Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1. Όσον αφορά στο θέμα της παλαιότητας, το μόνο που μπορώ να σου επισημάνω είναι αυτό. Μην το προσπερνάς! Δες ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα της εγκυκλίου 3:


 


"....26. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρου στο ν. 4178/13 είναι δυνατή ακόμη και αν δεν υποβληθεί έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, αλλά στην περίπτωση αυτή για τον υπολογισμό του προστίμου θεωρείται ως χρόνος αλλαγής χρήσης η 1.1.2004.


Διευκρινίζεται ότι τα ως άνω σχετικά με την απόδειξη του χρόνου κατασκευής ισχύουν αναλογικά και για τις περιπτώσεις κατασκευής αυθαίρετου παταριού, αυθαίρετου υπογείου και αυθαίρετης μετατροπής ημιϋπαίθριου χώρου σε κλειστό χώρο κύριας χρήσης.....".

 

Σε κάθε περίπτωση όμως ένα σωστό Ε9 που αναφέρει και τα τ.μ. αυτού του χώρου στα συνολικά νόμιμα τ.μ. του ακινήτου με έτος κατασκευής το έτος κατασκευής του ακινήτου αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο.

 

 

2. Όσον αφορά στο ΔΚ να φτιάξεις ακριβώς αυτό που εσύ βλέπεις και υπολογίζεις μετά την αυτοψία σου "αδιαφορώντας" για όσα λένε αυτά τα σχέδια που έχεις. Θα το κάνουν δεκτό, αν έχει σωστούς υπολογισμούς με βάση το ΓΟΚ που κατασκευάστηκε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως και να χει, τα τετραγωνικα των αυθαιρεσιων ειναι λιγα και το 500αρικο του παραβολου υπερκαλυπτει το προστιμο οποτε προβλημα δε θα υπαρξει

Χωρις παλαιοτητα θα τα βαλω!

 

Αναφορικα με το ΔΚ, σκεφτομαι να παρω τα ακριβη μετρα κατα τις επι τοπου μετρησεις, να δω κατα ποσον συμπιπτουν με το περιγραμμα του τοπογραφικου (οτιδηποτε δε συμπιπτει ειναι αυθαιρετο προφανως) και οι υπολογισμοι θα γινουν βασει ΓΟΚ 55 με το εγκεκριμενο περιγραμμα αλλα τα νουμερα που θα κανω εγω στους υπολογισμους μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η γνώμη σας για το ΦΕΚ 39Β' της 14.01.2014 σχετικά με τις αλλαγές που γίνονται στο Παράρτημα Α', άρα και στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου;

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλήμερα συνάδελφοι ζητώ βοήθεια...

Το 1955 δοθηκε σε προσφυγες στη Ν. Σμύρνη οικοπεδο & εγκριση οικοδομησης με τύπο σπιτιου Κ93 (ετσι λεει!) απο την Πρόνοια.

Ειναι 3 ιδιοκτητες παπουδες τωρα χωρις συσταση ΟΙ, ή σχέδια. Σχεδια δεν υπαρχουν το εψαξα πουθενα στην Προνοια, μονο το τοπογραφικό.

Θέλουν βεβαιωση. Στον ακαλυπτο εχει κανει μια κουζινα ο ενας μου το ειπε.

Το εγγραφο με την εγκριση ανεγερσης του σπιτιου δεν αναφέρει μ2, τπτ.

Πρεπει να κανω ανασυσταση αλλα με τι σχεδια, και αφου δεν εχω αδεια απο πολεοδομια?

Απο που να ξεκινησω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ανάγκες υπαγωγής στο Ν.4178/2013 ζήτησα αντίγραφα σχεδίων από φάκελο εκδοθείσας οικοδμικής αδείας. Υπάρχουν: όψεις, τομές, τοπογραφικόε , διάγραμμα κ΄λαυψης, στέλεχος, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΤΟΨΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΦΑΚΕΛΟΥ. Φυσικά και υποψιάζομαι απώλεια των ακτόψεων από δόλο αλλά τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα? Το εχει συναντήσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Και νεα απορια επι του θεματος

 

Υπαρχει πληρης απωλεια φακελου ΟΑ του 1971 απο την οικεια πολεοδομια.

Μιλαμε για οικοδομη με ημιυπογεια αποθηκη (ξεχωριστη ΟΙ), ανωγειο και 3 τυπικοι, καθε επιπεδο απο δυο διαμερισματα εκαστο

 

Η πελατισσα μου κατεχει και τα 2 διαμερισματα του 1ου ορόφου

Βρηκα, κατοπιν ιδιωτικης αναζητησης, σε αρχειο εργολαβου ο οποιος τυγχανει να ειναι ακομα εν ζωη, καποιους ξυλοτυπους απο ολα τα επιπεδα, μαζι με στατικες μελετες κλπ

Ο οροφος αποτυπωθηκε πληρως, οπως και να χει και εγινε το νεο σχεδιο προς καταθεση

 

Βασει ξυλοτυπων, λοιπον, τοσο η περιμετρος οσο και οι φωταγωγοι συμπιπτουν με τα κατασκευασθεντα με το μοναδικο "μελανο σημειο" να βρισκεται στο κοινοχρηστο τμημα του καθε οροφου, το οποιο κατασκευαστηκε 20εκ. μεγαλυτερο, εις βαρος των διαμερισματων, συγκριτικα με τις προκυπτουσες διαστασεις βασει ξυλοτυπου.

Ετσι και ο ενας εκ των δυο φωταγωγων βρισκεται τοποθετημενος 20εκ μετατοπισμενος στον ξυλοτυπο συγκριτικα με την κατασκευη μου

 

Οι ξυλοτυπου φερουν σφραγιδα προελεγχου απο την Πολεοδομια, προεγκρισης αλλα οχι οριστικη σφραγιδα ελεγχου.

 

θεωρειτε πως ειναι ορθοτερο να τους επισυμαψω στην αιτηση μερικης ανασυστασης ως προς το επιπεδο που με ενδιαφερει ή η διαφορα του κοινοχρηστου (το τονιζω, μεγαλυτερος κοινοχρηστος εις βαρος διαμερισματων, οχι το αναποδο) θα μου δημιουργησει προβλημα με το σχεδιο που θα καταθεσω και θα ειναι αυτο που αποτυπωθηκε?

 

Τεινω προς το να μην τους χρησιμοποιησω τους ξυλοτυπους..

 

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μη τους μπλεκεις τους ξυλοτυπους θα έλεγα

Ποια δικαιολογητικα σου ζητησαν εκτος απο κατοψη?

Τοπογραφικο σε εγσα η της αδείας θα χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.