Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω το εξής θέμα:

 

Τακτοποίησα αυθαιρεσίες σε οριζόντια ιδιοκτησία και θα δώσω βεβαίωση για πώληση. Η ιδιοκτησία είναι ισόγειο διαμέρισμα εμβαδού 100 τ.μ. Σε αυτά τα 100 τ.μ. συμπεριλαμβάνεται και κοινόχρηστος χώρος κλιμακοστασίου που οδηγεί σε υπόγειο από κάτω και στον πρώτο όροφο απο επάνω. (τα νούμερα είναι τυχαία) Ερωτήσεις:

 

1. Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και ο σχετικός πίνακας χιλιοστών αναφέρει εμβαδόν 90 τ.μ. + κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο 10 τ.μ.. Η συνημμένη στην σύσταση ΟΙ κάτοψη αναφέρει εμβαδό 100 τ.μ., κάτι το οποίο είναι (σχεδόν) αληθές (θα εξηγήσω παρακάτω). Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι προκειμένου να μην χρειαστεί τροποποίηση σύστασης, μια διαδικασία χρονοβόρα, στην κάτοψή μου να αναφέρω εμβαδό ΟΙ 90 τ.μ.. Στην ουσία δηλαδή, ενώ έχω αποτυπώσει και τα κοινόχρηστα 10 τ.μ., να μην τα αναφέρω, προκειμένου να συμφωνούν με τον "τρόπο γραφής" της υφιστάμενης ΟΙ. Τί λέτε γι'αυτό?

 

2. Είπα ότι τα συνημμένα σχέδια της ΟΙ συμφωνούν σχεδόν με τα πραγματικά που μέτρησα εγώ. Το σχεδόν, αναφέρεται σε μια διαφορά της τάξης των 1.2 τ.μ. Δηλαδή στην ΟΙ αναφέρονται 90 + 10 τ.μ. ενώ στην πραγματικότητα είναι 91 + 10 τ.μ. Δεν υπάρχει προσθήκη κατ'επέκταση μετα την σύσταση της ΟΙ. Η διαφορά προκύπτει από αποκλίσεις στον υπολογισμό του εμβαδού. Με καλύπτει το περιθώριο απόκλισης της βεβαίωσης?

Link to comment
Share on other sites

ναπεις στον συμβ/φο να διαβασει

αυτο

http://enotariat.gr/?p=1402

 

και ειδικωτερα

αυτο

 

γ) Στις περιπτώσεις που στη σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας έχει συμπεριληφθεί στην επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας και η επιφάνεια αυθαίρετης κατασκευής, δεν απαιτείται τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Παράδειγμα: Έστω, στη με αριθμό 2000/1998 σύσταση του συμβολαιογράφου Α.Β. το Α1 διαμέρισμα έχει επιφάνεια 60 τ.μ.. Σήμερα, η βεβαίωση κανονικότητας του Ν. 4178/2013 σε συνδυασμό με την ολοκληρωμένη υπαγωγή, που εκδίδει ο μηχανικός Χ αναγράφει 56 τ.μ. με άδεια και 4 τ.μ. αυθαίρετο. Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται τροποποίηση σύστασης, η σύσταση παραμένει ως έχει.

 

εν τελει

ποτέ δεν απαιτειται τροποποιηση της συστασης αν μεταβιβαζεται ενα διαμερισμα  εμβαδου  κατα το συμβολαιο  90 τμ

με την διευκρινηση οτι

"γινεται μνεια οτι τακτοποιηθηκε κατα νομον  τμημα αβγδεα εμβαδου...τμ"

 

και επειδη περιλαμβανεται μεσα στο συμβολαιο σου, δεν απαιτειται ουτε "συναινεση"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευγε Δημητρη. Σχετικα με την αποκλιση στο εμβαδο και την αναφορα του κοινοχρηστου κλιμακοστασιου μπορεις να μου πεις κατι;

 

Για την αποκλιση του εμβαδου θεωρω καλυπτομαι απο το 2% της βεβαιωσης. Οποτε απεικονιζω το εμβαδο της συστασης;

 

Για το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο, σλεφτομαι να γραψω : Εμβαδο ΟΙ: Χ τμ. Εμβαδο κοινοχρηστου κλιμακοστασιου Ψ τμ. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

η "αποκλιση" ειναι νομοθετημενη...

 

Επομενως,  ειναι ενα θεμα για το οποιο εσυ θα αποφασισεις

εαν δικαιουσαι "ανευ ετερου"  να προχωρησεις μεσα στα ορια της αποκλισης και να το "κλεισεις" ετσι...

 

ή εάν αυτή η διαφορα , σε σχεση και με το "διπλανο" διαμερισμα  αποτελει ΔΔ
 

Link to comment
Share on other sites

Καπου στον κανονισμό αναφέρει
"Τροποποιηση διαταξεων του παροντος κανονισμου δυναται να επελθει δια πλειοψηφιας (ογδοηκοντα πεντε (85) ψηφων πλην των διαταξεων των αφορωσων τα ποσοστα συνιδιοκτησιας επι του οικοπεδου και των κοινοχρηστων δια την τροποποιηση των οποιων απαιτειται παμψηφια."
Στην προκειμενη περιπτωση ολοι εχουν κλεισει εναν φωταγωγο.
για τον 4178 απαιτειται το 51% η το 100%?η υπαγωγη αφορα μια ιδιοκτησια..αρθρο 11ι

Link to comment
Share on other sites

Για τον 4178 αρκούν τα 501 χιλιοστά συμπεριλαμβανομένων και αυτών του ιδιοκτήτη - πελάτη σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οριζόντια ιδιοκτησία για την οποία θα δώσω βεβαίωση και έχω αποτυπώσει συνορευει με με άλλη ΟΙ του ιδίου κτιρίου και χωρίζονται από μεσοτοιχία.

 

Αρχικά είχα αποτυπώσει μόνο ως εξωτερικό περίγραμμα και την δεύτερη ΟΙ, διαγραμμίζοντας την ολόκληρη και γράφοντας "Ιδιοκτησία Τάδε". Δηλαδή έχω αποτυπώσει ολόκληρο τον ισόγειο όροφο απλά το κομμάτι που μας αφορά είναι αποτυπωμένο με κάθε λεπτομέρεια ενώ το δεύτερο είναι ακριβές μόνο ως προς τις εξωτερικές διαστάσεις της τοιχοποιίας.

 

Ο συμβολαιογράφος πρότεινε να φαίνεται μόνο η ΟΙ η οποία μεταβιβάζεται. Τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.