Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μιλωντας μονον για την περιπτωση  της τακτοποίησης,  μετα απο  την υπογραφη   συμβολαιογραφικού προσυμφωνου

που θα εχει συνταχθει μετα απο συμφωνια  του 100%....

 

και βεβαια, ειναι  προαπαιτουμενο για τον μηχανικο η υπογραφη του προσυμφωνου...και να το εχει στα χερια του.

 

[ο νομος λεει πότε θα το "υποβαλλει"....δεν λεει να  μην το εχει παρει απο πριν....θεωρωντας αυτονόητο οτι

 

χωρις αυτο

- δεν ξετετε τους συνιδιοκτητες,

- δεν ξερετε τα ποσοστα τους στον αγρο...

- δεν εχετε στοιχεια τους [ΑΦΜ, ΑΔΤ, διευθυνση κατοκιας, ΔΟΥ...]

- δεν ξερετε τι συμφωνιες τους

- και ειδικα   δεν ξετετε ποιο ειναι  "αυτο" που θα περιελθει  ειτε σε καθε εναν απο τους συνιδιοκτήτες

ειτε στον ενα που ζητησε την υπαγωγη για τα δικα "του'..μετα την συμφωνη γνώμη των υπολοιπων...

 

Το προσυμφωνο ειναι εγγραφο το οποίο  κατοχυρωνει και εξασφαλιζει με "ρητρες"  τις συμφωνιες...

 

επομενως, δεν μπορειτε να δεχθειτε -αντε ξανα τα ιδια- .....ΥΔ του ιδιοκτητη οτι α"   συμφωνησουν οι ..."αλλοι"

ή  οτι "συμφωνουν " οι αλλοι

ή οτι "θα"   υπογραψουν το προσυμφωνο οι αλλοι και   οτι.... "συμφωνησαμε εγω να παρω..."

και να εδω  ειναι οι "κοινοχρηστοι διαδρομοι"  και οι χρησεις  ...και οι διελευσεις...

 

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε συμβολαιο του 82 καποιος ο οποιος ειχε αποκλειστικη κυριοτητα νομη κ κατοχη 10% εξ αδιαιρετου(απο 3000τμ) αγροτεμαχιου και αυτο το τμημα  περιγραφεται και καθοριζεται στο συμβολαιο , δωρησε στον νυν ιδιοκτητη το τμημα αυτο.Ο νυν ιδιοκτητης εχτισε 65τμ με αδεια(1984) ισογειο οικοδομη.Ζητειται η βεβαιωση για μεταβιβαση κ ισως τακτοποιηση υπερβασεων /παραβασεων  .Περιμενουμε καποια εξελιξη   η προχωραμε (κ πως )??

Link to comment
Share on other sites

κοκαραντι,

 

εσυ μπορεις να κερασεις  ...ανετα

 

εχεις νομιμη καθετη,.....το 1982

 

τι αλλο να θελησεις...???

 

πας....μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εξής απορία:
Σε εξ αδιαιρέτου με 2 αδέρφια,έχουν χτίσει από ένα σπίτι ο καθένας με τις αυθαιρεσίες τους κλασικά.Υπάρχει συναίνεση 100% αλλά για διάφορους λόγους (δεν έχουν ας πούμε τώρα extra γκαφρά για συμβολαιογράφους κ.λ.π)δεν επιθυμούν τώρα να κάνουν προσύμφωνα,2 ξεχωριστές δηλώσεις στον 4178 και κάθετες μετά την τακτοποίηση,αλλά πολύ απλά αρχικά να το τακτοποιήσουν όλο το εξ αιαιρέτου με μία δήλωση.Μετά από 2 π.χ χρόνια,εάν τότε αποφασίσουν οτι έχουν τα χρήματα για τα συμβολαιογραφικά κ.λ.π,θα μπορούν ΤΟΤΕ να κάνουν σύσταση καθέτου?Η λογική μου λέει ναι,αλλά δεν είμαι και 100% βέβαιος...

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

θα κανουν το προσυμφωνο...με ολες τις σχετικες συμφωνιες...για "μελλοντικη" συσταση...

ο νομος δεν λεει να κανεις την συσταση "αμεσα" μπορεις και τωρα με την εξο΄φληση του 30%

ή μετα την εξοφληση των δοσεων..

 

Καντους ενα ωραιο-ωραιο τοπογραφικο...με χρησεις, διελευσεις  κλπ καλουδια..

πατε στον συβ/φο για το προσυμφωνο....να σας πει  και τα εξοδα

 

και προχωρειστε...

 

 

ελπίζω οτι οταν λες extra  γκαφρα...να μην ειναι...υβρις... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

γκαφρα      =    πατε στον συβ/φο για το προσυμφωνο....να σας πει  και τα εξοδα

 

Xαχαχαχαχαχαχαχα...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Greenick

 

πως το έχτισαν το σπίτι ο καθένας σε κοινό εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο?

Με κάθε άδεια θα ήταν συνιδιοκτήτες και στα 2 σπίτια.

Έχω τη γνώμη πως αν θελήσουν να τα δηλώσουν και τα 2 μαζί από 50% όλων των αυθαιρεσιών και στα 2 σπίτια. Θα έχουν δηλαδή το 50% και στα νόμιμα σπίτια και στις αυθαιρεσίες των 2 σπιτιών. 

Αυτό νομίζω πως γίνεται. Θα μας το πει ο Δημήτρης.

 

ΥΓ ήδη μας απάντησε

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία όλοι έχουν κτίσει παρανόμως. Ας γίνω όμως πιο σαφής...

 

1) Οι ιδιοκτήτες του μεγάλου τμήματος του οικοπέδου (2000 τ.μ.) έχτισαν πρώτοι με υπέρβαση των τετραγωνικών που τους αντιστοιχούσαν με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η έκδοση οικοδομικής άδειας για κτήριο στα άλλα δυο τμήματα.

2) Στην έκταση των 1000 τ.μ. υπάρχει ακόμη μία αυθαίρετη κατοικία (για την οποία δε γνωρίζω άλλα στοιχεία).

3) Ο πελάτης μου, ιδιοκτήτης της άλλης έκτασης 1000 τ.μ., (χωρίς να ξέρει ότι δεν μπορεί να εκδώσει άδεια) ξεκίνησε τη διαδικασία το 1992 αλλά η άδεια ανακλήθηκε, λόγω της παραπάνω παρανομίας. Παρόλα αυτά συνέχισε στην κατασκευή της κατοικίας, ακολουθώντας όμως τα δεδομένα της άδειας. Αυτή τη στιγμή είναι η μοναδική παράνομη κατασκευή, μαζί με μία μικρή αποθήκη, που υπάρχει στην έκταση του πελάτη μου.

 

Εγώ κλήθηκα να "τακτοποιήσω" την παραπάνω κατοικία, μαζί με την αποθήκη. Μελέτησα το συμβόλαιο και το τοπογραφικό διάγραμμα που το συνοδεύει, τα οποία δηλώνουν ρητά την ύπαρξη όρων δόμησης για κάθε μία από τις ιδιοκτησίες. Και η ερώτησή μου είναι: Μήπως κακώς ανακλήθηκε αρχικά η άδεια του πελάτη μου και αν είναι δυνατόν να επανεκδοθεί μέσα από το ν. 4178. Από την άλλη αν κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν τι πρέπει να κάνω;

εχεις γηπεδο 4000 τμ.

εχτιζε 200 τμ

εγινε συσταση καθετης σε τμηματα 2000 τμ. 1000 τμ. και 1000 τμ

με  ποσοστο 50% , 25% και 25% αντιστοιχα..

Πηγε ο 50% να παρει ΟΑ εδειξε ολες τις καθετες, εβγαλε ΟΑ για τα δικα του τμ.  και-μετα-  εκανε υπερβασεις....

Τακτοποιει τα αυθαιρετα  και τελειωνει

 

Ομοιως το αλλο 1000αρι τακτοποιει τα δικα του...μεχρι τα 50 τμ. με εκδοση αδειας και τυχον  υπολοιπα με 4178

 

Το ιδιο και ο 4ος...του οποιου κακως ανεκληθη η αδεια...λογω των υπερβασεων του 2000....

Σωστα προανεφερε ο σουανης

 

τι λογο εχαν να ανακαλεσουν την ΟΑ του δικου σου...αφου ηταν για το νομιμο δικαιωμα του στο 25%...

οπως το ειχε   αποτυπωσει ο πρωτος που πρωτοεχτισε...[εκτος αν εκανε  κατι..."αλλο"....]

 

Νομιμοποιει μεχρι τα 50 τμ. και τακτοποιει τα υπολοιπα.

Εχεις καθετη

Οι αυθαιρεσιες του ενος δεν επηρεαζουν τους αλλους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Greenick

 

πως το έχτισαν το σπίτι ο καθένας σε κοινό εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο?

Με κάθε άδεια θα ήταν συνιδιοκτήτες και στα 2 σπίτια.

Έχω τη γνώμη πως αν θελήσουν να τα δηλώσουν και τα 2 μαζί από 50% όλων των αυθαιρεσιών και στα 2 σπίτια. Θα έχουν δηλαδή το 50% και στα νόμιμα σπίτια και στις αυθαιρεσίες των 2 σπιτιών. 

Αυτό νομίζω πως γίνεται. Θα μας το πει ο Δημήτρης.

 

ΥΓ ήδη μας απάντησε

 

Το ωραίο είναι οτι η άδεια δεν βγήκε στο όνομα των 2 γυναικών (αδερφές) αλλά στο όνομα των 2 συζύγων τους(γαμπροί),ενώ επίσης τα κτίρια αναφέρονται στα Ε9 των γαμπρών.Δεν είμαι ακόμα βέβαιος τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση (η δήλωση γίνεται από τις 2 αδερφές,από τους 2 γαμπρούς, ή από τις 2 αδερφές + τους 2 γαμπρούς??? ),δε μου έχει ξανατύχει,ψάχνομαι προς το παρόν και με αυτό...

 

dimitris GM,αν κατάλαβα καλά με προτρέπεις να γίνει οπωσδήποτε το προσύμφωνο από τώρα,οπότε καθένας από τους ιδιοκτήτες να δηλώσει μόνο τα δικά του και να μη γίνει μόνο 1 δήλωση από όλους τώρα και στο μέλλον βλέπουμε για κάθετη όπως θέλουν οι πελάτες μου.Γιατί όμως?Αν δλδ δε θέλουν κάθετη τώρα,τακτοποιήσουν το αγροτεμάχιο όμορφα και ωραία τι τους εμποδίζει από το κάνουν κάθετη το 2020 (π.χ) ακόμα και αν έχει λήξει ο 4178?Η παρ 1 του αρθ5 δε θα πάψει να ισχύει (νομίζω) οπότε ποιό το πρόβλημα να κάνουν κάθετη τότε, σε ένα εξ αδιαιρέτου με κτίσματα τακτοποιημένα από τον 4178 που είχε γίνει μια κοινή δήλωση με συναίνεση?

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

εχεις γηπεδο 4000 τμ.

εχτιζε 200 τμ

εγινε συσταση καθετης σε τμηματα 2000 τμ. 1000 τμ. και 1000 τμ

με  ποσοστο 50% , 25% και 25% αντιστοιχα..

Πηγε ο 50% να παρει ΟΑ εδειξε ολες τις καθετες, εβγαλε ΟΑ για τα δικα του τμ.  και-μετα-  εκανε υπερβασεις....

Τακτοποιει τα αυθαιρετα  και τελειωνει

 

Ομοιως το αλλο 1000αρι τακτοποιει τα δικα του...μεχρι τα 50 τμ. με εκδοση αδειας και τυχον  υπολοιπα με 4178

 

Το ιδιο και ο 4ος...του οποιου κακως ανεκληθη η αδεια...λογω των υπερβασεων του 2000....

Σωστα προανεφερε ο σουανης

 

τι λογο εχαν να ανακαλεσουν την ΟΑ του δικου σου...αφου ηταν για το νομιμο δικαιωμα του στο 25%...

οπως το ειχε   αποτυπωσει ο πρωτος που πρωτοεχτισε...[εκτος αν εκανε  κατι..."αλλο"....]

 

Νομιμοποιει μεχρι τα 50 τμ. και τακτοποιει τα υπολοιπα.

Εχεις καθετη

Οι αυθαιρεσιες του ενος δεν επηρεαζουν τους αλλους.

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με καλύπτεις πλήρως. 

Εφόσον η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας αναγράφεται στα συμβόλαια ισχύει. Άρα ότι κάνει ο καθένας στην έκτασή του είναι δική του υπόθεση...

Απλά συνεχίζει να με προβληματίζει ο λόγος για τον οποίον ανακλήθηκε η άδεια. Το περίεργο είναι ότι υπάρχει και δικαστική απόφαση, έπειτα από καταγγελία που έγινε, η οποία όμως ήταν αθωωτική υπέρ του πελάτη μου.

Θα το ψάξω πολύ καλά για να είμαι σίγουρος για τη συνέχεια της διαδικασίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.