Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλημέρα. 

Έγραψα την ερώτησή μου σε άλλο θέμα χθες και με ενημέρωσε συνάδερφος ότι υπάρχει σχετικό θέμα. Για τον υπολογισμό Υ.Δ. & Υ.Κ. στη σχέση αυθαίρετα μέτρα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό ιδιοκτησίας),  η υπόγεια αποθήκη που έγινε ισόγεια κατοικία και αυθαίρετα έκλεισε την εσωτερική σκάλα και ανεξαρτητοποίηθηκε τι ποσοστό παίρνει? Έχω από το συμβόλαιο ποσοστό όλης της μεζονέτας!

Τελικά που καταλήγουμε βάζω το ποσοστό όλης της μεζονέτας?

Link to comment
Share on other sites

Κανω μια ακραια παραλαγη στο παραδειγμα του Ιασονα και παραθετω τη γνώμη μου :

 

οικοδομη χτιζει συνολικα 400 τμ. ...αποτελειται απο τεσσερα οροφοδιαμερισματα, καθε ενα 100 τμ. και εχει υπογεια αποθηκη 70 τμ.

το υπογειο δεν εχει προσμετρηθει στον σδ και, με βαση την  συσταση ειναι ανεξαρτητη ΟΙ και  εχει 200 χιλιοστα

 

 

Οσον αφορα την κατηγορια ειναι κατηγορια 5 γιατι συγκρινουμε σε σχεση με ο.α.Στην οικοδομικη αδεια δεν ειχε δομηση οποτε παει στη δυσμενεστερη

Οσον αφορα τα ποσοτα υπερβασης λεω:

Ποσα μετρα κυριων χωρων εχει σημερα το υπογειο? 70μ2

Ποσα μετρα του αντιστοιχουν συμφωνα με τα χιλιοστα του?  400χ200/1000=80μ2

Σε σχεση με τα 80μ2 που αντιστοιχουν σημερα στην ιδιοκτησια τι ποσοστο υπερβασης εχω? <50%

Μ αυτον τον τροπο υπαρχει μια λογικη  διαχωρισμου αναμεσα σ αυτους που εκαναν αυθαιρετα παραπανω απο ταχιλιοστα της ιδιοκτησιας τους και σ αυτους που εκαναν μεν αυθαιρετα αλλα κατα καποιον τροπο δεν υπερβαινουν και την επιτρεπομενη δομηση....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

εχω σε εκτοσ σχεδιου περιοχη εντοσ ζοε  σε οικοπεδο μη αρτιο και μη οικοδομησιμο με 2 συνιδιοκτητεσ με συμβολαιο προσυμφωνο μεταξυ τουσ με κτισματα του ενοσ ιδιοκτητη και του αλλου χωρισ οικοδομικη αδεια....

κανω τακτοποιηση στον ενα ιδιοκτητη χρειαζεται στο διαγραμμα καλυψησ να κανω ελεγχο επι του ποσοστου του να το αναφερω;;;;;;;;;;;;;;;;;;

επειδη ειναι εκτοσ σχεδιου χωρισ αδεια δεν εχω υπερβασεισ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις 'ΧΩΡΙς ΑΔΕΙΑ" κλειδωνουν τα ποσοστα υπερβασης και δεν ασχολεισαι.Το μονο ου μενει ενεργο και πρεπει να ελεγξεις ειναι αν υπερβαινεις το υψος που σου δινουν οι οροι δομησης για τα αρτια οικοπεδα στην περιοχη σου

Link to comment
Share on other sites

είναι 30 / (εμβαδό οικοπέδου * ΣΔ * χιλιοστά ΟΙ).

 

dsworks αυτό που λες είναι αυθαίρετα / επιτρεπόμενα * χιλιοστά. Και συμφωνώ μαζί σου. Αν όμως τα χιλιοστά είναι δυσανάλογα με τα τμ, τότε πρέπει να υπολογίσουμε 30 / (οικόπεδο * ΣΔ * ποσοστό δόμησης). Ποιο θα ήταν το ποσοστό δόμησης στην περίπτωση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Κανω μια ακραια παραλαγη στο παραδειγμα του Ιασονα και παραθετω τη γνώμη μου :

 

οικοδομη χτιζει συνολικα 400 τμ. ...αποτελειται απο τεσσερα οροφοδιαμερισματα, καθε ενα 100 τμ. και εχει υπογεια αποθηκη 70 τμ.

το υπογειο δεν εχει προσμετρηθει στον σδ και, με βαση την  συσταση ειναι ανεξαρτητη ΟΙ και  εχει 200 χιλιοστα

 

 

Οσον αφορα την κατηγορια ειναι κατηγορια 5 γιατι συγκρινουμε σε σχεση με ο.α.Στην οικοδομικη αδεια δεν ειχε δομηση οποτε παει στη δυσμενεστερη

Οσον αφορα τα ποσοτα υπερβασης λεω:

Ποσα μετρα κυριων χωρων εχει σημερα το υπογειο? 70μ2

Ποσα μετρα του αντιστοιχουν συμφωνα με τα χιλιοστα του?  400χ200/1000=80μ2

Σε σχεση με τα 80μ2 που αντιστοιχουν σημερα στην ιδιοκτησια τι ποσοστο υπερβασης εχω? <50%

Μ αυτον τον τροπο υπαρχει μια λογικη  διαχωρισμου αναμεσα σ αυτους που εκαναν αυθαιρετα παραπανω απο ταχιλιοστα της ιδιοκτησιας τους και σ αυτους που εκαναν μεν αυθαιρετα αλλα κατα καποιον τροπο δεν υπερβαινουν και την επιτρεπομενη δομηση....

τι υπερβαση εχεις δεν λες,να υποθεσουμε οτι εχεις 40τμ επεκταση στα 70?ΤΑ 70 ΝΟΜΙΜΑ

τοτε 

1.Αν η αποθηκη ηταν 80τμ στην ΟΙ(στο συμβολαιο) ειχες   ΥΔ=40/400Χ200/1000(ΠΟΣΟΣΤΟ)  δηλ  40/80

2.αν ειναι 70τμ οπως λες τοτε ΥΔ=40/70(ΕΜΒΑΔΟ ΟΙ  που αναφερεται στο τιτλο)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ τα 70μ2 εχουν γινει κατοικια.....τα 70μ2 ηταν υπογειο στη αδεια χωρις χωρους κυριας χρησης.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

ΜΗ ΒΑΖΕΙς ΑΧ   γιατι μπερδευει δες το πιο πανω κ την απαντηση που σου εδωσαν

Link to comment
Share on other sites

2.αν ειναι 70τμ οπως λες τοτε ΥΔ=40/70(ΕΜΒΑΔΟ ΟΙ  που αναφερεται στο τιτλο)

Τα 70μ2 που αναφερονται στον τιτλο ειναι ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ!Δεν μπορεις να κανεις αναγωγη σε μετρα που δεν ειναι κυριοι χωροι!Δεν λεει η εγκυκλιος κατι τετοιο...Μονο σε νομιμα μετρα κυριων χωρων που περιγραφονται στη συσταση αναφερεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.