Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μισό λεπτό, το προσύμφωνο γίνεται ώστε να μην αντιμετωπιστεί ως ενιαία εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία και να μπορέσουν να δηλώσουν ο καθένας τα δικά του με βάση το προσύμφωνο. Άρα μιλάμε για 2 δηλώσεις οπότε αναγκαστικά και 2 παράβολα.

 

Διαφορετικά για ποιό λόγο να γίνει το προσύμφωνο? Κάνουν μια δήλωση κανονικά ως εξ αδιαιερέτου και μετά αν και όποτε θελήσουν κάνουν συμβόλαιο κανόνικό κατευθείαν για σύσταση

 

πολυ σωστα [+1]

 

εχουμε  δυο κτισματα προ 75 εντος σχεδιου.

Αφου εχουμε την λυση του προσυμφωνου του αρθρου 11/iv

 

προσυμφωνουν   στο τι θα παρει ο καθενας  κατα την συνταξη οριστικου συμβολαιου συστασης καθετης

και εν συνεχεια ο "ενας" τακτοποιει το δικο "του"

 

Οταν τακτοποιησει και ο αλλος, ομοιως πληρωνει το δικο "του"

και μετα προχωρουν σε συνταξη   οριστικου συμβολαιου συστασης καθετης και "μοιραζουν" τα κτισματα.

 

υγ

αλλως κανουν δηλωση σαν εξ αδιαιρετου και οι δυο, και μετα κανουν την συσταση

 

[και στις δυο περιπτωσεις υπεισερχεται σαν "τριτος" παραγοντας  το τι ειδους πιστοποιητικα θα θελησει ο συμβ/φος,

αφου -θεωρητικα- ειναι ολοι εξ  αδιαιρετου σε ολα..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη

η παράγραφος 11/iv 

είναι δυνητική και σε καμιά περίπτωση δεν καταργεί

την γενικώς ισχύουσα περίπτωση υποβολείς ΜΙΑΣ δήλωσης

Χ διαφορετικών ιδιοκτητών αυτοτελών 

(που στην αρχή του 4178 συζητήσαμε ως  μεγάλη διαφορά αυτού με το ν 4014

που απαιτούσε ΜΙΑ δήλωση ανά ΜΙΑ αυτοτελή ακόμη και του ίδιου ιδιοκτήτη!)

Link to comment
Share on other sites

βασιλη

Κατ αρχας η iv  αφορα περιπτωση οπου δεν εχει γινει συσταση ΟΙ.

 

Για τις περιπτωσεις οπου η οικοδομη εχει υπαχθει σε καθεστως ΟΙ και αποτελειται -εστω- απο 10 διαμερισματα,

εχω διαφωνησει και εχω πει...συχνακις, οτι

η εγκ. δεν ειναι νομος

Απλα "συμπληρωσαν" αυτο που νομιζαν οτι επρεπε  να εχουν γραψει στο νομο..

 

Απο την διατυπωση του νομου -κατα την γνωμη μου  παντοτε - δεν γινεται να κανουν κοινη δηλωση τρεις διαφορετικοι ιδιοκτητες διαφορετικων διαμερισματων.

 

Οπως εχω ξαναπει οι ιδιοκτητες του ενος και του αλλου διαμερισματος, δεν ειναι ¨"συνιδιοκτητες"

ειναι γειτονες.

 

Απλα "θελησαν" να μειωσουν τα εξοδα   σε βαρος των μηχανικων ...με την δηθεν κοινη δηλωση 10 ιδιοκτητων...

 

[και εκτος απο μια περιπτωση οικογενειακης οικοδομης, συναδελφου, δεν εχω συναντησει περιπτωση να μαζευτουν ολοι μαζι οι ιδιοκτητες και να κανουν κοινη δηλωση]

 

Στην πραξη, ο μηχανικος, θα "φαει" μερικα απογευματα και οταν κατορθωσει και τους μαζεψει ολους πει "θελω τοσα"

οταν φυγει

θα πεταχτει ο "ετσι" [παντα υπαρχει ενας "ετσι" ]  και πει

"εχω εγω μια κοπελλα  [παντα εχουν αυτοι οι περιεργοι μια κοπελλα]  που θα μας το κανει με τοσο...και λεει απο το μυαλο του ενα ποσο..."μικροτερο" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου που ανήκει εξ'αδιαιρέτου σε δυο συνιδιοκτήτες (80% και 20%) υπάρχει ισόγεια οικία με υπόγειο αυθαίρετο και αδεια του 1967. Εκτός απο το αυθαίρετο υπόγειο το περίγραμμα και η θέση του ισογειου δεν εχει τηρηθεί και υπαρχουν διάφορα στις επιφάνειες των εξωστων. Το πρόβλημα ειναι οτι ο έχων το 20% ποσοστό δεν συναινεί για τακτοποίηση . Στο ΤΕΕ Που ρώτησα μου είπαν να μην προχωρήσω χωρις συναίνεση. Ποια η γνώμη σας; Δεν υπάρχει σύσταση

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Δυο επιλογές έχουν

α) Θα κάνουν τη δήλωση  μαζί με καταχώρηση των ποσοστών κυριότητάς τους.

β) Θα κάνουν προσύμφωνο για σύσταση Ο.Ι.

Δήλωση μόνο από τον έναν δε γίνεται. Η λογική λέει βεβαίως ότι ο διαφωνών βγαίνει ωφελημένος αφού ο άλλος συνιδιοκτήτης θα πληρώσει τα πάντα, αλλά ως μηχανικός της δήλωσης δεν έχεις εφαρμόσει το νόμο και σε περίπτωση καταγγελίας και ελέγχου δήλωσης από το ΣΥΠΟΘΑ, το πρώτο πράγμα που θα ελεγχθεί είναι αν λειτούργησες σύννομα σε σχέση με το άρθρο 11.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανασυζητήσει και λέγαμε ότι η εγκύκλιος δεν είναι νόμος και η διατύπωση δεν είναι σαφής. Ωστόσο:

 

Εγκύκλιος 4 αρθρο 11

"Σε περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών επί κοινοκτήτων/κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου για το οποίο δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, κατά το σκοπό της διάταξης τη δήλωση δύναται να υποβάλλει ένας εκ των συνιδιοκτητών με την προϋπόθεση ότι συναινεί η πλειοψηφία των συνιδιοκτητών (άνω του 50%) του ακινήτου λαμβάνοντας υπόψη τα ποσοστά συνιδιοκτησίας καθενός συνιδιοκτήτη"

 

Εμείς τι έχουμε;

Οικόπεδο εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση άρα όλο κοινόκτητο και τη συναίνεση του 80% με βάση τα ποσοστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο επιλογές έχουν

α) Θα κάνουν τη δήλωση  μαζί με καταχώρηση των ποσοστών κυριότητάς τους.

β) Θα κάνουν προσύμφωνο για σύσταση Ο.Ι.

Δήλωση μόνο από τον έναν δε γίνεται. Η λογική λέει βεβαίως ότι ο διαφωνών βγαίνει ωφελημένος αφού ο άλλος συνιδιοκτήτης θα πληρώσει τα πάντα, αλλά ως μηχανικός της δήλωσης δεν έχεις εφαρμόσει το νόμο και σε περίπτωση καταγγελίας και ελέγχου δήλωσης από το ΣΥΠΟΘΑ, το πρώτο πράγμα που θα ελεγχθεί είναι αν λειτούργησες σύννομα σε σχέση με το άρθρο 11.

 

"Εγκύκλιος 4 αρθρο 11

"Σε περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών επί κοινοκτήτων/κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου για το οποίο δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, κατά το σκοπό της διάταξης τη δήλωση δύναται να υποβάλλει ένας εκ των συνιδιοκτητών με την προϋπόθεση ότι συναινεί η πλειοψηφία των συνιδιοκτητών (άνω του 50%) του ακινήτου λαμβάνοντας υπόψη τα ποσοστά συνιδιοκτησίας καθενός συνιδιοκτήτη"

 

Εμείς τι έχουμε;

Οικόπεδο εξ αδιαιρέτου χωρίς σύσταση άρα όλο κοινόκτητο και τη συναίνεση του 80% με βάση τα ποσοστά"

 
 
Σύμφωνα με τα παραπάνω πρέπει να πάρω πάνω  μου την ευθύνη; αν με στείλουν μετά από καταγγελία στο ΣΥΠΟΘΑ θα τους παραπέμψω στην εγκύκλιο;
Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Δεν πας να τακτοποιήσεις αυθαιρεσίες σε κοινόκτητους και κοινόχρηστους χώρους. Έχεις ένα ακίνητο με συνιδιοκτήτες και μέσα σε αυτό πας να τακτοποιήσεις. Προσωπικά δεν θα το προχωρούσα αν δεν υπέγραφαν και οι δυο.

Τώρα αν θέλεις να αποκωδικοποιήσεις με δική σου ευθύνη την εγκύκλιο μπορείς να το κάνεις βεβαίως.

Υ.Γ καλύτερα να μη γίνει η καταγγελία. Μετά άντε να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

και ποιά είναι η ζημία  που προκλήθηκε και θα επικαλεσθεί ο προσφεύγων στα δικ/ρια"

(άλλως ποιό  το έννομο συμφέρον του!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο δεν είναι εξ ορισμού όλο κοινόκτητο??

Κι όταν λέει σε κοινόχρηστους/ κοινόκτητους χώρους όταν δεν έχει γίνει σύσταση τι άλλο μπορεί να εννοεί? Ποιοί είναι αυτοί οι χώροι?

(δεν το παίζω κι εγώ σίγουρη, προβληματισμούς θέτω)

 

Και αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ σωστό.

Τι είδους καταγγελία θα γίνει? Για ποιό λόγο πήγε ο τάδε και τακτοποίησε την κοινή μας περιουσία και πλήρωσε και τα πρόστιμα που αναλογούσαν σε μένα?

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.