Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ριξε μια ματια σε αυτο

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/35789-α11-συνιδιοκτησία-ακινήτου-και-ένταξη-στο-ν-417813/?p=834727

 

και στα προηγουμενα #

 

νομιζω οτι απαντουν σε ολα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είτε είναι εντός είτε εκτός εφόσον είναι εξ΄αδιαιρέτου εγώ θεωρώ ότι δεν μπορείς παρά να το αντιμετωπίσεις συνολικά και άρα μία δήλωση και συγκρίνεις όλα τα αυθαίρετα με τα συνολικά επιτρεπόμενα. Τώρα φυσικά από αυτό προκύπτουν πολλά προβλήματα διότι άλλοι έχτισαν άλλοι όχι, άλλοι θέλουν να τακτοποιήσουν άλλοι όχι, πώς θα κατανεμηθούν τα πρόστιμα κλπ. Ωστόσο εγώ θεωρώ ότι δεν μπορείς να κάνεις επιμέρους τακτοποίηση και χωριστές δηλώσεις αν δεν υπάρχει καμία σύσταση, δεν σε καλύπτει ο νόμος εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις που περιγράφονται π.χ. αν τρέχουν πρόστιμα εις βάρος κάποιου ή να μπεις σε διαδικασία χρησικτησίας ή με προσύμφωνο σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη το αρθρο 34 παρ. 2 του ν. 4315/14 μιλαει για τα εκτος σχεδιου. για τα εντος?

 

Largy

 

"εκτος"

 

κατ' ουσια ειναι συμπληρωμα στο αρθρο 5

 

απλα  δεν τους αρεσε να το βαλουν σαν τροποποιηση στο 5

 

και το εβαλαν σαν αυτοτελες μεν....   "εν συνεργασια"   δε....

 

τι να τους πει κανείς????

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

H περιπτωση μου αφορα αγροτεμαχιο 4 στρεμ. για το οποιο  προσφατα εγινε πραξη εφαρμογης, οποτε θεωρειται εντος και το οποιο το εχουν 5 ιδιοκτητες, καποιοι εχτισαν καποιοι οχι, εννοειται χωρις αδεια.

Ο ενας ηρθε να τακτοποιησει, πως πρεπει να ενεργησω? θελω συναινεση ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

με την ΠΕ αποδοθηκε σε "ολους" ενα οικοπεδο  κατα συγκεκριμενα ποσοστα εξ αδιαιρετου..

 

τα κτισμα ανηκει δεν αποδόθηκε   σε "εναν¨"  αλλα ανηκει  σε ολους τους συνιδιοκτητες του οικοπεδου

 

τι τακτοποιηση να κανει ο "ενας"??

 

Moνον  εάν  συμφωνουν ολοι, υπαρχει η λυση του 11/ iv

Link to comment
Share on other sites

παμε για προσυμφωνο δλδ. Ερχεται και η  εγκ 3 το 38

'δεν προβλεπεται περιορισμος ως προς το χρονο συνταξης του προσυμφωνου .....ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ 4178...'

δλδ ΠΟΤΕ????

Link to comment
Share on other sites

απο τις απαντησεις του ΤΕΕ Πελοποννησου

 

937. Σε περίπτωση συνιδιοκτητών αυθαίρετων για τα οποία πρόκειται να συσταθεί κάθετος ιδιοκτησία. Έχει πραγματοποιηθεί η υπαγωγή κτίσματος στον 4178/13 και έχει εξοφληθεί το πρόστιμο. Όμως οι συνιδιοκτήτες διαφώνησαν στην κατάρτιση του προσύμφωνου και επιθυμούν την ματαίωση της υπαγωγής. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και τι μέλλει γενέσθαι με τα πρόστιμα που έχουν κατατεθεί; Ο μηχανικός τι οφείλει να κάνει; Η δήλωση είναι στο στάδιο της υπαγωγής.

Από τη στιγμή που ξεκίνησε η διαδικασία δεν υπάρχει τρόπος ακύρωσης της. Ίσως είναι ένας τρόπος πίεσης προς τουςιδιοκτήτες.

Ο μηχανικός δεν μπορεί να έχει κανένα πρόβλημα από τη στιγμή που έχουν τηρηθεί όλες οι διαδικασίες που προβλέπονται με αναθέσεις κ.λπ.. Η υπογραφή του προσυμφώνου είναι το ισχυρότερο χαρτί στα χέρια του μηχανικού και υποδηλώνει την επιθυμία των ιδιοκτητών γιαυπαγωγή

 

 

Ειναι το " προς αποφυγην παραδειγμα",  για το οποιο μιλησαμε αρκετες φορες.....

 

Οπως φαινεται,  ενας συνιδιοκτητης μετα απο "προφορικη" συναινεση προχωρησε σε υπαγωγη για το δικο "του  κτισμα"

και εξοφλησε το προστιμο και μετα "διαφωνησαν" ως προς το περιεχομενο του προσυμφωνου...[δυσκολευθηκαν/ αρνηθηκαν  και στην προσκομιση  των περιεργων  πιστοποιητικων Ε9 και ΕΝΦΙΑ....και εμεινε  "ξεκρεμαστος",...και αυτος   και  ο μηχανικος  του....

 

Κανονικά, επρεπε να προηγηθει η συνταξη του προσυμφωνου...να περιγραφουν οι αυθαιρεσιες καθενος...να  γινει και ο καθορισμος των καθετων και να καταγραφει καθε αλλη συμφωνια, προκειμενου να ολοκληρωθει το προσυμφωνο.

Συγχρονως θα  οριζαν και τον μηχανικο  και  θα παρεδιναν και τις δηλωσεις και τις αιτησεις.

Θα εδιναν  και  "ανεκκλητες πληρεξουσιοτητες"  για  "αυτοσυμβαση"  θα καθοριζαν την " απαγορευση υπαναχωρησης" και θα εβαζαν και "ποινικες  ρητρες" για τη  περιπτωση υπαναχωρησης..κλπκλπ.

 

Το σπουδαιοτερο ειναι οτι  απο τον συμβολαιογραφο  θα  πληροφορουνταν   οτι επρεπε να προσκομισουν   " κανονικα"  Ε9 και ΕΝΦΙΑ,   σαν εξ  αδιαιρετου και στο γηπεδο και σε   ολα  τα κτισματα....

ωστε να ξερουν τι -  δυσεπιλυτα - προβληματα δημιουργει αυτη η ρυθμιση...και να μην προχωρουσαν με "προφορικες" συναινεσεις...

 

 

υγ

το μονο που απομενει στον ερωτωντα ειναι να μπορεσει να υπαχθει στην διαταξη του αρθρου 5  περι 10ετιας...

επανερχομαι στο προηγουμενο ερωτημα μου, θυμιζω ειμαι ΕΝΤΟΣ σχεδιου

ο ιδιοκτητης μου λεει 'θα κανουμε προσυμφωνο καποια στιγμη μπλα μπλα...'

Θα κανει ή .....θα τρεχουμε? Αυτο που λεει η εγκυκλιος ποσο με καλυπτει?

Η 10ετη χρησικτησια του αρθρου 5 ειναι για τα εκτος, οποτε δεν παιζει στην περιπτωση μου.

Να προχωρησω ή να τους παρατησω?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο προηγουμενο ερωτημα μου, θυμιζω ειμαι ΕΝΤΟΣ σχεδιου

ο ιδιοκτητης μου λεει 'θα κανουμε προσυμφωνο καποια στιγμη μπλα μπλα...

[μπλα ...μπλα...μπλα...]

 

Θα κανει ή .....θα τρεχουμε?

 

[το προσυμφωνο δεν ειναι να το κανει...ειναι να συμφωνουν ολοι να το κανουν]

 

ή? Αυτο που λεει η εγκυκλιος ποσο με καλυπτει?

[ποια εγκυκλιος λεει και τί???]

 

Η 10ετη χρησικτησια του αρθρου 5 ειναι για τα εκτος, οποτε δεν παιζει στην περιπτωση μου.[σωστα  λογω εντος σχεδιου]

 

Να προχωρησω ή να τους παρατησω?

 

 

 

 

 

Σκεψου οτι στο #1198

τα ειχαν "συμφωνησει" προφορικα, εδωσαν αιτησεις και αναθεσεις με υπογραφες και όλα τα καλά...και πληρωσαν και αυτα που έπρεπε...

 

και  μετάααα... "τα χαλασαν"  στο προσυμφωνο.

Αρα, χωρις προσυμφωνο, τπτ δεν κανεις νομιμα...και δεν κατοχυρωνεται ο "βιαστικος"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.