Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν είναι έτσι, διότι φαντάσου να ξυπνήσουν (γιατί κοιμούνται) οι "άχτιστοι" και να στραφούν νομικά εναντίον των χτισμένων......

Εκεί θα γίνει το ...πανηγύρι!!!!

 

P.S. Αν ήμουν εγώ ένας από τους "άχτιστους" θα μου πλήρωναν "χρυσάφι" για να δώσω το "κομμάτι" μου....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα είναι δεν ξέρω κατα πόσο οι άχτιστοι έχοντας ουσιαστικά ένα μη αξιοποιήσιμο κομμάτι γης θα μπουν σε μια τέτοια διαδικασια που και χρονοβόρα και κοστοβόρα είναι για να κερδίσουν τι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ένα κομμάτι!!!! Έχουν ένα ποσοστό επί του σπιτιού του συνιδιοκτήτη τους!!!! Κι αυτό θα διεκδικήσουν..... Και σε βεβαιώνω ότι, αξίζει τον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Χμ και τότε ο έτερος θα επικαλεστεί χρησικτησία και πιθανα θα κερδίσει

 

Δεν ξέρω, δε σε αμφισβητω αν έχεις υπ όψιν σου τέτοια παραδείγματα με αίσιο τέλος μακάρι

 

Απλώς τα δικά μου είναι μάλλον το αντίθετο δυστυχώς..

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση τα εξ αδιαιρέτου είναι πολύ κακός μπελάς!

 

Εγώ σε όλους πελάτες και γνωστούς σύμβουλεύω ότι έχετε (όσοι έχετε) μοιράστε το απο τώρα στα παιδιά σας. Όχι τα αφήνω έτσι και ξαφνικά βρίσκονται 15 εγγόνια να έχουν μικροποσοστά απο 10 πράγματα και επι της ουσίας να μην μπορούν να αξιοποιήσουν κανένα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση τα εξ αδιαιρέτου είναι πολύ κακός μπελάς!

 

Εγώ σε όλους πελάτες και γνωστούς συμβουλεύω ότι έχετε (όσοι έχετε) μοιράστε το απο τώρα στα παιδιά σας. Όχι τα αφήνω έτσι και ξαφνικά βρίσκονται 15 εγγόνια να έχουν μικροποσοστά απο 10 πράγματα και επι της ουσίας να μην μπορούν να αξιοποιήσουν κανένα

Συμφωνώ, αλλά ακόμα και σήμερα δεν ακούνε. Φταίνε και τα χάλια οικονομικά, οπότε πάρα πολλοί επαναπαύονται με τις διαθήκες και η κατάσταση μεταφέρεται στις επόμενες γενιές με τις γνωστές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο οι ιδιοκτητες συμφωνησαν να κανουν προσυμφωνο και καθετη ταυτοχρονα, με τα σημερινα και μελλοντικα κτισματα.

Δυο εχουν αυθαιρετα κτισματα και ενας εχει ενα μεταλλικο υποστεγο με τροχοσπιτο κ ενα κουζινακι απο κατω.

- Στον πινακα καθετης συνιδιοκτησιας το εμβαδον του στεγαστρου θα μετρησει ως δομηση ή μονο το κουζινακι? Και το υποστεγο ως ΗΧ?

- Τι γινεται με αυτον που εχει χτισει περισσοτερα απο αυτα που του αναλογουν? Συγκεκριμενα ο ενας εχει κατοικησιμο υπογειο, που ομως ειναι διατεθειμενος να κλεισει και να μην το χρησιμοποει.

-Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω? ευχαριστω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

για τα εντος σχεδιου ?

περιπτωση οικοπεδου του παππου   με τρια κτισματα μεσα τα οποια εχουν και  αντιστοιχα 3 αδειες εκδοθεισες  στα  τρια διαφορετικα παιδια και αυθαιρετες προσθηκες καθυψος 

Τα παιδια δηλωνουν στα ε9 τους ο καθενας τα << δικα του>>  και νομιζουν οτι ειναι ανεξαρτητοι ο ενας του αλλου 

Link to comment
Share on other sites

το οτι   τα παιδια "νομιζουν" οτι ειναι "ανεξαρτητοι"

 

ειναι μικρο... το κακο...

 

Το αν ζει ο παππους   [ή αν δεν εχουν οι ιδιοι τιτλο εξ αποδοχης   στο οικοπεδο]

 

εκει θα γινει της...αυθαιρεσιας το ..κιγκλίδωμα :smile: :-)

 

[δες κατ' αρχας  για τιτλους...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απολυτως τιποτε αλλο πλην των οικοδομικων αδειων και των καταγραφων στα ε9

ο παππους εχει αποδημησει εις Κυριον προ πολλου

Link to comment
Share on other sites

αντε τωρα να εχει και αλλα παιδια ο παππους

να τα μοιρασαν με το στομα και οι τρεις να πηρανε αυτο και ο αλλος κατι αλλα....

 

υγ

η μαγικη λεξη ειναι "αποδοχη"....

 

  στειλε τους στον συμβ/φο να τους εξηγησει "ποση" περιουσια εχει ο καθενας τους..

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.