Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γx 8-) xε τα.... Στο τελος αρχιζω να πιστευω πως μονο στραβα κυκλοφορουν στην πιατσα...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση βεβαίωσης ημιυπογείου σε κτήριο προ του '75 όπου έχει χαθεί ο φάκελος και υπάρχει μόνο το στέλεχος της ΟΑ. Ένας υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε να το δηλώσω στον 4178 ως αυθαίρετο προ '75 όπου δεν απαιτούνται σχέδια και να ξεμπερδέψω ή αλλιώς να κάνω ανασύσταση φακέλου ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του κτηρίου (5 όροφοι, 30+ διαμερίσματα). Αρχικά χάρηκα για την εύκολη λύση μέσω της δήλωσης ως αυθαίρετο αλλά μετά από συζήτηση εδώ στο φόρουμ με συναδέλφους πείστικα ότι είναι υποχρεωτική η ανασύσταση και επιπλέον έχω και επιφυλάξεις μην τυχόν μπλέξω λόγω ψευδούς δήλωσης (αν και το κράτος δεν θα χάσει αφού θα εισπράξη πρόστιμο που δεν θα εισέπραττε, παραμένει το γεγονός της ψευδούς δήλωσης νόμιμου που θα δηλωθεί αυθαίρετο). Έχει κανείς κάτι νεότερο πάνω σε αυτό το θέμα?

Τώρα διαβάζοντας το παρόν τόπικ όπου σωστά επισημάνθηκε ότι έτσι όπως το λέει ο νόμος αφήνει να εννοηθεί ότι δεν είναι υποχρεωτική η ανασύσταση. Όμως λύση στο πρόβλημα δεν δίνει. Πάλι δεν υπάρχουν εγκεκριμένα να συγκρίνω για να το δηλώσω ως αυθαίρετο και πάλι θα είναι ψευδής η δήλωση αν το δηλώσω όλο αυθαίρετο. Συνεπώς η ανασύσταση τελικά φαίνεται να είναι μονόδρομος και στο Α11 παρ.6γ λέει για ανασύσταση όλου του κτηρίου. Εδώ τώρα βλέπω συναδέλφους να κάνουν μερική ανασύσταση μόνο του ορόφου που θέλουν. Αυτό όταν το ρώτησα στην πολεοδομία μου το ξέκοψαν και ζήτησαν για όλο το κτήριο. Είναι θέμα πολεοδομίας ή υπάρχει κάποια διάταξη κάπου να πατήσω ώστε να πετύχω να κάνω την ανασύσταση μόνο για τον όροφο που με ενδιαφέρει? Το λέω γιατί για όλο το κτήριο και η αμοιβή μου εκτοξεύεται και δεν πολυψήνεται ο πελάτης αλλά και υπάρχει πρόβλημα να πειστούν όλοι οι ιδιοκτήτες να μου ανοίξουν τις πόρτες των σπιτιών τους για να μπω να αποτυπώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, απο τη στιγμη που εισαι σε επιπεδο ημιυπογειου, απλως βεβαιωσου πως ο χωρος βασει αδειας δεν προσμετρηθηκε στη δομηση

Απο τη στιγμη που εισαι σιγουρος πως προκειται για αποθηκευτικο χωρο βασει αδειας, τοτε χωρις ανασυσταση δηλωσε τον ως αλλαγη χρησης, ψαξε να βρεις καποιο σχεδιο απο συμβολαιογραφο, πχ της συστασης και δωσε βεβαιωση κατοπιν τακτοποιησης που ειναι η πιο δοκιμη λυση κατ εμε...

Μη μπαινεις σε διαδικασιες ανασυστασης απο τη στιγμη που, αφενος δε δυνασαι να αποτυπωσεις ολη την οικοδομη, αφ ετερου δεν ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη μια τετοια μεγαλη δουλεια, ενω εκ τριτου ανασυσταση για ημιυπογειο θα σου δεχθουν μονο αν εχει χρηση βοηθητικου χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το στέλεχος αναφέρει μόνο τα τμ της κάλυψης άρα από δόμηση όπως την εννοούμε σήμερα δεν υπάρχει κάτι. Στο ύψος όμως λέει 16 μέτρα, όσο είναι οι 5 όροφοι χωρίς το ημιυπόγειο. Από αυτό υποθέτω ότι το ημιυπόγειο δεν μέτρησε στη δόμηση της άδειας. Σωστή και η σκέψη σου για αλλαγή χρήσης αλλά ...έχει ήδη γίνει δήλωση (και περαίωση) αλλαγής χρήσης με τον 3843 από άλλο μηχανικό πριν 2 χρόνια!!! Χωρίς εγκεκριμένα και χωρίς ανασύσταση. Χωρίς καθόλου σχέδια. Δεν ξέρω τι και πως. Οπότε ο χώρος αυτός που λέμε θεωρείται ήδη κύριας χρήσης! Άλλη ιδεά? :confused:

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς τα σχέδια από τον 3843

πως θα έδινε κάποιος βεβαίωση?

 

Μήπως κάποια στιγμή

λόγω ηλεκτρονικής ταυτότητας

θα την βρούν μπροστά τους την ανασύσταση? 

Link to comment
Share on other sites

Ενα παραπανω, ρυθμιζεις εκ του μηδενος, με δικα σου σχεδια, φροντιζοντας να εξασφαλισεις πως δεν υπερβαινεις το περιγραμμα της οικοδομικης αδειας

Συμψηφιζεις τα προστιμα με τα ηδη καταβληθεντα απο 3843, κανεις καινουρια κατοψη και περιγραφεις στην τεχνικη σου εκθεση γιατι θεωρεις πως ειναι βοηθητικος χωρος.

 

Τωρα για το υψος, τι να σε πω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι σε ο.α. του 1993 τα μοναδικα σχεδια που υπαρχουν στο αρχειο της πολεδομιας ειναι κατοψη οροφου , στελεχος και τοπογραφικο.

Η αυθαιρεσια που εχει κανει ο πελατης μου ειναι κλεισιμο η/χ . Εγω τωρα για να του κανω τακτοποιηση ειμαι υποχρεωμενος να κανω αναστυση φακελου στην πολεοδομια ή μπορω να του κανω τα τακτοποιηση με τα σχεδια που εχω?

Σημειωνω οτι εχω παρει βεβαιωση απωλειας των υπολοιπων σχεδιων απο την πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.