Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα έχω μια ιδιάζουσα περίπτωση και θέλω την βοήθειά σας,

 

Έχω κατάστημα κατασκευασμένο το 1960 με αυθαίρετο πατάρι σε ισόγειο πολυκατοικίας, έχουν καταστραφεί τα σχέδια της άδειας και λόγω της παλαιότητας, για να μην κάνουμε ανασύσταση το δηλώνουμε όλο αυθαίρετο.

Συγκρίνοντας  τα σχέδια της σύστασης με την πραγματικότητα διαπιστώνω ότι έχω ταύτιση των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου, όταν κάνω εμβαδομέτρηση όμως διαπιστώνω ότι το κατάστημα είναι μεγαλύτερο κατά 10 τμ που είναι περίπου το 4% από την σύσταση. Τελικά διαπίστωσα ότι ο μηχανικός που έκανε την σύσταση δεν έχει προσμετρήσει τους μεσότοιχους που υπήρχαν αρχικά στο οικόπέδο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω την τροποποίηση  σύστασης? 

Link to comment
Share on other sites

αφου το τακτοποιεις ολο σαν αυθαιρετο

γραφεις ολα τα τμ.

γραφεις στη  εκθεση σου οτι εντος του περιγραμματός του το καταστημα ειναι 100 τμ

αλλα στη συσταση γραφει 90 τμ.,  χωρις να μετρησει τους μεσοτοιχους.

 

ερωτημα

το πιο πιθανον να  υπαρχει η ιδια -ή και αλλες -αυθαιρεσιες στην υπολοιπη οικοδομη,που θα τακτοποιηθουν σαν προ '75.

 

 

Οπότε, καποια στιγμη στο μελλον, κανετε απο κοινου την σχετικη τροποποιηση.

 

αυτα σαν πρωτη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο θεωρείς ότι η συμβολαιογράφος δεν θα ζητήσει τροποποίηση σύστασης για να γίνει αγοραπωλησία?

Link to comment
Share on other sites

η συμβολαιογραφος δεν εχει καμμια δουλεια να αρνηθει την συνταξη συμβολαιου

οταν μηχανικος βεβαιωνει, δυναμει  ρητης διαταξης στον 4178

 

οτι "υπαρχει  "αυτη" η αυθαρεσια και εχει τακτοποιηθει, ιδου και το 5νταφυλλον...

 

[οπως δεν αρνειται οταν εχεις κλεισει εναν ΗΧ και ενω εχεις συμβολαιο για  διαμερισμα 80 τμ. τακτοποιεις κατα νομον και τα 10 τμ. του ΗΧ

και μεταβιβαζεις  τα 80 με την μνεια οτι τακτοποιηθηκαν και  ...τοσα τμ του ΗΧ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , έχω το εξής  πρόβλημα και συγνώμη αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Έχουμε πολυκατοικία με   ισόγειο , Α΄ όροφο , Β΄όροφο , Γ΄όροφο

Ισόγειο: κατάστημα + κατοικία 1

Α΄ όροφο: κατοικία 2 + κατοικία 3

Β΄ όροφο: κατοικία 4 + κατοικία 5

Γ΄όροφο: κατοικία 6

Στην πολυκατοικία υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών εκτός της κατοικίας  6 του Γ΄ ορόφου λόγω του ότι απαγορεύονταν στην περιοχή γ΄όροφος  επομένως οι κατοικία θεωρείται αυθαίρετη .

Μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη η τακτοποίηση της και η ένταξη της στον πίνακα οριζόντιων ιδιοκτησιών της πολυκατοικίας .

Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα , κάνω την τακτοποίηση , αλλά για να γίνει τροποποίηση σύστασης η συμβολαιογράφος μου ζητάει από κάθε όροφο και κάθε διαμέρισμα  ξεχωριστή βεβαίωση για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών, τα οποία ανήκουν σε διαφορετικούς κατά διαμέρισμα ιδιοκτήτες και προφανέστατα αυτή δεν θέλουν να κάνουν.. τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τα οσα λες, υποθετω οτι, με την συσταση που λες οτι  εχει  ηδη γινει,

εχουν εξαντληθει ολα τα χιλιοστα του οικοπεδου.

 

Επομενως δεν υπαρχουν "αδιαθετα" ποσοστα.

 

Αρα, απο "καπου" πρεπει να παρεις μερικα χιλιοστα για να τα δοσεις στο αυθαιρετο.

 

και δεν μπορεις να μειωσεις απο τα δικα σου που εχεις σαν ιδιοκτητης  ενος άλλου διαμερισματος,

διοτι δεν ειναι μονον τα χιλιοστα που πρεπει να αλλαξουν, αλλα και να αναπροσαρμοσθει και ο πινακας δαπανων.

 

Σκεψου οτι εχεις -εστω- 4 διαμερισματα με 250 χιλιοστα το καθε ενα και καθε ενα συμμετεχει στις κοινοχρηστες δαπανες κατα 25%

Ο αυθαιρετος οροφος δεν συμμετεχει πουθενα  [επισημα]

Επομενως θα γινει τροποποιηση της συστασης, θα αφαιρεθουν χιλιοστα απο το αλλο διαμερισμα που -λογικα- εχει ο "ιδιοκτητης"

 

[οι υπολοιποι προφανως και βεβαιως δεν θα θελουν να μειωσουν τα χιλιοστα τους...]

αλλά στον πινακα δαπανων, αυτες θα επιμερισθουν οχι με βαση τα χιλιοστα, αλλά συνυπολογιζομενων και των τμ. του αυθαιρετου, ωστε να μειωθουν οι υποχρεωσεις των υπολοιπων..

 Αρα, προκειμενης συνταξης τροποποιησης της συστασης ΟΙ  της οικοδομης,

απαιτειται να ειναι ολα τακτοποιημενα.

 

και βεβαια, εχεις να δεις

- εάν υπαρχουν χιλιοστα για τον "αερα"  και σε ποιόν ανηκουν..

[με αρκετες επιφυλαξεις εάν δικαιουται να χρησιμοποιησει τον "αερα" για την τακτοποιηση-συσταση]

- και ποιός ειχε την αποκλειστικη χρηση του δωματος της νομιμης οικοδομης

 

[αλλως  για την τακτοποιηση  απαιτειται  συναινεση]

 

υγ

"ιδιοκτητης"  ποιός ειναι και με τι συμβολαιο??

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδοκτήτης έχει και τη κατοικία 1 αλλά του επέτρεψαν οι υπολοποί άτοιπα να οικοδομήσει αυθαιρετά γιατι είχε αδικηθεί στην μοιρασιά... αν με μία παρατήρηση στην κατοικία 1 συμπεριλάβουμε και την κατοικία 6 και να μην γίνει τροποποίηση ειναι σύννομο ?

Edited by vitrouvios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.