Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κοιτα.... Οι απωλειες φακελου συνηθως ειθισται να ειναι σε παμπαλαιες αδειες, δεκαετιας 50 και 60

Δεν υπαρχει περιπτωση να πιασεις διαμερισμα αυτης της παλαιοτητος και να μην εχει κατι που να επηρεαζει τουλαχιστον τη δομηση

Τουλαχιστον εμενα δε μου ετυχε ποτε

Οταν μου καθεται πωληση τετοιας παλαιοτητας διαμερισματος, την εχω σιγουρη την τακτοποιηση

Οποτε ειδικα αν ειναι και κτηριο αμιγους κατοικιας, το πιανεις ολο με ενα 500αρικο ως προ75 και καθαρισες...

Συμφωνούμε.

Ας υποθέσουμε διαμέρισμα της δεκαετίας του 70 χωρίς σχέδια στο αρχείο ως μια άκρως συνηθισμένη περίπτωση.

Ποια υπέρβαση θα χρεώσεις,  με τι θα την ελέχξεις για να την χαρακτηρίσεις ως υπέρβαση και σε τι ποσοστό θα είναι υπέρβαση ?

Θα κρίνεις όλη την ιδιοκτησία αυθαίρετη? Και αν δεν εμπίπτει στην κατηγορία 1, χαρακτηρίζεις όλα τα τμ αυθαίρετα?

 

Ειλικρινείς απορίες οι παραπάνω..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα "να μην υπάρχει" καμία (όλες δηλαδή να εξαφανιστούν μέσω της ανασύστασης)!!!!!

Αρκεί η οικεία πολεοδομία ν' αποδεχθεί μόνο τη μερική ανασύσταση φακέλου (ορόφου)!!!

Εκτός βεβαίως από ...καραμπινάτες περιπτώσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

η ανασύσταση είναι προαιρετική, στέλνετε τα προ του 75 με ένα 500 ρικό, κάντε και μερικά σχέδια ότι σας ζητήσει ο Νόμος αργότερα και βλέπουμε.

Απλώς λέω ότι το προαιρετικό αν δεν το αμοίβεσαι' απόφυγε το.

Μα άμα υπάρχει και άλλος δρόμος, πιο εύκολος γιατί να τον αποφύγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για τις απαντήσεις, έτσι έλεγα και γω να το βάλω στο 500σάρικο το θέμα είναι σαν τη παράβαση να βάλουμε να το βγάλουμε όλο αυθαίρετο;  Το σίγουρο είναι ότι στην τεχνική έκθεση θα γράψω ότι το δηλώνω απλά λόγω απώλειας φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε.

Ας υποθέσουμε διαμέρισμα της δεκαετίας του 70 χωρίς σχέδια στο αρχείο ως μια άκρως συνηθισμένη περίπτωση.

Ποια υπέρβαση θα χρεώσεις,  με τι θα την ελέχξεις για να την χαρακτηρίσεις ως υπέρβαση και σε τι ποσοστό θα είναι υπέρβαση ?

Θα κρίνεις όλη την ιδιοκτησία αυθαίρετη? Και αν δεν εμπίπτει στην κατηγορία 1, χαρακτηρίζεις όλα τα τμ αυθαίρετα?

 

Ειλικρινείς απορίες οι παραπάνω..

Ελλειψει νομιμοποιητικων στοιχειων της ΟΙ σου, με τη συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη τη θεωρεις ΟΛΗ αυθαιρετη, τακτοποιειται και εισαι πλεον νομιμοτατος

Δεν ξερω κατα ποσον ειναι το πλεον σωστο, παντως η εγκυκλιος 3 σου διδει τη δυνατοτητα να "επιλεξεις" αναμεσα σε ανασυσταση η δηλωση...

Εχεις τη δυνατοτητα λεει να κανεις ανασυσταση

 

Δε νομιζω πως υπαρχει καμια πολεοδομια που να μη δεχεται μερικες ανασυστασεις οροφου.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω βρει μονο το στελεχος της αδειας, λες να κανω το ιδιο?

ή μιλας μονο για αυτα που δεν υπαρχει τιποτα?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Και γω μόνο το στέλεχος της άδειας έχω βρει και τίποτα άλλο. Έχω στείλει και mail στο τεε και περιμένω μπας και απαντήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις καν στελεχος ειναι πολυ δυσκολο να σου εγκρινουν ανασυσταση.

Τουλαχιστον το περιγραμμα της οικοδομης που θα καταθεσεις, πρεπει να συμπιπτει με αυτο του τοπογραφικου της ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει το στέλεχος και η βεβαίωση της οικείας πολεοδομίας ότι, χάθηκε ο φάκελος, τότε όλα γίνονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε σου απαγορευει να δηλωσεις ΟΛΟ σου το σπιτι αυθαιρετο για να γλιτωσεις την ανασυσταση.

Εφοσον πληροι τις προυποθεσεις ασφαλως...

Σε άδεια προ του 83 δεν βρέθηκε παρά μόνο το στέλεχος.

Η ανασύσταση είναι δύσκολη γιατί πρόκειται για συγκρότημα κατοικιών (με σύσταση).

Πιο εύκολη είναι η δήλωση ως εντελώς αυθαίρετο.

 

1. Η δυνατότητα αυτή μας δίνεται από το άρθρο 11/6β ή από το άρθρο 11/6/γ επειδή  υπάρχει η έκφραση... "...είναι δυνατή η υποβολή ...φακέλου αποτύπωσης..."

2. Σε αυτήν την περίπτωση μπορούμε να τσεκάρουμε το πεδίο "ΜΕ άδεια" ή είναι προφανές υποχρεωτικό το πεδίο "ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ"?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.