Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αφου η οριζοντια σου δεν εχει καθολου δομηση πως την υπερβαινει 87,5%?

 

Εν δυνάμει δόμηση έχει. Αν έχτιζε τώρα θα είχε δικαίωμα να χτίσει 80τμ βάσει ποσοστού της.

Link to comment
Share on other sites

Τα 70μ2 που αναφερονται στον τιτλο ειναι ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΙ ΧΩΡΟΙ!Δεν μπορεις να κανεις αναγωγη σε μετρα που δεν ειναι κυριοι χωροιΠου το λεει?αυτο ισχυει για την κατηγορια!Δεν λεει η εγκυκλιος κατι τετοιο...Μονο σε νομιμα μετρα κυριων χωρων που περιγραφονται στη συσταση αναφερεται....????

αν λες <<για τον υπολογισμο του ποσοστου των ...συνυπολογιζινται  ολοι οι αυθ/τοι κλειστοι χωροι ΚΧπου προσαυξανουν τον σδ>>  αφορα την κατηγορια διοτι αν αφορουσε τις υπερβασεις τοτε στα τετραγωνιδια δεν θα βαζαμε αποθηκες-υπογεια 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα 8 της εγκυκλιου 4 στην παραγραφο γ  αναφερεται στη σχεση του ποσοστου  συνιδιοκτησιας  με τον συντελεστη δομησης.Δεν σκεφτηκαν οτι τα υπογεια δεν εχουν συντελεστη  προκειμενου να το εντοπισουν.

Link to comment
Share on other sites

 αυτο λεμε απο το πρωι οτι στις περιπτωσεις αυτες δεν τα συσχετιζουμε με το σδ,αλλα βαζουμε την επιφανεια σκετη οπως οριζεται στη συσταση,τουλαχιστον η απαντηση που παρεθεσες απο δοκκ ,εγω την εκλαμβανω ετσι

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Στο παραδειγμα μου τα 70μ2 στην αδεια μου ηταν υπογειο που δεν μετρουσε στη δομηση και γω αυθαιρετως το εκανα κατοικια.

 

Αν ειχα 70μ2 κυριους χωρους στην αδεια δεν θα χα κανα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα είναι στο τι θεωρείται ποσοστό δόμησης. Αν ξεκαθαρίσουμε αυτό, ξεκαθαρίζουν όλα. Στην εγκύκλιο 4 λέει ότι αν στη σύσταση αναφέρονται τα καθαρά τμ της ο.ι. τότε το ποσοστό δόμησης υπολογίζεται ως καθαρά ο.ι. / συνολικά καθαρά όλων των ο.ι.

Σωστά? Έτσι όμως αποκτούν ποσοστό δόμησης και ο.ι. που δεν μέτρησαν στον ΣΔ. Πάνω σε αυτό δεν διεκρινίζει κάτι. Επομένως είτε δεν σκέφτηκαν αυτές τις περιπτώσεις είτε εννοούν ότι και αυτές τις περιπτώσεις τις υπολογίζουμε με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή καθαρά ο.ι. / συνολικά καθαρά όλων των ο.ι., άσχετα αν μέτρησαν στον ΣΔ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Έγραψα την ερώτησή μου σε άλλο θέμα χθες και με ενημέρωσε συνάδερφος ότι υπάρχει σχετικό θέμα. Για τον υπολογισμό Υ.Δ. & Υ.Κ. στη σχέση αυθαίρετα μέτρα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό ιδιοκτησίας),  η υπόγεια αποθήκη που έγινε ισόγεια κατοικία και αυθαίρετα έκλεισε την εσωτερική σκάλα και ανεξαρτητοποίηθηκε τι ποσοστό παίρνει? Έχω από το συμβόλαιο ποσοστό όλης της μεζονέτας!

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι κι αν εννοουν σαν ποσοστο συνιδιοκτησιας δεν το υπολογιζεις για χωρους που δεν μετρησαν στον συντελεστη της αδειας.Αν δειτε και το παραδειγμα που πηγα στι ΔΟΚΚ δεν ειχα πουθενα τετοια παραδοχη στην οποια συμφωνησαν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.