Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ένας είχε βγάλει ΟΑ για 50τμ και έχτισει και άλλα 30 αυθαίρετα, δηλαδή σύνολο 80. Μετά έκανε σύσταση ο.ι. στην οποία προφανώς αναγράφηκαν τα 80. Έρχεται τώρα να δηλώσει. Θα υπολογίσεις όπως λες αυθαίρετα / τμ ο.ι. δηλαδή 30/80=37,5%<40%?

 

είναι 30 / (εμβαδό οικοπέδου * ΣΔ * χιλιοστά ΟΙ).

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση:

 

Σε μία μεζονέτα με υπο, ισο, ορο με ένα ενιαίο ποσοστό (το υπο δεν έχει δικό του ποσοστό),

μπορώ το υπο που έγινε ΚΧ να το έχω σαν ξεχωριστή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ από την ανωδομή?

Πχ το υπο να βγαίνει ΚΑΤ4 και η ανωδομή ΚΑΤ5?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η ιδιοκτησία είναι μία κι αυτή θ' αποκτήσει μια ενιαία κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Έγραψα την ερώτησή μου σε άλλο θέμα χθες και με ενημέρωσε συνάδερφος ότι υπάρχει σχετικό θέμα. Για τον υπολογισμό Υ.Δ. & Υ.Κ. στη σχέση αυθαίρετα μέτρα/(επιτρεπόμενα x ποσοστό ιδιοκτησίας),  η υπόγεια αποθήκη που έγινε ισόγεια κατοικία και αυθαίρετα έκλεισε την εσωτερική σκάλα και ανεξαρτητοποίηθηκε τι ποσοστό παίρνει? Έχω από το συμβόλαιο ποσοστό όλης της μεζονέτας!

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση:

 

Σε μία μεζονέτα με υπόγειο, ισόγειο, όροφο με ένα ενιαίο ποσοστό (το υπόγειο δεν έχει δικό του ποσοστό),

μπορώ το υπόγειο που έγινε ΚΧ να το έχω σαν ξεχωριστή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ από την ανωδομή?

Πχ το υπόγειο να βγαίνει ΚΑΤ4 και η ανωδομή ΚΑΤ5?

Η κατηγορία θα προκύψει κατά τα σχετικά του άρθρου 9 συγκρίνοντας το σύνολο των αυθαιρέτων επιφανειών και χώρων με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Τις υπερβάσεις κάλυψης και ύψους πώς τις παίρνουμε στις οριζόντιες ιδιοκτησίες?

έχει συζητηθεί εκτενώς ότι υπάρχει κενό από την αρχή του νόμου για το πως θα αντιμετωπιστούν αυτές οι περιπτώσεις. Επιμερισμός κάλυψης και ύψους δεν μπορεί να υπάρξει. Προσωπική άποψη εκφράζοντας θα συνιστούσα "πάγωμα" τέτοιων υποθέσεων μέχρι την καταληκτική προθεσμία του νόμου μήπως και με νομοθετική ρύθμιση κάποια στιγμή αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Τις υπερβάσεις κάλυψης και ύψους πώς τις παίρνουμε στις οριζόντιες ιδιοκτησίες?

Στο συνολο της αδειας απο χθεσινη ενημερωση....

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχει ΟΑ. Αν ναι τότε: Κατηγορία 4 - Συντελεστής ΥΔ 20%

 

 
 

 

Oύτε καν με απασχολεί αυτό στο συγκεκριμένο παράδειγμα....

 

 

 

επειδη εχουμε μπερδευτει... θετω το εξης θεμα,

οικοδομη χτιζει συνολικα 400 τμ. ...αποτελειται απο τεσσερα οροφοδιαμερισματα, καθε ενα 100 τμ. και εχει υπογεια αποθηκη 70 τμ.

το υπογειο δεν εχει προσμετρηθει στον σδ και, με βαση την  συσταση ειναι ανεξαρτητη ΟΙ και  εχει 10 χιλιοστα

το διαμερισμα του ισογειου εχει 240 χιλιοστα

καθε ενα απο τα υπολοιπα εχει απο 250 χιλιοστα.

το  υπογειο αλλαξε χρηση και εγινε κατοικια.

Πως θα υπολογισθει το προστιμο?

 

 

 

Kαι το συνολικό κόστος της πλήρους νομιμοποίησης είναι τόσο όσο κοστίζει ένα διαμέρισμα 70 τ.μ. στην ίδια περιοχή (πρόστιμο, αμοιβές, αγορά συντελεστή δόμησης)!!!!!!!

 

 

 

Προφανώς το υπόγειο πριν ΔΕΝ μέτρησε στο ΣΔ, οπότε δεν είναι αλλαγή χρήσης.

 

εχω την εντυπωση οτι λες 2 διαφορετικα πραγματα στα πιο πανω posts

στο  συγκεκριμενο οι αναλογιες ειναι σωστες

Αρα καταληγουμε στο αν δεν συμφωνουν τα ποσοστα βαζουμε αυθαιρετα/εμβαδο που αναφερεται στη συσταση?

πχ 30 αυθ σε επεκταση ΟΙ εμβαδου 50τμ (ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΛΟΓΑ)τοτε ΥΔ=30/50??

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.