Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

25. Στις περιπτώσεις που μετά την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης κατά τη σύνταξη του διαγράμματος κάλυψης προκύψουν αυθαίρετες κατασκευές, αυθαίρετα τμήματα κτιρίου κ.λ.π., αυτά διαγραμμίζονται ή/και αναφέρονται ευκρινώς στο διάγραμμα κάλυψης με ειδική μνεία στην υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, σχετικά με την υπαγωγή των τυχόν αυθαιρέτων στις διατάξεις του Ν.4178/2013. Ακολουθεί η κατάθεση εις διπλούν στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και η θεώρησή τους. Η μία σειρά σχεδίων χορηγείται στον ενδιαφερόμενο και ο φάκελος συμπληρώνει την απωλεσθείσα οικοδομική άδεια στο αρχείο της Υπηρεσίας Δόμησης. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής στο ν. 4178/13 συμπληρώνεται ο φάκελος με τα σχετικά δικαιολογητικά.......".

 

Σχετικά με αυτό , η ενσταση μου είναι γιατί πρέπει να κανουμε σχεδια αποτύπωσης και κατα συνέπεια ελεγχο αυθαιρεσιών και όχι μόνο το διαγραμμα κάλυψης με ελεχο των ορων δόμησης της περιοδου που εκδόθηκε η οικ.αδεια, συνοδευόμενο από το τοπογραφικο και τις κατοψεις της σύστασης;

Ανασυστήνουμε τον παλιο φάκελο,  δεν κάνουμε αποτύπωση όταν μπορουμε να βρούμε σχέδια από παλιά, ώστε να υπάρχει κάτι στην πολεοδομία για να μπορούμε να ελέγξουμε την νομιμότητα του κτιρίου. Σωστά;

Αλλωστε με ποιο δικαίωμα μπορούμε όταν κάνουμε ανασύσταση για να τη χρησιμοποιησουμε για μια ιδιοκτησία, να καταγγείλουμε τις υπερβάσεις των άλλων συνιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά σου απάντησαν. Αν έχει χαθεί και ο φάκελος και το στέλεχος θεωρείται εξολοκλήρου αυθαίρετο.

Το στέλεχος όμως όλο και κάπου θα μπορεί να το βρει ο ιδιοκτήτης....

Και εμένα σωστό μου φαίνεται να θεωρηθεί όλο ως αυθαίρετο. Όμως σε αυτή την περίπτωση, εφόσον μιλάμε για οικοδομή με αρκετές οριζόντιες ιδιοκτησίες, μπορώ να δηλώσω μόνο αυτή του πελάτη μου?

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις το στέλεχος της άδειας (αν πληρωθείς για την εργασία αυτή) διαφορετικά δείξε το αγγούρι στον ιδιοκτήτη κι ας τον να τρέχει.....

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι είναι ότι θεωρείτα όλο αυθαίρετο (τον έχω προετοιμάσει ψυχολογικά) ή ότι δεν μπορεί να δηλώσει μόνο την Ο.Ι. του?

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι είναι ότι θεωρείτα όλο αυθαίρετο ΑΓΓΟΥΡΙ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΣΤΙΓΙΟ (τον έχω προετοιμάσει ψυχολογικά) ή ότι δεν μπορεί να δηλώσει μόνο την Ο.Ι. του? ΚΑΡΟΤΟ Η' ΑΛΛΙΩΣ ΕΥΠΕΠΤΟ ΚΙ ΕΦΙΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ-Πυθία  :mrgreen: με τον παραπάνω χρησμό να υποθέσω ότι είναι εφικτό να δηλωθεί μόνο η Ο.Ι. του πελάτη?

Με προβληματίζει και κάτι άλλο. Στο νόμο δεν αναφέρει πουθενά ότι αν χαθούν σχέδια και στέλεχος τότε το πάμε ως αυθαίρετο άρα συντελεστής 2 (χωρίς άδεια). Μην κατηγορηθώ για ψευδή δήλωση επειδή δηλώνω χωρίς άδεια κάτι που έχει άδεια αλλά έχει χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που σε ιδιοκτησια σε κτίριο προ του 75 εχουμε στελεχος οικ.αδειας , βεβαιωση της ΥΔΟΜ οτι χαθηκε ο φακελος και σχεδιο από τη σύσταση. Αν οι υπόλοιποι συνιδιοκτητες δεν συμφωνουν (ή δεν πληρωνουν) στην ανασύσταση του φακέλου, θεωρείτε ότι μπορούμε να βάλουμε την ιδιοκτησια στην Κατηγορία 1 (κατοικια)  του 4178 με οικ.αδεια, δηλαδη ως αυθαίρετο με οικ.αδεια ου θα παρει οριστικη εξαίρεση με 500ευρω προστιμο και να εκδωσουμε μετά βεβαίωση νομιμότητας;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μου το απαγορευει; Αφού δεν εχω εγκεκριμένη κατοψη οροφου , το βάζω όλο ως αυθαίρετο εντος του όγκου βασει του περιγραμματος που φαίνεται στο στελεχος της αδείας, με οικοδ.αδεια. Κανω μια τεχνικη εκθεση πουαναφερω το λόγο που το δηλώνω όλο ως αυθαίρετο και παραθετω τη βεβαιωση της ΥΔΟΜ περι μη υπαρξης εγκεκριμένων σχεδίων , δηλώνω τις δυσκολίες σε σχεση με τους συνιδιοκτητες για την ανασυσταση του συνόλου του κτιρίου καθως η ΥΔΟΜ είπε ρητα ότι δε δεχεται μερική ανασύσταση, και συντάσω αποτυπωση κατοψη και τομή  της ιδιοκτησίας, πληρώνει ο πελάτης τα 500 ευρώ και μετά είμαι καλυμένη και εκδίδω βεβαιωση νομιμοτητας για την ιδιοκτησία.

Ποιος μπορεί να πει μετά ότι η ιδιοκτησία θα είναι αυθαίρετη;

Αλλωστε αν δεν συμφωνουν όλοι πως θα κάνω ανασύσταση στο σύνολο του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα "παιδιά" είμαστε κι ο καθένας μας μπορεί να κάνει ό,τι τον φωτίσει ο ...Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.