα αυτός δεν ειναι πολύτεκνος ( και χωρισμένοι).

Εξουσιοδοτεί την σύζυγο να αναλάβει το 100% της ρύθμισης  στον νομο.

Την εκπτωση πολύτεκνου θα την υπολογίσω στο 50% ? ή στο 100% επειδή της δίνει εξουσιοδότηση να το υποβάλει αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.