Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Δεν υπαρχουν συμβολαια και τιτλοι πασης φυσεως

 

Πως γίνεται να μην υπάρχει τίτλος κτήσης, ενώ έχουν εκδοθεί ήδη δυο Ο.Α στο οικόπεδο. Εκτός και αν εννοείς ότι ακόμα δεν σου έχουν δώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν τους ρωτησα να μου δειξουν τιτλους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει  απολυτως τιποτα .Εν πρωτοις υποπτευομαι οτι υπαρχει  <<κατι >>  για το συνολικο οικοπεδο .(επαναλαμβανω οτι οι ερωτηση μου ηταν επιμονη για τους τιτλους οπως και η αρνηση υπαρξης απο τους ιδιοκτητες)

 απο τον παππου και οτι ετσι θα προχωρησαν και στην εκδοση  των αδειων αν και αυτες ειναι στο ονομα των παιδιων .

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

οταν τους ρωτησα να μου δειξουν τιτλους μου ειπαν οτι δεν υπαρχει  απολυτως τιποτα .Εν πρωτοις υποπτευομαι οτι υπαρχει  <<κατι >>  για το συνολικο οικοπεδο .(επαναλαμβανω οτι οι ερωτηση μου ηταν επιμονη για τους τιτλους οπως και η αρνηση υπαρξης απο τους ιδιοκτητες)

 απο τον παππου και οτι ετσι θα προχωρησαν και στην εκδοση  των αδειων αν και αυτες ειναι στο ονομα των παιδιων .

 

δεν εχουν τιτλους

 

η εκδοση ΟΑ  δεν ειναι τιτλος κυριοτητας

 

όταν σου προσκομισουν  τιτλους...

και εφοσον συμφωνουν μεταξυ τους  οι διαφορες οικογενειες..

[αδελφια/αδελφη/γαμπροι..]

 

τα λεμε

 

ειδες τις αδειες...τι γραφουν στα στοιχεια ιδιοκτητη και στους τιτλους κυριοτητας???

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτηση για ανάσυρση φακέλου των αδειών. Εκεί θα βρεις και το συμβόλαιο και γενικά πάρε πλήρη φάκελο των αδειών πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε.

Το άρθρο 11 μιλάει για κύριο, ψιλό κύριο, επικαρπωτή, εργολάβο ιδιοκτησιών συνέπεια εργολαβικού και μισθωτή που έχει δικαίωμα λόγω όρων μισθωτικής σύμβασης.

Οι παραπάνω έχουν δικαίωμα αίτησης για υπαγωγή μέσω εσένα.

Χωρίς συμβόλαιο λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις καμία δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

σε ένα οικόπεδο με αυθαίρετα οικοδομήματα έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς από την σύζυγο και τα τρία παιδιά της με 25 % ο καθένας.Σκοπός τους είναι να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες και να προχωρήσουν σε μεταβίβαση των μεριδίων των τριών σε έναν εκ των παιδιών.Μπορώ να προχωρήσω στην υπαγωγή χωρίς προσύμφωνο να γίνει δηλαδή η υπαγωγή για όλους???

Link to comment
Share on other sites

δεν λες αν ολα τα κτισματα ειναι αυθαιρετα...και τι κτισματα ειναι αυτα...

αν εχει γινει συσταση ΟΙ...

 

υποθετω οτι υπαρχει κτισμα με αδεια και μερικες αυθαιρετες προσθηκες

Εντολη για τακτοποιηση παιρνεις απο ολους.

 

Προσυμφωνο, κατ' αρχας,  δεν απαιτειται.

 

[Εάν ειχαν διαφορα κτισματα, για πρακτικους λογους, θα μπορουσαν   να κανουν προσυμφωνο συστασης ΟΙ και διανομης, να αναθεσουν τις τακτοποιησεις κλπκλπ

Ετσι θα εχουν συμφωνησει εκ των προτερων τι θα παρει  ο καθε ενας

και δεν θα μαλλωνουν μετα.]

 

Εαν σκοπος ειναι να παρει ο ενας τα μεριδια των αλλων

δεν χρειαζεται τπτ.

Μετα την τακτοποιηση μπορουν να μεταβιβασουν τα ποσοστα τους χωρις προβλημα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι υπάρχει άδεια για ένα κτίσμα και προσθήκες αυθαίρετες.Τώρα σε παρόμοια περίπτωση που έχω που δεν έχει γίνει όμως αποδοχή κληρονομιάς σε ποιανού όνομα γίνεται η ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

ειχες πει οτι

 

"Σκοπός τους είναι να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες και να προχωρήσουν σε μεταβίβαση των μεριδίων των τριών σε έναν εκ των παιδιών"

 

Αφου εχουν τετοιο "σκοπο", πρεπει  να κανουν αποδοχη και ολα τα σωστα που χρειαζονται για να μεταβιβασουν τα μεριδια τους

 

Για την "παρομοια" περιπτωση,

δεν αλλαζει σε τπτ

 

Πρεπει να κανουν αποδοχη

Αν δεν το κανουν, προφανως εσυ δεν προχωρας

κι ας τα βρουνε  μεταξυ τους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμαχιο με εξ αδιαιρετου ιδιοκτησιες,που δεν εχουν κτισει ολοι οι ιδιοκτητες


πως θα υπολογισω το ποσοστο υπερβασης της επιτρεπομενης δομησης?


 


1)θα υπολογιστεί με βαση την συνολικη δομηση ολων των ιδιοκτητων μαζι?


δηλαδη υπολογιζω την συνολικη αυθαιρετη δομηση ολων των ιδιοκτητων μαζι


και με βαση το συνολικο νουμερο βαζω και τον αντιστοιχο συντελεστη υπερβασης επιτρεπομενης δομησης


παιρνωντας σαν επιτρεπομενη δομηση την συνολικη επιτρεπομενη του αγροτεμαχιου?


 


2)θα υπολογιστει βαση του ποσοστου που δικαιουται ο καθε ιδιοκτητης ξεχωριστα?


δηλαδη υπολογιζω τι δομηση δικαιουται ο καθε ιδιοκτητης ξεχωριστα συμφωνα με το ποσοστο του


και λαμβανω αυτο το νουμερο σαν επιτρεπομενη δομηση?


 


3)οι συνιοδκτητες που δεν εκτισαν,χανουν το δικαιωμα δομησης που εχουν?


 


4)θα γινει μια δηλωση για ολο το αγροτεμαχιο συνολικα, δεν θα συμπεριληφθουν ολοι οι συνιοκτητες στην δηλωση


πρεπει να μπουν στην δηλωση και τα ονοματα και αυτων που δεν θα προχωρησουν σε τακτοποιηση?


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.