Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

πας με το  11/α..

δλδ ο εργολαβος  δικαιουται να καταθεσει  αίτηση  για τα υπεσχημενα προς αυτον...

 

εχεις διαφορα προβληματα.... ιδιαιτερα κληρονομικα...

 

α] ο εργολαβος πεθανε... αρα θα υπεισελθουν οι κληρονομοι  του... [οχι μονον η γυναικα του]...

β] πρεπεινα αγοραστουν  απο τους κληρονομους τα χιλιοστα  που αντιστοιχουν στη  ιδιοκτησια αυτη

[θα τα παρουν από τον "κουβα"]

Συγχρονως θα συσταθει και ΟΙ

 

αρα...οι κληρονομοι του εργολαβου νομιμοποιουνται να σου δωσουν εντολη για τακτοποιηση..

 

προφανως αν δεν υπαρχουν αυθαιρεσιες θα δωσεις την...σχετικη  βεβαιωση

 

...εχεις  δρομο...

 

καλη συνεχεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το δρομο τον τραβανε ηδη εδω και καιρο οι συμβαλλομενες μεριες.

Εμενα μου ζητηθηκε απλως να ελεγξω για τυχουσες αυθαιρεσιες για να τους πω αν ειναι να προχωρησουν η οχι.

Και περιμενουν το ΟΚ μου οτι μπορω να χοπρηγησω τη σχετικη βεβαιωση.

 

Θα λαβω στα χερια μου τα σχετικα εγγραφα απο τους τωρινους ιδιοκτητες να δω τι παιζεται και θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχομαι.

 

Η εργολαβος εταιρεια μεταβιβασε με ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΟ στη συζυγο του ενος το διαμερισμα αυτο.

Υπαρχει πληρης περιγραφη του διαμερισματος με καθαρα, μεικτα τετραγωνικα, χιλιοστα κλπ. Χωρις κανενα παρακολουθημα.

Αλλα με προσυμφωνο, Δηλαδη αυτοι που ειχαν στην κατοχη τους το διαμερισμα με προσυμφωνο, το ξαναπουλησαν επισης με προσυμφωνο, το οποιο διδει πληρεξουσιοτητα στην αγοραστρια να κανει οριστικο οποτε αυτη θελει.

 

Εγω καλουμαι να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας για αυτο το διαμερισμα, το οποιο συμφωνα με τα πολεοδομικα σχεδια δεν παρουσιαζει αυθαιρεσιες.

Ισα ισα σε καποια σημεια ειναι και μικροτερο, οριακα στο 2% αλλα και μεγαλυτερες αποκλισεις να υπαρχουν εις βαρος της ιδιοκτησιας μου, δε με απασχολει γιατι το λεκτικο της βεβαιωσης αναφερει πως δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες καθ υπερβαση δομησης, καλυψης η υψους.

 

Οποτε ειμαι οκ να χορηγησω βεβαιωση, right?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια...θα δωσεις

 

εχεις ενα προβλημα με το "ποιος" θα σου δωσει εντολη

 

Στον 4178 προβλεψαν  μονον το εργολαβο..

 

.[ξεχασαν τον εκ προσυμφωνου αγοραστη...αλλα και στον 4014 ειχαν ξεχασει τον εργολαβο...

αρα να υποθεσουμε οτι στον 5178 θα θυμηθουν τον εκ προσυμφωνου αγοραστη] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Θα δωσει την εντολη ο εκ προσυμφωνου αγοραστης ..αφου εχει δικαιωμα αυτοσυμβασης

 

δυναμει της πληρεξουσιοτητας που υπαρχει στο προσυμφωνο...να υπογραφει και

 

"καθε ειδους εγγραφο και αιτηση και δηλωση

προκειμενου να συνταχθει το οριστικο συμβολαιο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε υπόγειο πολυκατοικίας του 1992 υπάρχει χώρος που : στην κάτοψη της σύστασης φαίνεται σαν Αποθήκη - Οριζόντια ιδιοκτησία ενώ στην κάτοψη της οικοδομικής άδειας είναι κενός - κοινόχρηστος χώρος υπογείου. 

 

1) Γίνεται τακτοποίηση του χώρου αυτού σε αποθήκη χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών δεδομένου ότι στην σύσταση της πολυκατοικίας ο χώρος αυτός είναι οριζόντια ιδιοκτησία και έχει μεταβιβασθεί νομίμως στον ιδιοκτήτη της αποθήκης ?

 

2) Η τακτοποίηση θα γίνει με αναλυτικό ως αλλαγή από β.χ. (χώρος υπογείου...χωρίς κάποια χρήση) σε χώρο β.χ. (αποθήκη υπογείου) ή με ΥΔΒΧ ? 

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει οριστικο συμβολαιο

τακτοποιει μονος  του χωρις συναινεση

 

υγ

 

εχεις  εναν υπογειο χωρο που δεν μετρησε στον σδ..και  .απο την κατασκευή του ειναι βοηθητικος

εκτος απο  αποθηκη...σε τπτ άλλο δεν  μπορει να χρησιμοποιηθει...

 

Αν θεωρεις οτι η μη αναγραφη στην αδεια της λεξης "αποθηκη"  ειναι κατι που επρεπε να εχει γραφει  τοτε...στην αδεια

εχεις εναν βοηθητικο που παραμενει βοηθητικος...

Το πιθανωτερο  να ειναι οτι το 1992  δεν απαιτουνταν να γραφει η λεξη "αποθηκη"  σαν αυτονοητο...

Δεν βλεπω τι "αυθαιρεσια" μπορει να εχεις

 

θα μας πουν  την γνωμη τους οι φιλοι μας...

 

**********************

Link to comment
Share on other sites

Κενός χώρος σε υπόγειο πολυκατοικίας δεν σημαίνει ότι έχει χρήση αποθήκης. Μπορεί να είναι διάδρομος, χώρος ελιγμών πάρκινγκ κ.τ.λ. 

 

Πάντως το 1ο που με ενδιαφέρει κυρίως ότι δεν θέλει συναίνεση δηλαδή και εγώ έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Exω διαμερισμα με 3 συνιδιοκτητες.Στο διαμερισμα υπαρχουν αυθαιρεσιες, μπορει ενας εκ των 3 συνιδιοκτητων να κανει τακτοποιηση χωρις να συναινεσουν οι αλλοι 2??Απο το help desk μου ειπαν οχι , γιατι συμφωνα με το αρθρο 11παρ.δ.2 οταν λεει τη λεξη συνιδιοκτητης εννοει τον συνιδιοκτητη της πολυκατοικιας.!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 ο.ι. οι οποίες ανά δύο ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη στο ίδιο κτίριο. Έχω κάνει από 4014 τέσσερις διαφορετικές δηλώσεις και πέρασαν στον 4178. Πρέπει να πληρώσω και 4 διαφορετικά τσμεδε ή λέω γω τώρα να κάνω ένα έργο ανά ιδιοκτήτη που να περιλαμβάνει δύο δηλώσεις ώστε να πληρώσω 2 τσμεδε μπας και μειώσω τη χασούρα;

Link to comment
Share on other sites

Exω διαμερισμα με 3 συνιδιοκτητες.Στο διαμερισμα υπαρχουν αυθαιρεσιες, μπορει ενας εκ των 3 συνιδιοκτητων να κανει τακτοποιηση χωρις να συναινεσουν οι αλλοι 2??Απο το help desk μου ειπαν οχι , γιατι συμφωνα με το αρθρο 11παρ.δ.2 οταν λεει τη λεξη συνιδιοκτητης εννοει τον συνιδιοκτητη της πολυκατοικιας.!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

αν εχει γινει συσταση ΟΙ

μπορει καθε ενας μονος του,

αναφεροντας ποσοστα και λοιπα στοιχεια των δικων "του" συνιδιοκτητων..

 

τό....χελπ ντεσκ....να ξαναδιαβασει  το 11/ii...

 

ουτε δυσκολο ουτε περιπλοκο ειναι....

λεει απλα

 

",....εχουν εκτελεστει ή εγκατασταθει  ΣΕ οριζοντια ή καθετη ΣΥΝιδιοκτησια ...χωρις να απαιτειται η συναινεση  του ΕΤΕΡΟΥ συνιδιοκτητη"

 

[για τη όοοολη οικοδομη   και  τους  συνιδιοκτήτες   μιλαει το11/i και 11/iii]

 

υγ

και δηλ.  κατα την γνωμη τους

θα μπορει ο ενας να τακτοποιησει για λογαριασμο ολων

αν εχει  ενα κτιριο   200 τμ. και εχει εξαντλησει τον σδ και εχει γινει συσταση ΟΙ...

ως εκπροσωπος των συνιδιοκτητων της ΟΙ...

 

ενω αν ειναι σε διαμερισμα οικοδομης με εμβαδο 100 τμ. και εχει γινει συσταση ΟΙ

θα πρεπει να παρει την συναινεση όοολης της οικοδομης για αυθαιρεσιες εντος της διηρημενης ιδιοκτησιας... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.